Patlaban ir grūti novērtēt, cik lielus ekonomiskus zaudējumus Lietuvai būs radījušas Krievijas sankcijas pret valsts kravu pārvadājumiem un piena produktiem. Lietuva sagaida, ka ar Eiropas Savienības (ES) palīdzību sarunās ar Krieviju būs iespējams nostāties uz racionāla ceļa, citējot Lietuvas vēstnieka Latvijā Ričarda Deuguša pausto Latvijas Radio, vēsta lsm.lv.
«Patlaban Maskavā atrodas divas darba grupas, kuras diskutē ar Krievijas institūcijām, kas ir atbildīgas par pārtikas drošību un kontroli. Sarunās piedalās arī Eiropas Komisija. Cerams, ka mēs saņemsim kādu skaidrojumu par to, kādas īsti ir problēmas ar šiem piena produktiem, tādēļ ka Lietuva netika informēta tādā ceļā, kā to paredz vienošanās starp Krieviju un ES,» radio pauda Lietuvas vēstnieks.
«Mūsu rīcībā bija tikai politiskie paziņojumi, informācija masu medijos un Krievijas atbildīgo iestāžu interneta mājas lapās. Tas ir mazliet neparasts sadarbības veids ar ES partneriem. Cerēsim, ka tagad būs iespējams nostāties uz daudz racionālākas un abpusējas sapratnes takas,» viņš norādīja.
Jau vēstīts, ka Krievijas patērētāju tiesību uzraudzības dienests Rospotrebnadzor aizliedzis piena produktu importu no Lietuvas. Latvijas piena nozares eksperti izteikuši bažas par aizlieguma ietekmi uz pašmāju tirgu un cenām. LPKS Trikāta valdes priekšsēdētājs, z/s Pilslejas īpašnieks Uldis Krievārs pauda, ka Krievijas rīcības rezultātā iespējama piena produktu cenu korekcija, taču tā, visticamāk, nebūs dramatiska. «Nav pamata dramatiskam cenu kritumam, jo pasaules tirgū industriālo piena produktu cenas ir virs vidējā līmeņa,» pauda piena ražotājs.
Krievijas rīcība neesot bijis liels pārsteigums, jo jau 2009. gadā tā aizliedza ievest piena produktus no atsevišķiem Lietuvas uzņēmumiem, pamatojoties uz produktos konstatētām antibiotiku paliekām. Krievija noliedz, ka ierobežotajam Lietuvas piena produktu importam būtu politiski motīvi. Savukārt eksperti pauž, ka Krievija šādā veidā mēģina ietekmēt Viļņu, kas šobrīd ir Eiropas Savienības prezidējošā valsts un cenšas panākt Ukrainas un Moldovas tuvināšanos ES. Valstis grasās parakstīt politisko un tirdzniecības līgumu ar ES Viļņā.