Vadošās ASV bankas brīdinājušas, ka tās no klientiem – uzņēmumiem un privātpersonām - varētu sākt iekasēt komisijas maksu par depozītu turēšanu, ja ASV Federālo Rezervju sistēma (FRS) samazinās procentu likmi, ko tā maksā bankām par rezervju glabāšanu, raksta Financial Times.
Patlaban noguldītājiem jau tāpat jāsamierinās ar depozītu ienesīgumu, kas ir tuvu nullei, taču vēl papildus maksa par naudas glabāšanu bankā būtu pavisam neparasta.
Banku vadītāju brīdinājums iezīmē iespējamos FRS stratēģijas riskus, ja centrālā banka īstenos ikmēneša iepirkumu bremzēšanu.
FRS oktobra sanāksmes detalizēts izklāsts, kas tika publicēts pagājušajā nedēļā, liecina, ka centrālā banka savu monetārās stimulēšanas programmu varētu sākt bremzēt jau tuvākajos mēnešos, iespējams, jau decembrī, taču tā arī vēlas atrast citus tirgus izaugsmes veicināšanas instrumentus. Liela daļa bankas pārstāvju uzskata, ka laba alternatīva var būt banku rezervju likmes samazināšana.
Tomēr divu no piecu lielāko ASV banku vadītāji sacījuši, ka 0,25% lielās likmes samazinājums aptuveni 2,4 triljoniem dolāru lielajām rezervēm, ko tās tur ASV centrālajā bankā, liks šos ienākumus pārcelt uz noguldītājiem.
Savukārt citi baņķieri sacījuši, ka negatīvu likmju ieviešana ne tikai mazinās ienākumus, bet arī ietekmēs bankas un sistēmu kopumā, jo ieguldījumu pārvaldnieki meklēs riskantākus aktīvus ar augstāku ienesīgumu.
«Nebūs tā, ka mēs pēkšņi sāksim aizdot mazajiem un vidējiem uzņēmumiem,» sacījis kādas bankas pārstāvis, piebilstot, ka patlaban nav tik liels pieprasījuma līmenis pēc aizdevumiem, tādējādi pastāv risks, ka bankas būs spiestas meklēt riskantākus aktīvus, lai nopelnītu.
Negatīvu likmju risks jau līdz šim ir kavējis FRS samazināt banku rezervju likmi.