Ieviešot Latvijā dzērienu pudeļu depozīta sistēmu, Latvija cer nepieļaut tās pašas kļūdas, kādas ir pieļautas, piemēram, Igaunijā vai citās valstīs, kur šāda sistēma jau darbojas.
Alus un dzērienu iepakojuma savienības valdes priekšsēdētāja Ināra Šure šodien Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" norādīja, ka, gatavojoties ieviest šo sistēmu, ir apkopota citu valstu pieredze, lai «nekāptu uz tiem pašiem grābekļiem» kā Igaunijā, Vācijā vai Dānijā.
Pirmkārt, tiks izveidota kārtīga reģistra sistēma, kurā būs ievadīti visi komersanti, kas pārdod dzērienus iepakojumos, ko iesaistīs depozīta sistēmā. Tas nozīmē, ka katrai pudelei būs unikāls kods, kuru būs iespējams nolasīt, tiklīdz pudele būs nodota depozīta sistēmā. Saistībā ar šo arī ir skaidrs, ka iedzīvotājiem nav vērts tagad krāt esošās pudeles, lai tās varētu nodot depozītā - tās netiks pieņemtas, jo nebūs unikālo kodu, apstiprināja Šure.
Runājot par citu valstu pieredzi depozīta sistēmas īstenošanā, Šure minēja Igauniju, kur depozīta automātos tika nodotas pudeles, kas nebija piederīgas Igaunijai, tas nozīmē, ka tika maksāts par pudelēm, kas ir nākušas no citas valsts. «Kāpēc Latvijai būtu jāmaksā par no Lietuvas atvesto pudeli. Tāpēc ļoti skatīsimies, lai sistēma būtu loģiska,» pauda Šure.
Ir bijuši gadījumi, kad, uzstādot jaunu depozīta automātu, pirms tam kārtīgi neapgūstot tā darbību, cilvēki bija iemanījušies vienu pudeli nodot vairākas reizes pēc kārtas, līdz ar to saņemot vairāk naudas par vienu pudeli, nekā paredzēts.
Tāpat depozīta sistēmā netikšot pieņemtas saplacinātas pudeles, kartona sulas pakas un piecu litru tilpuma ūdens pudeles. Tāpat diezin vai tiks pieņemtas vīna, pudeles, kas ir ievestas no citām valstīm, raidījumā sacīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs.
Jau ziņots, ka no 2015.gada Latvijā plānots ieviest dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu. Sistēmas izveides izmaksas varētu būt ap 14 līdz 18 miljoniem latu, precīzākas izmaksas varētu būt zināmas aptuveni pēc mēneša.
Depozīta sistēmā tiktu iekļauti PET, stikla un metāla bezalkoholisko dzērienu, alus un dzērienu ar zemu alkohola saturu iepakojumi.
VARAM iecere paredz, ka Latvijā darbosies viens nacionālais operators, ko veido ražotāju un tirgotāju asociācijas. Operatora pienākumi būs loģistika - izvietojums, tehniskie risinājumi, informācijas uzskaite un kontrole, depozīta sistēmas iesaistīto tirgotāju un ražotāju reģistrācija, līgumu slēgšana ar apakšuzņēmējiem, depozīta sistēmas norēķinu veikšana ar ražotājiem, pārstrādātājiem un tirgotājiem un tamlīdzīgas lietas.
VARAM prognozē, ka efektīvas depozīta sistēmas ieviešanas rezultātā jau pēc gada no patērētājiem tiks atpakaļ savākti 80% no atkārtoti lietojamā dzēriena iepakojuma, bet no vienreiz lietojamā dzēriena iepakojuma tiks pārstrādāti 60%.