Pēc apgrozījuma lielākās kompānijas Cēsu apkaimē ir saistītas ar kokapstrādi, alus ražošanu, lauksaimniecību. Cēsu apkārtējos novados jau vēsturiski nav bijusi attīstīta liela mēroga rūpnieciskā ražošana, kas, īpaši padomju periodā, nepagāja secen daudziem citiem Latvijas reģioniem.
Arī šobrīd uzņēmējdarbības attīstība Cēsu apkaimē galvenokārt ir saistīta ar pakalpojumu sniegšanu, tradicionāli attīstīta ir alus ražošanas nozare (Cēsis, Piebalga).
Viens no lielākajiem industriāli ražojošajiem uzņēmumiem reģionā ir Priekuļu novada Liepā esošais ķieģeļu ražotājs SIA Lode, bet kokapstrādes nozarē flagmanis ir SIA Staļi; tie abi ieņem vietas Cēsu un apkaimes novadu lielāko uzņēmumu pirmajā desmitniekā. Šie uzņēmumi, līdzīgi citiem ražotājiem, spējuši noturēties tirgū un arī panākt izaugsmi, pateicoties aktivitātēm eksporta tirgos.
SIA Staļi, kas līdz šim bijis viens no lielākajiem līmētās koka produkcijas un koka logu un durvju ražotājiem, šogad pievērsies arī koksnes granulu ražošanai, pirms pāris mēnešiem atverot jaunu granulu rūpnīcu savā ražošanas kompleksā Priekuļu pagastā. Granulu ražotnes izveidē uzņēmums ieguldījis pusmiljonu eiro (apm. 354 tūkst. latu), informē SIA Staļi izpilddirektors Jānis Lasmanis.
SIA Staļi apgrozījums 2011. gadā sasniedza apmēram 10 miljonus latu, šogad uzņēmums plānojis izaugsmi apmēram par 15-20%, norāda J. Lasmanis. «Apmēram šādu pieaugumu cenšamies nodrošināt katru gadu, tomēr mūsu mērķis nav kļūt pašiem lielākajiem un varenākajiem. Kad esi par lielu, tad kļūsti par daudz atkarīgs no visām tirgus tendencēm, un kaut kur tā svītra ir jānovelk,» viņš piebilst.
Keramisko būvmateriālu ražotāja SIA Lode smagos laikus pārvarējusi, pateicoties eksportam. Uzņēmuma apgrozījums 2012. gadā varētu pietuvoties 7 miljoniem latu, kas būs apmēram par 11% vairāk nekā pērn.
SIA Lode sadarbības un mārketinga projektu vadītāja Merita Smāģe stāsta, ka pēc dramatiskā apgrozījuma krituma par 55% 2009. gadā apgrozījums ik gadu ir pieaudzis. Tas panākts, īslaicīgi samazinot ražošanas jaudas, likvidējot neekonomiskās ražotnes un optimizējot administratīvās izmaksas. Pieaugumu uzņēmumam ļauj nodrošināt arī lielāks uzsvars uz ārvalstu tirgiem, kur krīzes sekas ir jūtamas mazāk.
Šobrīd SIA Lode Latvijā pārdod 18% produkcijas, attiecīgi 2007. gadā vietējais tirgus veidoja 55%. Kā pastāsta SIA Lode ražošanas direktors un valdes loceklis Jānis Garkalns, 2008. gadā uzņēmumam bijis pat tāds laiks, kad nācies pilnībā pārtraukt eksportu, jo sāka pietrūkt produkcijas Baltijai. «Eksports bija tas, kas mūs vēlāk - smagajos laikos - izglāba,» atzīst J. Garkalns. Lodes lielākie eksporta tirgi ir Polija un Krievija, savukārt pašreizējās eirozonas problēmas iespaidu uz uzņēmuma darbību neatstāj, jo krīzes smagāk skartajās valstīs tas produkciju nepārdod, uzsver M. Smāģe. Pērn Lode dibināja meitasuzņēmumu Lode-Polska Sp.z o.o., kas produkciju izplata Polijas tirgū. Jau agrāk meitasuzņēmums dibināts arī Lietuvā (UAB Lapių plyta), bet šogad paredzēts izveidot Lodes meitasuzņēmumu Krievijā.
Situācija tirgū ir normalizējusies, taču runas par būvniecības nozares izaugsmi ir aplamas, pauž Raunas uzņēmuma SIA Dagra valdes priekšsēdētājs Jānis Zilvers. Lai arī bruģa realizācijas apjomi ir mazliet auguši, iemesls tam meklējams nevis pieprasījuma pieaugumā, bet gan tajā, ka ir samazinājies ražotāju skaits.
SIA Dagra betona bruģa ražošanas iekārtas ļauj izgatavot līdz pat 1200 m2 bruģa vienā maiņā, pašreizējais ražošanas apjoms nepārsniedz 300-400 m2 maiņā, jo tirgus vairāk nepieprasa. Betona bruģa ražošana un ieklāšana ir viena no Dagras darbības pamatnozarēm, ko uzņēmums sāka 1998. gadā. Šī niša veido apmēram pusi uzņēmuma apgrozījuma. Dagras produkcija pazīstama ar preču zīmi Raunas bruģakmens. Šobrīd uzņēmuma sortimentā bez bruģa ir arī tādi betona izstrādājumi kā aku grodi, žogu stabiņi, pamatu bloki u. c.
Pagājušajā gadā viens no lielākajiem Dagras objektiem bija Valkas apvedceļa projekts, kur uzņēmums nobruģēja 14 tūkst. m2 lielu platību.
Plašāk lasiet laikrakstā Dienas Bizness!
#1/29
SIA Staļi, kas līdz šim bijis viens no lielākajiem līmētās koka produkcijas un koka logu un durvju ražotājiem, šogad pievērsies arī koksnes granulu ražošanai, pirms pāris mēnešiem atverot jaunu granulu rūpnīcu savā ražošanas kompleksā Priekuļu pagastā.
#11/29
Keramisko būvmateriālu ražotāja SIA Lode smagos laikus pārvarējusi, pateicoties eksportam. Uzņēmuma apgrozījums 2012. gadā varētu pietuvoties 7 miljoniem latu, kas būs apmēram par 11% vairāk nekā pērn.
#21/29
SIA Dagra betona bruģa ražošanas iekārtas ļauj izgatavot līdz pat 1200 m2 bruģa vienā maiņā, pašreizējais ražošanas apjoms nepārsniedz 300-400 m2 maiņā, jo tirgus vairāk nepieprasa. Betona bruģa ražošana un ieklāšana ir viena no Dagras darbības pamatnozarēm, ko uzņēmums sāka 1998. gadā.