Pasažieru vilciens izskata variantus; visiem tīkamu risinājumu nav, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Pēc Cēsu novada domes priekšsēdētāja Jāņa Rozenberga lūguma VAS Pasažieru vilciens (PV) speciālisti veikuši sākotnējo izpēti, lai ieskicētu iespējamos risinājumus ātrākai cēsnieku nokļūšanai Rīgā, Dienas Biznesam norāda uzņēmuma preses sekretārs Egons Ālers. Cēsīm tas ir būtiski, lai palielinātu cilvēku interesi par dzīvošanu pilsētā, norāda novada mērs.
Iepriekšējam pilsētas mēram Ginatam Šķenderam bijis trāpīgs teiciens, ka Cēsis reizē ir pārāk tuvu Rīgai un tai pašā laikā pārāk tālu no Rīgas, norāda J. Rozenbergs. Piemēram, ja jāiegādājas elektropreces, mēbeles, apģērbs vai apavi, tad cēsinieki parasti brauc iepirkties uz Rīgu. Līdz ar to Cēsīs ir grūti pastāvēt šādu preču tirgotājiem. Tai pašā laikā Cēsis ir mazliet par tālu, lai varētu katru dienu ērti izbraukāt uz darbu galvaspilsētā, «jo tā robeža ap Rīgu ir 40‒50 km, kur ietilpst Saulkrasti, Sigulda, Ogre, Jelgava, Tukums, ko varētu saukt par Lielrīgas rajonu, kur dzīvo 1,2 milj. cilvēku». Savukārt attālums starp Cēsu un Rīgas centriem ir 87 km. Līdz ar to Cēsis ir ārpus šī rajona. Viņaprāt, gan ir diezgan lielas iespējas Lielrīgas robežu mazliet pavilkt uz priekšu. Tam gan ir nepieciešami pāris priekšnosacījumi. Pirmkārt, ja ir labs autoceļš, kur var attīstīt ātrumu 110‒120 km/h, Rīgu tādējādi sasniedzot stundā vai stundā un 10 minūtēs. Otrkārt, ātra dzelzceļa satiksme, kas ir precīzs un drošs pārvietošanās veids, turklāt to neietekmē nekādi sastrēgumi.
Vaicāts, kādēļ gan Cēsīm gribētos kļūt par Pierīgu, J. Rozenbergs norāda, ka Rīga paliks gan politiskā, gan administratīvā, gan biznesa galvaspilsēta, tur koncentrējoties vadošā līmeņa speciālistiem. Savukārt cēsiniekiem ideālā gadījumā gribētos panākt, lai Rīga būtu sasniedzama apmēram stundas laikā. Šādā gadījumā daudzajām ģimēnēm, kas savulaik pārcēlušās uz Rīgu, distance starp galvaspilsētu un Cēsīm laika izteiksmē samazinātos, un tās varētu domāt par pārcelšanos atpakaļ, jo cilvēki salīdzinoši ātri varētu izbraukāt turpu un atpakaļ uz darbu. Tāpat daudzās profesijās pastāv iespēja strādāt attālināti. Piemēram, Cēsīs tiek īstenots projekts Skola6, kas ir kopā strādāšanas centrs, kas gada laika piesaistījis 35 dažādu profesiju cilvēkus, kuru starpā ir arhitekti, fotogrāfi, mākslinieki, tekstilnozares un IT jomas uzņēmumu darbinieki. Arī IT nozares koncerns Draugiem Group paziņojis, ka atklās pirmo Latvijas reģionālo atzaru – filiāli Cēsīs. «Taču arī šiem cilvēkiem pa reizei nepieciešams ātri un ērti nokļūt Rīgā, jo tur būs klienti un darījumu partneri,» norāda J. Rozenbergs. Ja viņi redzēs, ka var dzīvot Cēsīs ar izcilu dzīves kvalitāti, drošību, labāk skolām, kultūras un sporta piedāvājumu un tai pašā laikā pietiekami ātri aizbraukt līdz Rīgai un atpakaļ, tas būs vēl viens faktors, kāpēc dzīvot Cēsīs.
Visu rakstu Cēsis grib pietuvināt Rīgai lasiet ceturtdienas, 31.augusta laikrakstā Dienas Bizness!