Krīzei saasinoties, daudzi profesionāļi izvēlas doties strādāt uz ārzemēm. Turklāt tas nebūt nav kārtējais Īrijas vilnis, ko uzkūluši labākas dzīves meklētāji jeb mazkvalificēts darbaspēks, jo Latviju pošas pamest arī kvalificēti speciālisti.
Sācies emigrācijas trešais vilnis, kas draud izskalot valsti pustukšu, raksta Rīgas Balss.
«Parasti, kad mazkvalificēta darbaspēka trūkumu tirgus neizjūt, pietrūkst tieši augsti kvalificētu speciālistu,» norāda Latvijas Universitātes socioloģijas doktorante, vairāku pētījumu par darbaspēka migrāciju autore Aija Lulle.
Turklāt jau masveidīgās Īrijas iekarošanas laikā neapstiprinājās stereotips, ka Latviju pamet tikai nekvalificēts darbaspēks. Arī tad daudzos gadījumos aizbraucēji bija kvalificēti — vidējo, vidējo speciālo, nepabeigtu augstāko vai augstāko izglītību ieguvuši cilvēki. Protams, ārzemēs viņi strādāja savai izglītībai un spējām neatbilstošu darbu.
Savukārt tagad arvien vairāk pieaug tieši to profesionāļu skaits, kuri ārvalstīs strādā savā specialitātē. Protams, joprojām laimes meklējumos brauc arī nekvalificēts darbaspēks — dažādu jomu palīgstrādnieki, kuri ārzemēs cer labāk nopelnīt.
Citādi ir ar augsti kvalificētiem speciālistiem. Profesionāļi pārceļas uz ārzemēm tad, ja viņiem ir garantēta darba vieta vai plašākas izglītības iespējas. Pārsvarā visi, kuri aizbrauc uz ārzemēm, tur ieņem zemāku amatu nekā Latvijā. Piemēram, projektu direktors no Latvijas, visticamāk, Lielbritānijā būs tikai projektu vadītājs.
Savukārt jaunieši, kuri iegūst ārvalstu stipendijas, pārsvarā tur apmetas pavisam, jo tie ātri iegūst draugu loku un socializējas.