Lai attīstītos startup industrija un pārskatāmā nākotnē katrs varētu lepoties ar šo nozari, valdībai un sabiedrībai jāpieņem lēmums strādāt šajā virzienā
Tā uzsver uzņēmējs un mentors no Izraēlas Tals Katrans (Tal Catran), TC Holdings vadītājs, kurš bija atbraucis uz Latviju, lai piedalītos Dienas Biznesa, DEAC un IBM rīkotajā konferencē Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas. Gada laikā Izraēlā rodas aptuveni tūkstoš jauni startup jeb tehnoloģiju jaunuzņēmumi. Valstī ir 70 akseleratori, 18 inkubatori un tā tiek uzskatīta par piekto inovatīvāko valsti pasaulē un otro labāko startup ekosistēmu. Pērn 39 kompānijas ir piesaistījušas vairāk nekā 20 miljonus dolāru investīcijas, noslēgti 688 riska kapitālu fondu darījumi, kopumā no riska kapitāla fondiem piesaistīti 3,4 miljardi dolāru, 18 Izraēlas kompānijas savas akcijas sākušas piedāvāt biržā un tādējādi piesaistījušas 9,8 miljardus dolāru. Vairāk par Izraēlas pieredzi startup jomā T. Katrans stāsta intervijā DB.
Izraēla ir zināma kā otra labākā vieta startup pēc Silīcija ielejas. Cik ilgs laiks vajadzīgs, lai izveidotu šādu startup ekosistēmu?
Es domāju, ka to ir paveikuši cilvēki. Šodien mēs joprojām sadarbojaties cits ar citu. Piemēram, ja es izgudrotu kādu ierīci un, lai cik lieliska tā būtu un kādas problēmas risinātu, tā pati par sevi nepiesaistītu investīcijas – ierīce nemāk runāt un palūgt naudu investoriem. Es kā dibinātājs būšu tas, kurš runās, pārliecinās un apsolīs sasniegt konkrētus rezultātus. Investors iegulda cilvēkā, nevis konkrētajā ierīcē. Izraēliešiem par investīcijām jākonkurē valsī, kur gadā rodas tūkstoš jauni startup. Padomājiet, kāda ir konkurence par investoru naudu!
Uzņēmēja dzīve ir grūta – visi ir pret tevi, visi saka, ka nav vērts to darīt, ka tas jau redzēts simtiem reižu, trūkst naudas. Taču tik un tā uzņēmēji turpina strādāt. Papildu tam mums ir uzņēmēju DNS, investori (biznesa eņģeļi, riska kapitāla fondi, valdība), holistiska ekosistēma. Papildu tam lielākās pasaules kompānijas iegādājas mūsu startup un paliek te, atver savus pētniecības un attīstības centrus. Intel, Facebook, Siemens, Samsung, Johnson&Johnson, Dell – visas šīs kompānijas ir izvēlējušās atvērt savus pētniecības un attīstības centrus Izraēlā.
Tas nav viens gads, un tie nav arī 200 gadi. Vajag sākt ar lēmumu, ka tas valstij ir svarīgi. Saprotiet – kad trūkst dabas resursu, ir jāatrod kaut kas cits, kā attīstīties. Mums ir gāze un sāls no Nāves jūras, tas ir viss. Un smadzenes. Mēs izmantojām prāta spēku un izveidojām industriju, par ko lepojas visi. Katram bērnam skolā ir kāds, kurš izveidojis startup – mamma, tētis, brālis, māsa, onkulis vai brālēns. Tā tas notiek. Kad audz tādā vidē, lēmums darīt to pašu ir dabisks.
Līdzīgi kā ārstu dinastijas.
Jā, ārsti, advokāti – tāpat arī startup. Pieņemot lēmumu 2016. gadā, līdz 2030. gadam var izveidot plašu ekosistēmu. Jau piecu gadu laikā kaut ko var izdarīt. Vajag tikai izvēlēties to darīt.
Tātad pirmais nozīmīgais solis ir lēmums strādāt šajā virzienā.
Jā. Valdībai ir jāatmostas, bet tajā pašā laikā tas jādara arī sabiedrībai, ekosistēmai. Ja startup uzņēmēji dienu no dienas klauvētu pie ministriju durvīm un teiktu, ka vajadzīga nauda nozares attīstībai, būtu arī rezultāti. Ja šodien viņi nav ieinteresēti, tuvojoties vēlēšanām būs ļoti ieinteresēti – tas ir atkarīgs arī no dienaskārtības. Uzņēmējiem vajag būt aktīvākiem. Un jāatceras, ka jūs visi esat vienā pusē un strādājat kopā – nav vienas un otras puses. Cilvēki valdībā ir tie paši, kas visi citi. Šodien viņi ir valdībā, bet pirms neilga laika bija starp citiem. Viņi nav vienā dienā kļuvuši par politiķiem, bet izauguši šajā pašā valstī un pamazām kļuvuši par to, kas ir tagad. Viņi zina, kas cilvēkiem sāp un rūp, jo viņiem ir tādas pašas rūpes.
Uzņēmēja DNS ir neatslābstošs – ja uzņēmējs kaut ko vēlas, viņš klauvē pie visām durvīm. Ja tās netiek atvērtas, viņš iekāpj pa logu un galu galā panāk savu. Tam jābūt uzņēmēja DNS. Ja tā nebūs, nebūs arī rezultātu. Mums piemīt šī īpašība, jo tad, kad trūkst resursu, iemācās izmantot prātu, izgudrot, būt radoši.
Visu interviju Uzņēmēja DNS ir neatslābstošs lasiet 11. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.