«40 tūkstoši eiro, kas paredzēti jauno lauksaimnieku atbalsta programmā, ir ļoti maza nauda, ar ko mūsdienās nevar uzsākt neko nopietnu,» komentējot situāciju laukos, kur patlaban lielākā daļa saimniekotāju ir pensijas vai pirmspensijas vecumā, bet jaunie vietā nenāk, norāda Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis.
Viņš uzskata, ka būtiski būtu jāmaina atbalsta sistēma jauniešiem, jo pašreizējie atbalsti ir par niecīgu, lai jaunieši ietu strādāt lauksaimniecībā, ja vien viņiem nav ģimenes saimniecības vai zemes. «Ja jauniešiem nav t.s. ģimenes biznesa jeb saimniecības, tad viņiem ir ļoti grūti ko uzsākt ar 40 tūkstošiem eiro,» tā Cimermanis.
Arī z/s Ceļmalas īpašnieki Inese un Ritvars Gaumaņi uzskata, ka, lai jaunie cilvēki nāktu strādāt laukos, liela nozīme ir atbalsta programmām, kas nedrīkstētu būt ierobežotas līdzekļu ziņā mazāk atbalstāmām vai vairāk atbalstāmām teritorijām. Un ir pārliecināti, ka šādu atbalstu būtu nepieciešams iekļaut nākamajā plānošanas periodā.
Pēdējās lauksaimniecības skaitīšanas dati norāda, ka vislielākais lauku saimniecību vadītāju skaits ir tieši vecuma grupā 65 gadu un vairāk, kurai seko vecuma grupa 45-64 gadi. «Apmēram 40% lauksaimniecību īpašnieki ir pensijas vai tuvu pirmspensijas vecumam, kuri apsaimnieko ļoti lielu zemes platību, kas sasniedz gandrīz 400 tūkstošus hektāru. Līdz ar to viens no neatbildētiem jautājumiem ir – kas notiks ar šīm saimniecībām un šīm zemēm tuvāko desmit gadu laikā? Skaidrs, ka šie saimnieki fiziski vairs nespēs tās vadīt,» komentējot LLKC veiktā pētījuma secinājumus, norāda Cimermanis.
«Jauniešu skaits, vecumā līdz 40 vai 35 gadiem, kuri vada saimniecības, ir procentuāli neliels. Tomēr ir skaidrs, ka saimnieku struktūra noveco un jauni saimnieki Latvijā neienāk,» tā viņš.
«Tā nav tikai Latvijas problēma, šāda problēma ir visā Eiropā. Mums tas ir izteiktāk tā saucamo zemes reformu dēļ, kad atgrieza un iedeva visiem īpašniekiem, visiem kolhoza darbiniekiem kādu zemes pleķi un visi kļuva par saimniekiem. Savā ziņā tā ir neloģiska saimniecības veidošanās struktūra, kad ļoti daudzi cilvēki laukos bija spiesti nodarboties ar lauksaimniecību, jo viņiem vienkārši nebija citu alternatīvu. Saimniecību skaits visā Eiropā samazinās. Jauniešu ienākšana šajā biznesā ir problēma ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā. Līdz ar to nākamais izaicinājums ir kā motivēt tieši jauniešus pievērsties šim biznesam,» stāsta LLKC vadītājs.