Latvija var daudz ko mācīties no Izraēlas startup jomā, sākot no darba vietu izvietošanas bibliotēkās, kas varētu būt īpaši aktuāli reģionos, līdz izmaiņām izglītībā un atbalstam R&D jomā , piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Izraēlā ir daudz IT jomas iesācējuzņēmumu jeb startup un ietekmes ziņā šī nelielā valsts tiek minēta blakus ASV Silīcija ielejai, piemēram, Telavivā vien ir vairāk nekā 40 startup inkubatoru, turklāt šajā jomā ir bijis daudz vērtīgu darījumu. Varbūt ikdienā daudzi nemaz nav lietas kursā, ka pasaules lielākās sabiedrības veidotās satiksmes un navigācijas aplikācijas Waze dibinātājs Uri Levins ir no Izraēlas. Latvijā pērn viņš ar prezentāciju par startup jomu uzstājās Lattelecom rīkotajā konferencē «Bizness un radošums». Kā zināms, Waze 2013. gadā par 1,1 miljardu ASV dolāru tika pārdota ASV gigantam Google. Ko par šādiem līdzīgiem exit pārdošanas darījumiem domā Izraēlas uzņēmēji? Viedokļi atšķiras, no vienas puses ir vēlme populāros servisus un startup uzņēmumus, kas nozīmē arī darba vietas, saglabāt Izraēlā, tomēr no otras puses piesaistītie līdzekļi palīdz attīstīt un uzturēt startup ekosistēmu. Tādējādi tiek pievērsta un noturēta starptautisko investoru uzmanība, kas nav mazsvarīgi, apliecinot, ka Izraēla ir valsts, ar kuru inovāciju jomā rēķināties arī turpmāk. Spilgtā atmiņā palicis tas, ka vairums cilvēku neatkarīgi no sava gadu desmita ir ar stāju un mugurkaulu, kas nav mazsvarīgi. Par spīti visam viņi nebaidās sapņot lielus sapņus. Turklāt neslēpj to, ka, sasniedzot kaut kādu līmeni vai gūstot panākums biznesā, ir svarīgi neiekrist zvaigžņu slimības gūstā, lai nesadomātos, «cik esmu foršs un varens», jo reizēm, saņemot tieši kritiku var ieraudzīt realitāti. Ieteikums pat ir tāds: ja visu laiku dzirdi slavas dziesmas, cik viss ir lieliski, ir jābūt piesardzīgam, lai pārliecinātos par to, vai procesi nav aizgājuši galīgā tūtē, jo bieži zem «viss ir lieliski» slēpjas tikai lišķība un pielīšana. Daudz augstāk tiek vērtēti cilvēki, kas ir pietiekami drosmīgi, lai runātu atklāti un paustu objektīvu kritiku un varbūt nedaudz pastrīdētos. Tāpat investori, kuri operē ar miljoniem, Izraēlā pārsvarā nav sastopami dārgos uzvalkos, bet ģērbjas vienkārši un nav iedomīgi, tomēr, protams, kā visur – ir pa kādam izņēmumam.
Vieta par 75 dolāriem
Interesanta ideja, kuru Latvija varētu pārņemt no Izraēlas, ir startup uzņēmumu izvietošana publiskajās bibliotēkās, tādējādi ceļot nozares prestižu, vienlaikus aktualizējot bibliotēku lomu arī digitālajā laikmetā. Telavivā mēneša maksa par vienu darba vietu vizītes ietvaros apmeklētajā bibliotēkā – startup inkubatorā – bija 75 dolāri, kur blakus grāmatu rindām bija iekārtotas datorvietas, kā arī telpas, kur var sanākt uz apspriedēm un tikties ar sadarbības partneriem. «Ideja par bibliotēkām ir interesanta. Rīgā gan, liekas, tas nav aktuāli, jo ir jau piemērotākas vietas, piemēram, TechHub Riga, kur nākt,» DB ideju vērtēja TechHub Riga līdzdibinātājs Andris Bērziņš. Viņaprāt, šādu ideju varētu pārņemt tieši reģionos. Bibliotēkas sniedz iespēju uzņēmējiem tās izmantot kā biroja darbavietu ar visu nepieciešamo aprīkojumu, DB atzīmēja Kultūras ministrijas (KM) pārstāvji Jānis Turlajs un Zanda Tamuļone, piekrītot, ka atbalsts uzņēmējdarbībai ir viens no mūsdienu bibliotēku darbības virzieniem. Tajās tiek aicināti lektori un arī paši uzņēmēji uzstājas ar prezentācijām. Tāpat bibliotēkās organizējas uzņēmēju klubi, piebilda KM pārstāvji. Savukārt pirms trīs gadiem – 2012. gadā – Bauskas Centrālā bibliotēka uzsāka dalību Latvijas un Lietuvas pārrobežu sadarbības projektā. Vērtējot ideju izvietot startup uzņēmumus Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kas palīdzētu popularizēt startup jomu, un parādīt šo virzienu arī ārvalstu augstākajām amatpersonām, KM atzīmē, ka Gaismas pilī atrodas IT Demo centrs. Šim centram ir plāns attīstīties, arī organizēt atbalsta pasākumus jaunajiem startup, bet, protams, tas būs atkarīgs no tā, par kādu sadarbību centrs vienosies ar LNB.
Visu rakstu Izraēlas startup šarms lasiet 12. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.
#1/12
Viena vizītes diena Izraēlā tika veltīta konferences Biomed apmeklējumam. Šajā pasākumā ar savu stendu pietiekami respektabli bija pārstāvēti Lietuvas uzņēmēji, bet no Igaunijas un Latvijas dalībnieku izstādē nebija.
#3/12
Jūs varat dabūt programmētājus teju jebkurā laikā, bet ir vajadzīgs spēcīgs un nedaudz traks vadītājs, kas ir daudz grūtāk, norādīja Moše Hogegs, kuru Forbes ir atzinis kā vienu no desmit startup nācijas veidotājiem un turētājiem, kurus vajadzētu zināt.
#4/12
Telavivā mēneša maksa par vienu darba vietu vizītes ietvaros apmeklētajā bibliotēkā - startup inkubatorā - bija 75 dolāri.
#5/12
Mūsdienās tehnoloģijas var palīdzēt ne tikai sava veselības stāvokļa rādītāju analīzē, bet pēc pazīmju nolasīšanas var izraudzīties arī vīru vai sievu.
#6/12
Mūsdienās sapņošanas vietā bērni sērfo virtuālajā realitātē. Ir jādomā, ko darīt, skaidroja Infinity vadītājs Moti Kušnirs.
#7/12
Startup izstādē TAU Innovation Day pulcēja plašu pulku jauno uzņēmēju un investoru, kuri meklēja jaunas idejas, savukārt startup uzņēmumiem bija iespējas ieklausīties mentoru teiktajā.
#10/12
Vizītes ietvaros bija diezgan daudz tikšanās ar investoriem. Bildes centrā Tals Katarans, kurš iepriekš bija ticies arī ar Latvijas startup jomas pārstāvjiem, norādīja, ka bieži vien cilvēki no Eiropas sākotnēji ļoti uzstājīgi ar dzirksteli acīs stāsta par savu ideju, bet pēc tam nekas neseko, lai arī tieši pēc pirmās sarunas un tikšanās ir jāseko esencei, darbībai un komunikācijai. Kopumā startup jomas vizītē uz Izraēlu devas pieci žurnālisti no piecām valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Dānijas un Somijas.
#11/12
Diezgan daudz startup inkubatori izmanto 3D printeru sniegtās iespējas. Turklāt arī turpmāk lielu akcentu ir paredzēts likt tieši uz veselības aprūpi.
#12/12
Vizītes pirmajā dienā viesojāmies startup inkubatorā, kurā liela loma tika veltīta gēnu inženierijai, kas vieš izmaiņas ne tikai lauksaimniecībā, bet arī veselības jomā. Turklāt ar gēniem ir iespējams panākt to, ka nepatīkamas vielas smaržo jauki, kas nākotnē var būt aktuāli, piemēram, dzīvnieku draugiem. Šajā inkubatorā viņiem bija savs mājdzīvnieks – suns, kurš gulēja pie sekretāres galda.