Lielāka daļa aptaujāto Latvijas kompāniju tērē mazāk par 3% no apgrozījuma pētniecības un attīstības investīcijām, liecina jaunākais 2014 Deloitte CE Corporate R & D ziņojums.
Vidējais Centrāleiropas uzņēmumu investīciju līmenis šajā jomā ir lielāks.
Tikai ceturtdaļa Latvijas uzņēmumu plāno palielināt savus izdevumus pētniecībai un attīstībai turpmākajos gados (kas ir ievērojami zemāks rādītājs nekā vidējais Centrāleiropā). Trīs ceturtdaļas aptaujāto vai nu sagaida, ka pētniecības un attīstības izdevumi paliks tajā pašā līmenī, vai arī vispār neplāno nekādus izdevumus šajā jomā.
Neskatoties uz to, ka pastāvīgie nodokļu atvieglojumi varētu padarīt uzņēmēju dzīvi vieglāku, uzņēmējiem trūkst pārliecības par VID pieeju, kvalificējot izvēlētās darbības, kā rezultātā uzņēmēji baidās tikt pakļauti nodokļu uzrēķiniem.
Deloitte aptauja liecina, ka Centrāleiropas uzņēmumi iegūst arvien labāku izpratni par investīcijām pētniecībā un attīstībā.. Lielāka daļa uzņēmēju aptaujas laikā paziņoja par nepieciešamību skaidri definēt pētniecības un attīstības aktivitātes, jo vienota izpratne gan no valsts, gan no uzņēmēju puses var sekmēt fondu un atbalstu efektīvu izmantošanu pētniecības un attīstības darbībām laika posmā no 2014. gada līdz 2020. gadam.
Lai gan stimulu un dotāciju pieejamība ir svarīga, lai uzņēmumi veiktu investīcijas pētniecības un attīstības jomā, tie bieži vien tos neizmanto, jo nav līdz galam skaidri lietošanas noteikumi un kritēriji, kas atbilstu pētniecības projektu specifikai. Tā rezultātā uzņēmumiem ir nepieciešams iesaistīt papildu resursus administratīvās darbībās, kas mazina stimulu pievilcību, secina pētījuma autori.
Latvija ir izvirzījusi plānu līdz 2020.gadam palielināt investīcijas pētniecības un attīstības jomā no 0,7% līdz 1,5%, kas ir diezgan ambiciozs, bet ne nesasniedzams mērķis, situāciju Latvijā komentē Deloitte Latvia Nodokļu departamenta vadītājs Jānis Čupāns. Baltijas valstīs, salīdzinājumā ar citām ES valstīm, ir visstraujākais pieaugums inovācijās. Jauns nodokļu atvieglojums, kas ļauj trīskāršot atskaitīšanu par pētniecību un attīstību kvalificējošām izmaksām, ir pieejams sākot no š.g. 1.jūlija, un ir sagaidāms, ka tuvākajā nākotnē uzņēmumu investīcijas pētniecībā un attīstībā ievērojami pieaugs.