Līzinga jauno darījumu apjoms nozarē šā gada pirmajā ceturksnī pieaudzis par 8,8%, bet faktoringa jaunie limiti pieauguši par 27,8%, informē Nordea.
Līzinga un faktoringa portfelis valstī pieaudzis par 11,7%, sasniedzot 1,37 miljardus eiro.
Šī gada pirmajā pusgadā vērojama arvien pieaugoša interese gan par vieglo automašīnu, gan lauksaimniecības tehnikas, kā arī komerctransporta līzingu. Savukārt nogaidošas pozīcijas jaunas tehnikas iegādē šobrīd ir ostu, dzelzceļa un ar to saistītās loģistikas nozarēs, kas skaidrojams ar pārvadājamo kravu cenu kritumu, kā arī pārtraukumu atbilstošās Eiropas Savienības (ES) un nacionālās atbalsta programmās.
Pirmais pusgads Latvijas līzinga nozarē iezīmējies ar konkurences pieaugumu. Finansējuma likmes vairs nav iespējams būtiski samazināt, tāpēc konkurence izpaužas līzinga pirmo iemaksu kritumā. Piemēram, auto līzinga piedāvājumos atkal parādījušās 0% pirmās iemaksas, kas aktīvi nebija vērojamas 8 gadus. Lai arī patērētāju finansēšanas regulējums pēdējos gados Latvijā būtiski uzlabojies, ņemot vērā globālās krīzes sāpīgās mācības, tomēr klientiem un finansētājiem rūpīgi jāizvērtē, vai iesaistīties paaugstināta riska darījumos ar zemām pirmajām iemaksām.
«2016. gada pirmā pusgada rezultāti vieš pamatu optimismam par šim gadam uzstādīto mērķu sasniegšanu. Nordea Finance Latvia šogad sadarbībā ar lauksaimniecības tehnikas tirgotājiem un ražotājiem īpaši sekmīgi nodrošina finansējumu zemniekiem ar ES un nacionālo subsīdiju līdzfinansējumu, tāpat pieaudzis faktoringa apgrozījums mazo un vidējo uzņēmumu segmentā,» stāsta Ivars Šmits, Nordea Finance Latvia valdes priekšsēdētājs.
«Līzinga un faktoringa nozarē pretvēju rada pieaugošais kapitāla prasību, kā arī atbilstības regulējums, piemēram, viens no jaunumiem – plašāks politiski nozīmīgu personu definējums. Tāpat notiek līzinga nozares cīņa ar lietotu auto tirdzniecības nozares pelēko daļu, lai pasargātu finansētājus, kā arī klientus no iesaistīšanās nodokļu apiešanas mehānismos un nelegāli iegūtu līdzekļu izmantošanā. Visas šīs prasības un iniciatīvas prasa papildu administratīvu darbu un līdzekļus, kas īstermiņa līzinga un faktoringa nozarei rada papildu noslodzi, taču ilgtermiņā šīm iniciatīvām jānoved pie skaidras un efektīvākas nozares un tautsaimniecības darbības.»