Hakatonu idejas un prakses pirmsākumi meklējami jau 1999. gadā Kanādā. Tagad tie nonākuši arī līdz Latvijai.
Par hakatonu ideju biznesa portālam db.lv stāsta Aļona Beļinska, Latvijas Startup uzņēmumu asociācijas ‘Startin.lv’ projektu vadītāja.
Kas ir hakatons?
Hakatons jeb tehnoloģiju maratons ir pasākums, kas ilgst 48 stundas. Tā mērķis ir izveidot jaunas komandas un radīt jaunus tehnoloģiskus risinājumus. Sākotnēji katrs, kuram ir biznesa ideja, prezentē tās pārējiem dalībniekiem. Pēc tam dalībnieki izvēlas, pie kuras idejas attīstīšanas strādāt turpmākās 48 stundas un no nulles veido reālu produkta prototipu. Hakatons ir satikšanās vieta dažāda līmeņa un profesiju pārstāvjiem. Lai tajā piedalītos, nav nepieciešams būt profesionālim, tomēr pasākuma formāts nav domāts tikai studentiem.
Hakatonā iespējams attīstīt vairākas tēmas. Piemēram, pērn pirmā Startup Slalom hakatona tēma bija finanšu un apdrošināšanas tehnoloģijas, martā tika aizvadīts hakatons par aktuālo tēmu dalīšanās ekonomika (Shared economy) kopā ar Eiropā slaveno organizāciju Garage48, nule kā aizvadīts pirmais reģionālais IT hakatons Ventspilī. Nākamā hakatona tēma ir B2B programmatūra kā risinājums (SaaS - Software as a Service) kopā ar Startup Wise Guys Akselerātoru (tam pieteikties var šeit http://ej.uz/StartupSlalom_SWG) un rudenī plānots pasākums par tematiku Hardware&Arts. Tematika katru reizi mainās, kas ļauj dažādu nozaru pārstāvjiem izmēģināt savus spēkus, lai radītu un attīstītu jaunas idejas.
Ko nozīmē vārds «hakatons»?
Vārda latviskošana ir Valsts valodas centra pārziņā, tomēr, manuprāt, to var nosaukt par tehnoloģiju maratonu. Vārds hakatons radies no angļu vārda hacking, jo sākotnēji pasākums bija paredzēts tikai programmētājiem, kas risināja sarežģītus uzdevumus. Tomēr vēlāk tas attīstījās plašākā mērogā, piedāvājot jaunas tematikas arī citu profesiju pārstāvjiem. Starptautiski hakatons zināms arī kā hack day un hackfest.
Kādi ir hakatona plusi un mīnusi?
Plusi – tas ir kā ātrais kurss startup uzņēmējdarbībā. 48 stundu laikā ir iespējams nokomplektēt jaunu komandu, saņemt palīdzību un noderīgus padomus no pieredzējušiem uzņēmējiem un mentoriem, kā arī saprast, vai vispār ir interese un vēlme darboties jaunuzņēmumu vidē. Hakatonā satiekas cilvēki ar līdzīgām interesēm, bet dažādām zināšanām un pieredzi. Tas ir labākais veids, kā sameklēt jaunus komandas biedrus un apvienot zināšanas, lai veidotu jaunu sadarbību arī ārpus hakatona.
Kā viens no lielākajiem plusiem jāizceļ iespēja satikties un iepazīties ar pieredzējušiem mentoriem un investoriem, kā arī jaunu kontaktu dibināšana startup ekosistēmas spēlētāju lokā. Tieši šo plusu kā vislielāko pasākuma priekšrocību visbiežāk izceļ hakatona dalībnieki. Iepazītie cilvēki un iegūtie kontakti ir ļoti svarīgi, turpinot jaunā uzņēmēja gaitas. Protams, jāpiemin arī dažādas vērtīgas balvas – naudas balvas un iespēja bez maksas apmeklēt dažādas starptautiskas konferences un izglītojošas lekcijas. Startup Wise Guys rīkotajā hakatonā, kas notiks augustā, godalgoto vietu ieguvēji saņems naudas balvu 1000 EUR vērtībā, biļetes uz startup konferenci, kā arī būs iespēja bez maksas apmeklēt rīkotās slēgtās Startup Wise Guys lekcijas, kas pieejamas tikai programmas dalībniekiem.
Mīnusi – ne visiem dalībniekiem patīk hakatona koncepts. Dažkārt cilvēki saskaras ar grūtībām 48 stundu laikā izveidot pilnīgi gatavu un strādājošu idejas prototipu. Tam nepieciešams daudz enerģijas un liela koncentrēšanās, kas ir nogurdinoši. Turklāt ne vienmēr tiks izvēlēta tieši tā ideja, ar kuru esi gatavojies startēt pasākumā. Taču par to nevajag satraukties, jo nereti komandas ar līdzīgām idejām apvienojas, lai veidot kopīgu projektu. Kā arī vēlāk iegūtās zināšanas un kontakti noder sākotnējās idejas attīstīšanai.
Kad un kā hakatoni parādījās Latvijā?
Hakatons Latvijā parādījās, pateicoties divām organizācijām – Garage48 ir Eiropā un pasaulē slavena organizācija, kas dažādus hakatonus rīko Ziemeļeiropā, Austrumeiropā un arī Āfrikā. Mūsu Startup Slalom hakatonu koncepts ir ļoti līdzīgs Garage48. Kopā rīkojām vienu no hakatoniem Rīgā un plānojām turpināt mūsu veiksmīgo sadarbību arī nākotnē. Otrā arī starptautiski atpazīstama organizācija ir Startup Weekend. Startup Weekend organizētie hakatoni nedaudz atšķiras no Garage48 formāta, vairāk fokusējoties uz radītās idejas attīstību, nevis gatava prototipa izveidi. Pašlaik Startup Weekend hakatoni notiek Liepājā reizi gadā, pulcinot daudzus spēcīgus jauniešus un uzņēmējus jaunu ideju radīšanai. Abas organizācijas ir starptautiskas.
Latvijas Startup Asociācija Startin.lv un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) apvienojās, lai arī Latvijā attīstītu un spēcinātu startup kultūru. Kopīgiem spēkiem vēlamies šo pasākumu formātu popularizēt, jo tas ir labs veids, kā uzzināt par aizvien straujāk augošo startup kultūru un izmēģināt savus spēkus jaunu ideju realizēšanā.
Cik sena ir hataonu ideja un prakse pasaulē?
Kā liecina informatīvi avoti, hakatonu ideja un prakse pasaulē aizsākās tālajā 1999. gadā Kanādā, kad programmēšanas uzņēmuma OpenBSD izstrādātāji sanāca kopā, lai izvairītos no juridiskām problēmām, ko izraisīja ASV kriptogrāfijas programmatūras eksporta noteikumi. Tā arī aizsākās termina lietojums, jo vārds hakatons ir savienojums no vārdiem «hack» un «maratons», kur «hack» tiek izmantots izpētes plānošanai, nevis ļaunprātīgai datorprogrammas uzlaušanai.
Tomēr lielāka tā popularitāte aizsākās 2000. gados, kad dažādi uzņēmumi un riska kapitāla investori aizvien biežāk šo formātu izmantoja, lai īsā laika posmā izstrādātu jaunas programmatūras tehnoloģijas un atrastu jaunas jomas inovācijām un to investēšanai. Kopš tā laika hakatons visā pasaulē ir populārs un pasākuma formāts, kas radījis daudzus un pasaulē zināmus uzņēmumus un produktus.