Mēnesi pēc tam, kad stājusies spēkā Eiropas Savienības viesabonēšanas regula Eiropas Komisija (EK) aptaujājusi 95 mobilo sakaru operatorus par to, kad tie piedāvājuši un ieviesuši eirotarifu, un kāda konkrēti bijusi tā likme. Dažu operatoru piedāvājumi apdraudot patērētāju iespējas pilnībā izmantot jaunos noteikumus, bet Latvijas mobilo sakaru operatori tiek īpaši izcelti, jo tie uz Komisijas anketu nav atbildējuši vispār.
Mēnesi pēc tam, kad stājusies spēkā Eiropas Savienības (ES) viesabonēšanas regula, lai samazinātu mobilo sakaru tīklu izmantošanas maksu turpat par 70%, Komisija šodien atklājusi tīmekļa vietni, lai salīdzinoši novērtētu, kā mobilo sakaru operatori visās 27 dalībvalstīs piemērojuši jaunos ES noteikumus.
Komisija konstatējusi, ka pārliecinošs mobilo sakaru operatoru vairākums ievēro ES regulas prasības, piedāvājot klientiem jauno "eirotarifu" (tarifs, kas nepārsniedz 0,49 euro minūtē par ārzemēs veiktajiem zvaniem, un 0,24 euro - par ienākošajiem zvaniem, bez PVN). Komisija atzīmē, ka daudzi operatori piedāvāja eirotarifu jau jūlija sākumā, tomēr citi operatori nogaidīja līdz pēdējam izpildes termiņam - 30. jūlijam. Daži operatori piedāvā arī cenu, kas zemāka par ES noteikto cenu, vai jaunus viesabonēšanas komplektus. Esot pamats uzskatīt, ka operatori vienmērīgi uzsākuši regulas īstenošanu, tomēr daži nepārskatāmi piedāvājumi apdraudot patērētāju iespējas pilnībā izmantot ES jauno noteikumu priekšrocības.
Komisija, izmantojot anketu, aptaujāja 95 mobilo sakaru operatorus par to, kad tie jaunās ES regulas pirmajā mēnesī piedāvājuši un ieviesuši eirotarifu, un kāda konkrēti bijusi tā likme.
Secinājumi:
o Daži operatori jau 1. jūlijā vai jūlija pirmajās nedēļās piedāvāja un aktivizēja eirotarifu, dodot patērētājiem iespēju gūt labumu no ievērojami zemākām cenām. Kāds mobilo sakaru operators piedāvāja un aktivizēja eirotarifu pat nedēļu pirms regulas stāšanās spēkā.
o Daudzi operatori automātiski pārslēdza patērētājus uz eirotarifu, tādējādi iespējami drīz nodrošinot viņiem zemāko likmju priekšrocības.
o Lētākais eirotarifs, ko līdz šim konstatējusi Komisija, ir 31,5 centi par izejošo zvanu un 12,6 centi par ienākošo mobilā telefona zvanu ārzemēs. Turklāt daži operatori piedāvā īpašus komplektus, kas varētu ieinteresēt dažas patērētāju grupas, kas bieži izmanto viesabonēšanas pakalpojumus.
Drīzāk negatīvi Komisija vērtējot šādus konstatējumus:
o Kāds operators Kiprā piedāvās eirotarifu tikai 30. augustā, tādējādi skaidri pārkāpjot ES regulas noteikumus, kuri paredz, ka šāds piedāvājums jāsniedz vēlākais līdz 2007. gada 30. jūlijam.
o Beļģijā mobilo sakaru operators pēdējās jūlija dienās nosūtīja klientiem īsziņu, informējot, ka klienti 2007. gada 30. septembrī automātiski tiks pārslēgti uz eirotarifu. Pats eirotarifa piedāvājums, kas patērētājiem dotu iespēju izmantot tarifa priekšrocības jau no 30. augusta, atrodams tikai operatora tīmekļa vietnē.
o Latvijas mobilo sakaru operatori uz Komisijas anketu neatbildēja. No Igaunijas Komisija saņēma tikai vienu atbildi, bet par Somiju atbildes nav snieguši divi operatori.
Ja tiek pārkāpti jaunās ES viesabonēšanas regulas noteikumi, tajā paredzēts efektīvs un preventīvs sods, ko var uzlikt valsts pārvaldes iestādes.
Vispārēja informācija
ES viesabonēšanas regula publicēta Eiropas Savienības Oficiālajā Vēsnesī 2007. gada 29. jūnijā, un 2007. gada 30. jūnijā tā stājās spēkā visās 27 ES dalībvalstīs (skatīt IP07/870). Regulā noteikts, ka maksa par viesabonēšanu ārzemēs nedrīkst pārsniegt 0,49 euro par izejošo zvanu un 0,24 euro par ienākošo zvanu (bez PVN). Operatori var konkurēt zem šiem cenu ierobežojumiem, piedāvājot vēl zemākas cenas.
Komisija kopā ar Eiropas reglamentējošo iestāžu grupu oktobrī veiks sīkāku analīzi. Rezultātus iekļaus ES viesabonēšanas regulas novērtējumā, kas Komisijai jāiesniedz Eiropas Parlamentam un ES Ministru padomei 18 mēnešu laikā pēc regulas stāšanās spēkā.
Šis novērtējums būs pamats lēmumam par to, vai regula ir pagarināma vai paplašināma un vai tajā iekļaujami arī līdz šim neietvertie īsziņu, multivides un datu pārraides pakalpojumi.
Pilnu informāciju skatīt viesabonēšanas jautājumiem paredzētajā Komisijas tīmekļa vietnē:
ES mobilo sakaru operatoru salīdzinošais novērtējums atrodams tīmekļa vietnē:
http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/implementation/benchmark.