Uzņēmumu vadītāju topā pēc nodarbināto skaita līderos ir uzņēmumi ar valsts kapitālu, taču privātie tos pārspēj pēc peļņas un apgrozījuma uz strādājošo.
To rāda SIA Lursoft veiktais pētījums pēc Uzņēmumu reģistrā iesniegtajiem 2006. gada finansiālās darbības pārskatiem uzņēmumos. "Faktiski tas ir viens no pirmajiem mēģinājumiem analizēt uzņēmumu vadītājus, to darbību, kuri vada lielus darbinieku kolektīvus (1000 un vairāk)," skaidro SIA Lursoft valdes loceklis Ainars Brūvelis. Viņš norāda, ka šis pētījums vairāk rada jautājumus nekā atbildes.
Rāda situāciju
Būtiski atšķiras ne tikai apgrozījums un peļņa uz vienu strādājošo, kā arī administrācijas izmaksu īpatsvars no uzņēmuma ieņēmumiem. "Augstākais rādītājs administrācijas izmaksām pret apgrozījumu bija 12.7 %, zemākais 0.8 - 1.1 %, tomēr vidēji tas svārstās ap 2.5 % un lielā mērā saistīts ar uzņēmuma darbības jomu, un arī ar īpašnieku struktūru," skaidro A. Brūvelis. Viņš arī uzsver, ka jebkuras komercsabiedrības mērķis ir gūt peļņu, tomēr pētījums rāda -augstas administratīvās izmaksas ne vienmēr to nodrošina. Viņam pārdomas raisa arī valdes locekļu vadīto kompāniju apgrozījums uz vienu strādājošo, kas labākajiem ir 50 000 - 100 000 Ls apmērā, bet vājākajiem - mazāk par 10 000 Ls. "Nezinu, vai ar apgrozījumu 3440 Ls uz vienu strādājošo ir iespējama normāla komercdarbība, ja pēc nodokļu nomaksas vidēji vienam darbiniekam tikko sanāk minimālā alga, ko izmaksāt uz rokas, pat optimistiski pieņemot nereālu situciju, ka apgrozījumu veido tikai ienākumi no pakalpojumu sniegšanas," uzsver A. Brūvelis. Viņaprāt, šajos gadījumos būtu jāvērtē, vai uzņēmums veic komercdarbību, vai nodarbojas ar sociālo funkciju veikšanu, kuras pamatmērķis ir samaksāt algas darbiniekiem. «Negribētos pieļaut domu, ka šādos lielos uzņēmumos varētu būtu iespējamas aplokšņu algas,» atzīst A. Brūvelis. Līdzīga diference ir vērojama arī attiecībā uz viena strādājošā nopelnīto 2006. gadā. Labākajos uzņēmumos darbinieki radījuši peļņu līdz pat 20 000 Ls gadā, kamēr citi strādā ar ievērojamiem zaudējumiem. Viņš arī secina, ka vairāku uzņēmumu darbinieku efektivitāte ir ļoti zema - apgrozījums uz 1 strādājošo gadā ir mazāk par 10 000 Ls, kas ir nekonkurētspējīgs ES tirgū
Daļa trūkst
A. Brūvelis arī atzīst, ka šajā pētījumā nebūt nav aptverti pilnīgi visi uzņēmumi un to valdes locekļi. "Lai arī katru gadu palielinās to gada pārskatu skaits, kam darbinieki ir norādīti, 2006. gadā tas darīts tikai 70.31% no Uzņēmumu reģistrā iesniegtajiem pārskatiem," uzsver A. Brūvelis. Turklāt šajā TOP nav iekļauti dati no konsolidētajiem gada pārskatiem. Ja sabiedrībā ir vairāki valdes locekļi, katram tiek norādīts uzņēmumā strādājošo skaits. Ja kāds uzņēmuma valdes loceklis vienlaicīgi ir valdes loceklis citās sabiedrībās, darbinieku skaits tiek summēts, skaidro A. Brūvelis. Sarakstā iekļautas tikai tās personas, kam saraksta gatavošanas brīdī ir pārstāvniecības tiesības komercsabiedrībās. Tā, piemēram, šajā TOP iekļauta viena amatpersona, kas ieņem valdes locekļa amatu 11 komercsabiedrībās, lai gan vairumā gadījumu pārvaldīto uzņēmumu skaits svārstās ap 1-2, norāda A. Brūvelis.
Bankas neskatās
Pētījumā un līdz ar to TOP nav iekļautas bankas, apdrošināšanas sabiedrības, kā arī tie uzņēmumi, kuri savos gada pārskatos nav norādījuši darbinieku skaitu. "Līdz ar to šis saraksts nepretendē uz absolūtu precizitāti, - tā mērķis ir izcelt tās personības, kuras ir spējīgas vadīt uzņēmumus ar vairāk nekā 1000 darbiniekiem," skaidro SIA Lursoft valdes loceklis. A. Brūvelis uzsver, ka tieši no uzņēmumu valdes ir atkarīga uzņēmuma vadības efektivitāte.
Daži efektīvāki
Labākos rezultātus pēc peļņas un apgrozījuma uz strādājošo uzrādījušas a/s Latvijas Gāze un SIA Lattelecom valdes locekļi.
Lai gan Lursoft pētījums par lielo uzņēmumu valdes locekļiem liecina, ka vislielākais padoto skaits no Latvijas uzņēmumu vadītājiem ir Latvijas dzelzceļa valdes locekļiem, kuru padotībā strādā vairāk nekā 10 tūkstoši darbinieku, par efektīvākajiem vadītājiem - valdes priekšsēdētājiem- varētu saukt Nilu Melngaili, Lattelecom valdes priekšsēdētāju un Adrianu Dāvi, a/s Latvijas Gāze valdes priekšsēdētāju.
Pelna un apgroza
Latvijas gāzei un Lattelecom no topā iekļuvušajiem uzņēmumiem ir gan apgrozījums lielāks par 100 miljoniem latu, gan labi peļņas un apgrozījuma uz vienu strādājošo rādītāji. Tā Lattelecom uz strādājošo aizvadītajā gadā nopelnījis vairak nekā 20 tūkst. Ls, bet apgrozījums uz darbinieku ir robežās no 20 līdz 100 tūkst. Ls. Latvijas Gāzei, savukārt, peļņas rādītāji ir pieticīgaki un ir posmā no 10 līdz 20 tūkst. Ls uz strādājošo, bet apgrozījums uz darbinieku ir lielākais starp TOP uzņēmumiem - vairāk nekā 100 tūkst. Ls.
Kopdarbs
Taujāti par veiksmes noslēpumu, nosacīti efektīvāko uzņēmumu vadītāji atzīst, ka lielu lomu spēlē visi uzņēmuma darbinieki. N. Melngailis skaidro, ka Lattelecom esot darījis visu, lai izraisītu ienākumus no visām uzņēmuma darbībām, tajā skaitā atbalsta funkcijām. "Piemēram, mūsu tehniķiem, kas ierīko internetu, mērķi ir izvirzīti ne tikai attiecībā uz pakalpojumu tehnisko ierīkošanu, bet arī par klientu apmierinātību un pakalpojumu pārdošanas apjomu," skaidro Melngailis. Komandas nozīmi un demokrātijas principus uzņēmuma vadībā uzsver arī A. Dāvis, kurš norāda, ka, piemēram, valdes ietvaros darbības jomas ir sadalītas, vadītājam vairs nav jāstrādā pēc principa uztici, bet pārbaudi. "Man kā vadītājam ir nesalīdzināmi vieglāk," nosaka A. Dāvis. "Es ticu, ka katrai kompānijai ir savs liktenis un Latvijas Gāzei, pēc grūtiem laikiem, mācoties no kļūdām un iegūstot pieredzi, jāveicas," saka A. Dāvis. Jaunas idejas un vēsmas ienesusi arī uzņēmuma privatizācija, kas ļaujot uz lietām paskatīties plašāk, klāsta Latvijas Gāzes valdes priekšsēdētājs.
Veicas arī citiem
Labus rādītājus, skatoties pēc peļņas uz vienu strādājošo, uzrādījuši arī Ventspils tranzītbiznesa uzņēmumu pārstāvji Vidaga Putniņa, Igors Ļaško un Andris Linužs, kuru vadīto uzņēmumu peļņa uz strādājošo ir no 10 līdz 20 tūkst. Ls. Interesanti secinājumi rodas, arī izvērtējot uzņēmumu administratīvo izmaksu īpatsvaru no apgrozījuma. Visdārgāk administrējamais ir a/s Latvijas autoceļu uzturētājs, kam šīs izmaksas sasniegušas 12.7 % no apgrozījuma. Vairāk nekā 10 % administratīvās izmaksas no apgrozījuma ir arī a/s Vidzemes ceļi - 12.4 %. Savukārt maz - tikai 0.2 % no apgrozījuma- izmaksā Jāņa Jansona vadīto uzņēmumu administrēšana. J. Jansons strādā vairāk nekā 10 uzņēmumu valdēs, no kurām zināmākie ir a/s ��ekavas broileri un SIA Kopfonds, kas ir vairaku putnkopības nozares lielo uzņēmumu īpašniece. 0.5 % no apgrozījuma administratīvās izmaksas veido arī Aivara Lejieša vadītajā zivsaimniecības uzņēmumā Gamma A.