Keramisko izstrādājumu ražotājs a/s Lode ekonomisko apsvērumu dēļ ir apturējis ražošanu visās četrās uzņēmuma ražotnēs.
A/s Lode meitasuzņēmuma SIA Kalnciema ķieģelis ražotne Kalnciemā, Jelgavas rajonā, ražošanu pārtrauca jau oktobra sākumā. Toreiz a/s Lode valdes priekšsēdētājs Jānis Slesars pavēstīja, ka keramikas izstrādājumu ražošana jāpārtrauc, jo uzņēmumam ir pārāk lieli izdevumi ceļa uzturēšanai uz karjeru, kā arī tādēļ, ka pieejamie māli ļauj izgatavot ierobežotu produkcijas sortimentu. Bija arī plānots, ka daļa darbinieku, kas strādā Kalnciema rūpnīcā, varēs turpināt darbu pērn atvērtajā a/s Lode rūpnīcā Cenu pagasta Ānē. Novembrī tika pārtraukta ražošana Līvānos, no darba atlaižot 76 darbiniekus. Taču tagad jau slēgtas visas četras a/s Lode meitasuzņēmumu ražotnes - gan uzņēmuma visvecākā - Liepas ražotne, kas darbojās kopš 1958. gada, gan vēl pagājušajā gadā atvērtā Ānes ražotne, kurā ieguldītas vairāk nekā 8 miljonu latu investīcijas, Db pastāstīja J. Slesars. Ražošanas apturēšana skaidrojama ar straujo pieprasījuma kritumu būvniecības nozarē, kā arī vispārējo ekonomisko situāciju valstī. A/s Lode Latvijā nav konkurenti, un šis ir vienīgais uzņēmums, kas ražo ķieģeļus, taču pašlaik arī šis uzņēmums bija spiests apturēt ražošanu.
Krājumi eksportam ir pietiekami
J. Slesars teica: «Protams, ka ir slikti, ka esam spiesti slēgt visas ražotnes, tomēr tagad esam sākuši remontēt daudzas iekārtas, kurām jau sen nepieciešams remonts, bet līdz šim tas nebija iespējams nepārtrauktās ražošanas dēļ.» Viņš arī pastāstīja, ka uzņēmumam trūkst apgrozāmo līdzekļu, taču remontam vēl naudas pietiek. Savukārt a/s Lode attīstības direktors Jānis Kļaviņš Db pastāstīja, ka uzņēmums izmanto iespēju uzlabot iekārtas, cik vien to var izdarīt saviem spēkiem. Pašreizējā situācijā bija iespēja apstādināt iekārtas un atdzesēt krāsnis, lai tās varētu uzlabot, un mēs šo iespēju izmantojam, jo pašlaik ražot un likt produkciju noliktavā nav jēgas, tā J. Kļaviņš. Viņš arī norāda, ka uzņēmums produkciju eksportē uz Krieviju, Poliju, Lietuvu, Igauniju, un krājumu eksportam vēl pietiek, tāpēc uzņēmums varot eksportēt arī neražojot.
Cer uz pavasari
Pēc J. Kļaviņa sacītā, uzņēmums varētu atsākt ražošanu nākamā gada pavasarī, ja vien tirgus situācija uzlabosies. «Mēs raugāmies pozitīvi un domājam, ka tomēr nekritīsim dziļā bedrē. Ceram, ka šoreiz situācija nebūs tik slikta kā deviņdesmitajos gados, kad pieprasījuma nebija vispār,» tā viņš, piebilstot, ja jau toreiz uzņēmums izdzīvoja, tad arī šobrīd jādomā par pozitīvu nākotni. Uzņēmums ir arī parakstījis Latvijas Būvmateriālu ražotāju asociācijas izsūtīto vēstuli premjeram, kā arī Ekonomikas un Finanšu ministrijām, kurā lūgts refinansēt investīciju kredītus, lai glābtu visu nozari. Latvijas Būvmateriālu asociācijas prezidents Juris Reisons arī uzskata, ka uzņēmumam izdosies atjaunot ražošanu nākamā gada pavasarī, jo līdz tam laikam jau krājumiem vajadzētu būt izpārdotiem.
Darbiniekus atlaiž maz
J. Kļaviņš norādīja, ka a/s Lode sakarā ar nelabvēlīgo situāciju darbiniekus atlaidusi maz, tomēr to skaitu neprecizēja. «Protams, ir daļa darbinieku, ko atlaidām, taču lielākā daļa strādnieku turpina darbu uzņēmumā,» teica J. Kļaviņš. Viņš arī sacīja, ka lielākā daļa darbinieku ir profesionāli un ražošanas laikā apguvuši iekārtu darbību un ražošanas procesus, tāpēc tagad var strādāt pie iekārtu remonta. A/s Lode ražotnēs tika ražoti ķieģeļi, klinkera bruģakmens, tenisa kortu pārklājums, palodzes, Keraterm bloki un citi materiāli. Uzņēmums savu darbu sāka 1958. gadā, kad sāka būvēt drenu cauruļu rūpnīcu. Pirmā produkcija - drenu caurules - saražota 1963. gadā, bet vēl pēc gada uzsākta māla ķieģeļu ražošana. 1996. gadā uzņēmums tika privatizēts, izveidota publiska akciju sabiedrība, kuras akcijas iegādājās vairāk nekā 500 investori. 1998. gadā a/s Lode iegādājās Kalnciema ražotnes kontrolpaketi, bet 2000. gadā tika iegādātas 75 % SIA Līvānu ķieģelis kapitāldaļas. 2001. gadā uzņēmums uzsāka ražot Keraterm celtniecības bloku ražošanu Līvānu ķieģeļu rūpnīcā, savukārt 2004. gadā kompānija iegādājās Ānes ražotni. Vēl pērn Liepas ražotnē veikti krāsns rekonstrukcijas darbi.