Latvijas jaunie tehnoloģiju uzņēmumi (startup) attīstās savā tempā, bet ar panākumiem; daudzi piesaista sēklas finansējumu un mērķē globāli, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Pirms vairākiem gadiem apzīmējums startup bija visai svešs, bet pēdējā laikā to dzird arvien biežāk. «Startup attīstību virza vairāki faktori – finanšu līdzekļu pieejamība tirgū, attīstību veicinošas organizāciju darbība (TechHub Riga, The Mill u.c.), jauniešu domāšanas veida maiņa, augstas peļņas iespējas, kā arī startup modīgums,» spriež Jānis Volbergs, ZoomCharts (SIA Data Visualization Software Lab) vadītājs. Biznesa akseleratora eegloo līdzdibinātājs Žans Mauris piebilst, ka attīstību virza cilvēki, kuri grib kaut ko mainīt šajā pasaulē. «Manuprāt, Igaunijā ir līdzīgi. Skype ir parādījis, ka mainīt pasauli ir iespējams arī no tādas mazas valsts kā Igaunija. Cilvēki investēja vietējos projektos. Latvijas gadījumā mums nav bijis tik liels publisks «exit», lai visi to pamanītu un atzītu. Tāpēc arī skatāmies uz Skype, GetJar, Vinted un citām Baltijas kaimiņu veiksmēm. Mums bija odnoklassniki.ru un ask.fm, kur varam aizdomāties par lielu naudu, bet tas nav publiski zināms, un nauda nav nonākusi Latvijas ekosistēmā,» spriež Ž. Mauris. Db.lv rakstīja, ka uzņēmuma dalībnieki no Latvijas pārdevuši savas populārā sociālā tīkla ask.fm daļas starptautiskam digitālo mediju uzņēmumam IAC. Darījuma summa netiek izpausta, bet nozares eksperti lēš, ka tā varētu būt ievērojama.
Arī investīciju fonda FlyCap valdes loceklis Jānis Skutelis domā, ka nav visaptverošas informācijas par visiem veiksmīgajiem startup uzņēmumiem Latvijā, jo daži izvēlas par sevi nestāstīt, piemēram, ask.fm. Viņš teic, ka tāpat daudzi nezina startup uzņēmumu BitFury, kas pārstāv kriptovalūtu nozari un kuru dibinātāju vidū ir cilvēks no Latvijas, un kas ir novērtēts par 250 miljoniem dolāru un piesaistījis 20 miljonus dolāru. «Latvijas startup ekosistēmā mums ir daudz pumpuru, no kuriem pavisam drīz izplauks ziedi. To veicina gan daudzās privātās iniciatīvas, gan kopā strādāšanas telpas, gan aktīvā publiskā sektora iesaiste un finansējuma pieejamība agrīnas stadijas uzņēmumiem. Atsevišķu uzņēmumu veiksmes stāsti radīs papildus pieejamu kapitālu – pieredze rāda, ka liela daļa no nopelnītās naudas tiek atkal investēta jaunos uzņēmumos. Tas veido sava veida pozitīvu loku, tāpat arī pozitīvi ietekmē jauniešus, parādot uzņēmējdarbību kā rītdienas profesiju,» saka Rūdolfs Krese, fondu vadības uzņēmuma ZGI Capital Investīciju direktors.
Fonds ir Latvijas Biznesa eņģeļu tīkla biedrs un pielieto vairākas sadarbības iespējas ar privātajiem investoriem – veido kopinvestīcijas, konkrētiem uzņēmumiem atrod piemērotāko privāto investoru vai kopīgi stiprina projektu plūsmu. «Jo stiprāks būs tīkls un ekosistēma, jo lielāka būs atpazīstamība un ienākošā projektu plūsma,» saka R. Krese.
Visu rakstu Mainīt pasauli un pie reizes nopelnīt lasiet 14. septembra laikrakstā Dienas Bizness.