Kārtējās likstas šonedēļ piemeklējušas ASV dibināto uzņēmumu Uber, kura izstrādātā mobilā lietotne nereģistrētu pasažieru pārvadātāju izsaukšanai pēdējos mēnešos radījusi plašu neapmierinātību licencēto taksometra vadītāju vidū visā pasaulē un ir pasludināta ārpus likuma daudzās valstīs, trešdien raksta laikraksts Diena.
Pirmdien Parīzes policija aizturēja Uber nodaļu vadītājus Francijā un Rietumeiropā. Abi uzņēmuma darbinieki nopratināti saistībā ar Francijā ierosināto izmeklēšanu par Uber darbību.
Tradicionālo taksometra pakalpojumu sniedzēju un varasiestāžu spiediens nav apturējis Uber, jo uzņēmums nolēmis paplašināt savu darbību, nodrošinot arī citus pasažieru pārvadāšanas veidus. Tajā pašā laikā izskanējusi informācija, ka uzņēmumam ir finanšu problēmas.
Uber darbinieki aizturēti dažas dienas pēc pagājušajā ceturtdienā Francijas lielākajās pilsētās notikušajiem plašajiem taksometru vadītāju protestiem, kuru laikā tika bloķēti lielceļi un notika uzbrukumi automašīnām, kuru vadītājus noturēja par Uber darbiniekiem.
Parīzē vienā no apskādētajiem auto atradās pazīstamā amerikāņu rokmūziķe un aktrise Kortnija Lova Kobeina. Viņa sociālajos tīklos rakstīja, ka transportlīdzekli ir aplenkuši ar metāla stieņiem bruņojušies vīrieši, un publicēja attēlu ar sadauzītu auto priekšējo durvju stiklu.
Taksometru vadītāji protestēja pret Uber mobilo lietotni UberPop, kas viedtālruņu lietotājiem ļauj izsaukt pasažieru pārvadātājus, kuriem nav tam nepieciešamās atļaujas. Taksometru īpašnieki par šīm atļaujām ik gadu maksā tūkstošiem eiro.
Francijas taksometru arodbiedrība FTI izdevumam The Week apgalvojusi, ka daudziem licencētajiem pasažieru pārvadātājiem UberPop dēļ ieņēmumi sarukuši par 30–40 procentiem. UberPop, kuru valstī lieto 400 tūkstoši cilvēku, kopš šī gada janvāra Francijā ir nelikumīga, tomēr aizliegumu līdz šim nav izdevies pilnībā īstenot, jo Uber apmaksā varasiestāžu izrakstītos sodus uzņēmuma šoferiem, tādējādi iedrošinot viņus turpināt darbu.
2009. gadā Kalifornijas pilsētā Sanfrancisko dibinātais Uber savu darbību ir izvērsis jau 57 pasaules valstīs un vairāk nekā 300 pilsētās. Francija nav pirmā valsts, kur uzņēmums saskāries ar taksometru uzņēmumu pretestību un nonācis domstarpībās ar vietējo likumdošanu.
UberPop mobilā lietotne ir aizliegta arī Beļģijā, Itālijā, Nīderlandē, Spānijā, Dienvidkorejā un Vācijā. Gandrīz visos gadījumos tiesa uzskatīja, ka vadītāji, kuri ar mobilās lietotnes starpniecību piedāvā lētus pasažieru pārvadājumus, nedrīkst sniegt šādus pakalpojumus, jo nav saņēmuši nepieciešamās varasiestāžu atļaujas.
Plašāk lasiet rakstā Lēto pārvadājumu lietotne nokaitinājusi pasauli trešdienas, 1.jūlija laikrakstā Diena (10.,11.lpp)!