Akciju tirgos arī šo ceturtdien turpināja dominēt sarkanā krāsa. Tādējādi liels brīnums nebūtu tas, ka Eiropas (un ne tikai) akciju tirgiem šī nedēļa galu galā izrādīsies sliktākā vismaz kopš 2011. gada.
Vadošais stāsts ir tas pats vecais, kuru gan nepārtraukti papildina jaunas ziņas un nu arī – bailes. Katrā ziņā šobrīd ir faktiski neiespējami paredzēt to, cik ilgi un kādus apmērus pasaulē uzņems koronavīrusa izplatīšanās. Ja vēl nesen pārsvarā tika spriests par Ķīnas ekonomikas pievēršanos, tad tagad nav izslēgts, ka šāds scenārijs varētu gaidīt arī citus nozīmīgus tirgus.
Vēl - ja sākotnēji tika lēsts, ka notiekošajam būs negatīva (bet ierobežota!) ietekme uz piegāžu ķēdēm, tad tagad tas draud jau izvērsties plašākā šokā, kura apmēru un ietekmi uz jau tā nepārliecinošo pasaules tautsaimniecību aplēst ir grūti. Attiecīgi to pie pamatīgas devas ar emocijām arī mēģina "iecenot" finanšu tirgus dalībnieki.
Katrā ziņā neskaidrība finanšu tirgiem parasti nepatīk un tuvākajā laikā, visticamāk, pie pastiprinātām cenu izmaiņām būs jāpierod. Par vīrusa ietekmi spriedumu ir daudz. Piemēram, dzirdams tas, ka koronavīruss pasaules ekonomikai varētu nogriezt aptuveni pusprocentpunktu izaugsmes (galvenokārt, jo straujāk sabremzēsies Ķīna). Pēdējā laikā ir gan manāmi arī pesimistiskāki apsvērumi par to, ka notiekošais var raisīt ko līdzīgu jaunai globālai krīzei.
Cenšas tik ļoti, ka rada paniku
Vēl citi komentē, ka notiekošā ietekmi saasina daudzu valdību gluži vai ekstremāli centieni šo vīrusu ierobežot. "Tas riskē mūs "nogalināt" ar bailēm. Ekstremālas valdību darbības, kas vērstas, lai ierobežotu vīrusu, var būt efektīvas. Tiesa gan, tas arī palīdz panikai, kas savukārt jau palielina globālas recesijas un lāču tirgus [akciju cenu samazināšanās kopš iepriekšējām virsotnēm vismaz par 20%] risku.
Neesam virusologi, lai gan mums ir divi scenāriji par potenciālo notikumu attīstību nākotnē. Viens ir tas, ka vīruss turpina izplatīties, un ar to saslimst vēl daudz vairāk cilvēku. Tomēr tad nāk apziņa, ka lielākā daļa saslimšanas gadījumu ir viegli, un mēs iemācāmies ar to sadzīvot.
Otrais ir tas, ka vīrusa ierobežošanas pasākumi ir efektīvi un tas izmirst," finanšu ziņu portālam "Barron's" klāsta "Yardeni Research" pārstāvji, kas vēl piebilst, ka no parastās gripas šogad tāpat pasaulē ir miruši vairāk cilvēku nekā no koronavīrusa. Turklāt 80% no koronavīrusa saslimšanas gadījumiem esot uzskatāmi par "viegliem".
Daudzi tādējādi joprojām cer, ka, panikai pārejot, riska aktīvu cena atgūsies. Tādējādi arī šoreiz, iespējams, daudzu riska aktīvu cenu sniegumu galu galā varēs visai lakoniski raksturot ar burtu "V" – (tik, cik strauji cenas ceļoja zemāk, tik strauji tās kādā brīdī arī atgūsies). Daudzmaz klasiskam "V" veida tirgus cenu atgūšanās procesam pēdējos gados regulāri palīdzējusi centrālo banku īstenotā monetārā politika un retorika. Zināmas cerības uz to ir arī šobrīd.
Pēdējo dienu laikā vesels lērums kompāniju ziņojušas par vīrusa baiļu vētras negatīvo ietekmi uz to finanšu rezultātiem. "Air France-KLM" klāstījusi, ka tās peļņa šogad varētu būt par 200 miljoniem eiro un "Qantas Airways" – par 150 miljoniem Austrālijas dolāru mazāka. "Deutsche Lufthansa" norādījusi, ka sāks mazināt izmaksas, atcels vairākus savus ieguldījumus un piedāvās darbiniekiem bezalgas atvaļinājumus. Tāpat Eiropas alkohola milzis "Diageo" izteicies, ka notiekošais tā šā gada peļņā var radīt 200 miljonu eiro caurumu. Līdzīgi savas prognozes pārskatījis Francijas pārtikas uzņēmums "Danone", "Mastercard", "HP", "Apple" utt.
TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ: