Karot ar koronavīrusu cenšas arī centrālie baņķieri.
Nupat dolāru likmes apcirpa ASV Federālo rezervju sistēma (FRS), un daudzi gaida, ka jau drīzumā tās tiks samazinātas vēl tālāk un pietuvosies nullei. Šonedēļ ASV piemēram sekojusi Anglijas Banka, kas mārciņas bāzes procentlikmi arī samazinājusi uzreiz par 0,5 procentpunktiem līdz 0,25%.
Aktīva rīcība tiek gaidīta vēl arī no Eiropas Centrālās bankas (ECB) puses, lai gan zināma problēma šajā gadījumā ir tā, ka eiro likmes jau ir rekordzemas – refinansēšanas likme atrodas pie apaļas nulles un depozītu likme komercbankām – pie -0,5%.
Lai nu kā – no ECB prezidentes Kristīnes Lagardas tāpat tiek sagaidīti lēmumi, kas palīdzētu ekonomikai pārdzīvot koronavīrusa radīto baiļu un piegāžu ķēžu haosu (reģiona galveno baņķieru sapulce paredzēta jau rīt). Vienlaikus ietekmīgā amatpersona izteikusies – ja uz notiekošo nebūs straujas atbildes rīcības, riskējam piedzīvot "scenāriju, kas atgādinās 2008. gada krīzi", ziņo "Bloomberg". Savukārt ar pareizo atbildi šoks ekonomikai, visticamāk, būšot īslaicīgs.
Kopumā iestādes vadītāja piebilst, ka ECB spertie soļi, kuriem droši vien vajadzētu nodrošināt to, ka bankas neaizver savu aizdošanas krānu, būs efektīvi vien gadījumā, ja savu artavu ekonomikas stimulēšanā dos arī valdības. Būtībā tas ir sauciens pēc valdību fiskālajiem stimuliem. No pašas ECB jau drīzumā (rīt?) varētu būt gaidāms lēmums par tālāku likmju samazinājumu (bet kur vēl tālāk?) un tā saucamās kvantitatīvās mīkstināšanas (drukāšanas jeb vērtspapīru (parādu) izpirkšanas no tirgus) apmēru palielināšanu.
Šodien Apvienotās Karalistes bankas "HSBC" ekonomisti izteikušies, ka eirozonas recesija šā gada pirmajā pusē izskatoties "neizbēgama". Banka rēķina, ka reģiona ekonomika pirmajā ceturksnī saruks par 0,4% un otrajā ceturksnī – par 1%. Pagaidām bāzes scenārijs paliek, ka ekonomika gada otrajā pusē tomēr atveseļojas.
Svaigākie dati atklājuši, ka eirozonas ekonomika teju apstājusies pat bez visa vīrusa. Salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni apstājusies arī Apvienotās Karalistes ekonomikas izaugsme.
ECB eiro likmju izmaiņas (avots ECB):