Jaunākā DNB Latvijas barometra pētījuma rezultāti liecina, ka iedzīvotāju noskaņojums ir piedzīvojis ļoti būtiskas izmaiņas. Atsevišķi noskaņojuma indeksi ir piedzīvojuši lielāko kritumu kopš DNB Latvijas barometra pētījuma uzsākšanas 2008.gada aprīlī. Tostarp Latvijas ekonomikas stāvokļa izmaiņu virziena indekss ir samazinājies par 21 punktu (no - 6 līdz -27 punktiem), bet tā attīstības prognozes indekss ir kritis par 15 punktiem (no +2 līdz -13 punktiem).
Arī citi regulārie indeksi (viens mazāk, otrs vairāk) samazinājušies: iedzīvotāju vērtējums pasliktinājies gan par pašreizējo situāciju, gan par nākotni. Tā rezultātā par 9 punktiem (no -17 līdz -26 punktiem) ir samazinājies arī Latvijas iedzīvotāju kopējā noskaņojuma indekss. Tik liels noskaņojumu pasliktinājums mēneša laikā līdz šim bija piedzīvots tikai vienu reizi – 2009.gada janvārī.
Nav šaubu, ka noskaņojuma straujais izmaiņu cēlonis ir ar Krieviju saistītās sankcijas un iedzīvotāju bažas par to ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un, protams, saviem maciņiem. Ekonomisko sankciju tēma publiskajā telpā parādījās spēji un bija skaļa. Tik skaļa, ka pat valdības vadītāja un atsevišķu nozaru ministri nāca klajā ar paziņojumiem un idejām, kā glābt situāciju. Sabiedrības noskaņojuma izmaiņas liecina, ka ziņa ir sadzirdēta – Latvijas ekonomiku un iedzīvotājus tuvākajā nākotnē negaida nekas labs.
Interesanti, ka, neskatoties uz ekonomikas un personīgo finanšu indikatoru «kritumu», valdības darba vērtējuma indekss ir samazinājies tikai par 1 punktu (no - 36 līdz - 37). Tas liecina, ka to vidū, kuri līdz šim par valdības darbu bija labās domās, noskaņojuma pasliktināšanās šoreiz tomēr tā īsti nav transformējusies uz vainīgā atrašanu Ministru kabineta ēkā. Izskatās, ka iedzīvotāji patlaban notiekošo lielā mērā ir pieņēmuši kā situāciju, kurā Latvijas valdībai ir mazas iespējas kaut ko vērst par labu.
Iepriekš ne vienu reizi vien ir bijuši mēneši, kad sabiedriskā doma ir ļoti strauji reaģējusi uz kādiem būtiskiem notikumiem un publiskā telpā skaļi apspriestām tēmām, taču reakcija ir bijusi ļoti īslaicīga – jau vienu mēnesi pēc straujas pasliktināšanās noskaņojums ir atkal atgriezies apmēram iepriekšējā līmenī. Izskatās, ka tas, vai šis būs tāds gadījums, šoreiz ir pilnībā atkarīgs no Ukrainas konflikta un ar to saistītās Krievijas un Eiropas Savienības attiecību tālākas attīstības. Maz ticams, ka Latvija politiķi ar savām aktivitātēm spēj ko būtiski ietekmēt.