Lai gan ASV kompānijas Apple iepriekšējā ceturkšņa finanšu rādītāji bija vairāk nekā izcili, un tehnoloģiju giganta viedtāruņi ASV sekmīgi pretojas Android uzbrukumiem, satraukumu, īpaši Eiropas parādu krīzes apstākļos, rada iPhone tirdzniecības apjomu atkarība no operatoru subsīdijām.
ASV iPhone viedtālruņi tiek tirgoti aptuveni par 600 ASV dolāriem, no kuriem 400 dolārus apmaksā mobilo sakaru operators apmaiņā par divus gadus ilgu līgumu. Tomēr atsevišķās valstīs mobilo sakaru operatori apmaksā pārāk mazu Apple viedtālruņu cenas daļu, vai arī to nedara vispār.
Šāda situācija ir novērojama atsevišķās Eiropas parādu krīzes nomāktās valstīs. Ņemot vērā, ka Grieķijā operatori Apple viedtālruni subsidē kūtri, valstī tikai 5% pārdoto viedtālruņu ir iPhone, savukārt Portugālē iPhone veido tikai 9% tirgus. Salīdzinājumam – ASV iPhone pieder 25% mobilo tālruņu tirgus.
Lielākā daļa Grieķijā un Portugālē pārdoto viedtālruņu ir aprīkoti ar Android operētājsistēmu un ir lētāki nekā Apple ražojumi. Kā norāda Wall Street Journal – viens no Apple retajiem Ahileja papēžiem ir pārlieku lielā atkarība no mobilo sakaru operatoru subsīdījām, lai padarītu iPhone viedtālruņus pieejamus lielam skaitam lielotāju.
Iespēja, ka mobilo sakaru operatori varētu pārdomāt un atteikties no tālruņu subsidēšanas, izraisa risku ne tikai Apple. Pērn Dānijā vairāki operatori atteicās no tālruņu subsidēšanas tā vietā un izvēlējās samazināt zvanu tarifus. «Klienti izvēlējās zemākus zvanu tarifus biežāk nekā subsitētos telefonus,» norādīja Telenor ASA pārstāvis.
Gada otrajā pusē pēc tam, kad Dānijas operatori atteicās no tālruņu subsidēšanas, mobilo telefonu pārdošanas apjomi kritās par 10%, salīdzinot ar attiecīgu laika posmu 2010. gadā. Samazinājās arī viedtālruņu pārdošanas apjomi.
Arī Spānijas telekomunikāciju gigants Telefonica apsver līdzīgas rīcības iespējas. «Mēs nevaram uzturēt subsīdijas pašreizējā līmenī,» Spānijas laikrakstam El Pais sacīja Telefonica izpilddirektors. «Kad jūs iegādājaties TV vai kādu citu patēriņa preci, jūs par viņu maksājat. Ir daudz veselīgāk, kad lietotāji maksā par savām ierīcēm, bet operatori investē naudu tīklos un pakalpojumos,» norādīja kompānijas pārstāvis.