Briti likumdošanā iestrādā amatpersonu privātu atbildību par banku nedarbiem; vadītāji saka – «tad nu bez mums» , ceturtdiena raksta laikraksts Dienas Bizness.
Divi no britu finanšu pakalpojumu holdinga HSBC valdes locekļiem taisās iet prom no darba, jo acīmredzot bažījas par riskiem saistībā ar jauno likumdošanu, kas paredz vadītāju personīgu atbildību par viņu kompāniju pastrādātajām nelikumībām, raksta Financial Times (FT).
Londonas Sitijā notiekošais varētu būt pavērsiena punkts Rietumu tieslietu praksē, kas līdz šim ir bijusi ļoti saudzīga pret finanšu institūciju vadītājiem personīgi, arī ja to iestādes bijušas vainīgas finanšu manipulācijās un trakulībās, izraisot neuzticību sabiedrībai tik svarīgajai industrijai un arī globālo finanšu krīzi. Līdz šim bijis spēkā princips «par lielu, lai iespundētu» (too big to jail), kas ir parafrāze par cita veida līdzšinējās pielaidības pret bankām raksturojumam – «par lielu, lai caurkristu» (too big to fail).
Ar šo otro aspektu pēckrīzes gados visai sekmīgi ir tikušas galā ASV, nosakot finanšu institūciju maksimālo apmēru, pēc kura sasniegšanas tās ir jāsadala, jo sāk radīt sistēmisku risku ekonomikai nepatikšanu gadījumā. Ne tik raiti klājas Eiropā, kur HSBC Holdings ar aktīvu vērtību virs 2,7 triljoniem ASV dolāru ir otra lielākā banka pasaulē pēc Ķīnas Rūpniecības un komerciālās bankas. Ar aktīvu vērtību virs 2,5 triljoniem dolāru daudz neatpaliek arī Francijas BNP Paribas. Kaut Lielbritānija savās bankās ir ieviesusi prasību par riska aktīvu norobežošanu, Eiropas banku problēma aizvien ir arī investīciju un komerciālās darbības sajaukums vienā katlā.
Jebkurā gadījumā topošās jaunās normas būs stingrākās Eiropā. FT ir informācija, ka bez abiem HSBC valdes locekļiem paredzamās stingrākās atbildības «sviluma smaka» ir bijusi iemesls arī šīs bankas direktoru padomes audita komitejas vadītājam pirms mēneša pamest amatu vien gadu pēc tā pieņemšanas.
Sitijas finanšu tirgus spēlētāji pēdējā laikā izrādās iejaukti daudzos skandālos par Libor bāzes likmes manipulēšanu un Royal Bank of Scotland un bankas un apdrošināšanas pakalpojumu sniedzēja HBOS maksātnespēju. Abu pēdējo glābšanai valdība finanšu krīzes gados bija spiesta veltīt daudzus miljardus nodokļu maksātāju naudas.
Visu rakstu Londonas baņķieri sāk just sviluma smaku lasiet ceturtdienas, 9. oktobra, laikrakstā Dienas Bizness (5. lpp.)!