Ar gandrīz 600 miljonu eiro «ielāpu» zinātnes un augstākās izglītības kleitā Latvijā likteņa varā atstātās nozares varētu posties uz šajā jomā attīstīto valstu balli
Rīgas Tehniskās universitātes rektors Leonīds Ribickis rēķina, ka no plānotā 600 miljonu eiro «lētā» kredīta no Eiropas Investīciju bankas tautsaimniecība var iegūt miljardos mērāmu atdevi.
Kā iesaiste Junkera investīciju plānā veicinās augstākās izglītības attīstību un kvalitātes veicināšanu?
Iespēja izmantot lētos kredītus Junkera plāna ietvaros atbalsojas akūtajā līdzekļu nepietiekamībā augstākajai izglītībai un zinātniskajai pētniecībai, arī inovatīvajai darbībai. Pēc finansējuma no iekšzemes kopprodukta esam pēdējā vietā Eiropā kā inovāciju indeksā, tā izglītībā un zinātnē. Jau vasarā izskanēja pavisam vienkāršs priekšlikums – saskaitām, cik nepieciešams, lai sasniegtu likumā noteikto 1,5% no IKP šīm jomām, un aizņemamies šo summu ilgtermiņā. Visā pasaulē, īpaši ASV, visiem ir skaidrs, ka, ieguldot vienu ASV dolāru kvalitatīvā universitātē, atdeve sabiedrībai ir astoņi vai pat desmit dolāru, ja universitāte ir augsta līmeņa. Ieguldījums tautas izglītībā un zinātnē ir tā joma, kurā nevar aizšaut garām.
Piemēram, palielinot finansējumu zinātniskajai pētniecībai, lai varētu pieteikties uz projektiem un radīt jaunu vērtību, ko kā produktu ieviest tautsaimniecībā. Nepieciešama inovāciju atbalsta struktūra, visam ir vajadzīgi līdzekļi. Pēc iestāšanās ES ar tās atbalstu ir sapirkta zinātniskā aparatūra, RTU Ķīpsalā uzbūvējusi kampusu, studentu pilsētas projekts pašlaik ir realizēts par 70%. Tāpat citas universitātes ir būvējušas ēkas, piemēram, Latvijas Universitāte – Dabaszinātņu akadēmisko centru. Atgriežoties pie Junkera plāna iespējām, nepieciešama kādas ministrijas virsvadība. Diemžēl sarunās īpašas atsaucības no Izglītības un zinātnes ministrijas vai Ekonomikas ministrijas nebija, kā tika sagaidīts, ka ministrijas būs platforma, kas pa tiešo runās ar Eiropas Investīciju banku, lai aizņemtos naudu. Bijusī ministru prezidente Laimdota Straujuma bija uzdevusi LU, RTU, LLU un nodibinājumam BIRTI iesniegt kopīgu vīziju par to, kādu mēs redzam šo jomu attīstību, aizņemoties no EIB šos miljonus. Patiesībā tas ir minimums, lai pildītu likumā noteikto 1,5% no IKP zinātniskajai pētniecībai un attīstībai. To pasaka Augstskolu likums, bet Budžeta likums ir augstākas prioritātes, un ja naudas nav, tad nav.
Par finansējuma nepieciešamību 11. decembrī Latvijas pētniecības un inovācijas stratēģiskajā padomē būs jāpārliecina premjere un ministri. Pati ideja vasarā jau tika atbalstīta, tāpēc rezultātam ir jābūt tādam, ka komisija ar Ministru prezidenti priekšgalā pateiktu: turpiniet strādāt, mēs saskatām, ka programmā ir racionāls grauds, un šis lielais projekts Latvijai ir nepieciešams. Tā es to saprotu, bet katram, protams, ir sava interpretācija. Kāds varbūt domā vairāk par infrastruktūras finansēšanu, bet par cilvēkkapitālu un par cilvēkresursu attīstību arī ir jārūpējas. Nevar būt tā, ka infrastruktūru mēs varēsim uzturēt, tikai pateicoties ārzemniekiem, kas pie mums atbrauks veikt pētījumus.
Jūs minat tikai dažas lielās Latvijas augstskolas. Tam, protams, jābūt visas Latvijas projektam. Vai frāze, ka Latvijā ir par daudz augstskolu, pieder jums?
Neesmu teicis, ka augstskolu ir par daudz, bet esmu teicis, ka Latvijā ir nepieciešama valsts budžeta finansēta augstākā izglītība visiem, kas vēlas to iegūt. Un tāpat uzskatu, ka nepieciešama obligāta augstākā izglītība, jo tas būtu neatsverams ieguldījums nākotnē. Kāpēc kā daļēji izglītotam viesstrādniekam doties ārpus valsts un pelnīt citur, ja var mācīties tālāk, veidot savu uzņēmumu? Izglītoti cilvēki ir vienīgā bagātība, kas mūsu valstī ir. Var fantazēt, ka naftu kādreiz Latvijā atradīs dziļi, dziļi zem zemes, bet kamēr tas nav noticis… Pirmais solis gan ir obligāta vidējā izglītība. Tā ir mana vīzija, bet valsts tikmēr par budžeta studentu augstskolām maksā nevis pilnu likmi, bet daļu no pašizmaksas. Var jau teikt, ka esam visefektīvākie, jo pašlaik ar vismazākajām izmaksām spējam sagatavot konkurētspējīgus speciālistus. Tomēr taupības režīms nevar vilkties bezgalīgi, ir jāparādās arī attīstības paketei. Ar EIB aizdevumu tas būtu iespējams. Igauņiem politiskie lēmumi jau pieņemti, tur visiem, kas to vēlas, augstākā izglītība ir pieejama bez maksas – gan inženierzinātnēs, gan sociālajās zinātnēs. Maksāt jāsāk vienīgi tiem, kas ir nesekmīgi. Nemaz nerunājot par Šveici vai Vāciju, kur uzņem visus bez jebkādiem iestājpārbaudījumiem.
Vai bezmaksas augstākā izglītība ir tikai politiskās gribas trūkuma jautājums?
Līdz Tallinai ir 300 kilometru, bet līdz Igaunijas robežai – tikai 100. Šajā valstī ar divreiz mazāku iedzīvotāju skaitu finansējums augstākajai izglītībai ir četras reizes lielāks – naudas izteiksmē, ne procentos. Tā ir attieksme, kas parāda, kas valstī ir prioritārs. Šie dati ir no Eiropas Universitāšu asociācijas jaunākajiem izpētes materiāliem. Arī Somijā, Dānijā, Zviedrijā visiem ir valsts budžeta finansēta augstākā izglītība, tāpat Lietuva dodas šajā virzienā. Jā, Latvijai pietrūkst tik vien kā politiska lēmuma. Demogrāfiskās bedres dēļ studentu skaits gadu no gada samazinās, tāpēc naudas izteiksmē gadā būtu nepieciešami tikai papildu 50 miljoni eiro, lai visā Latvijā būtu budžeta finansēta augstākā izglītība.
Visu rakstu Augstākā izglītība gaida Junkera vitamīnus lasiet 10. decembra laikrakstā Dienas Bizness.