Jaunākā DNB Latvijas barometra pētījuma dati, kas veltīti iedzīvotāju viedokļiem un attieksmēm pret uzņēmējdarbību, sniedz daudz interesantu un uzmanības vērtu atziņu. Taču īpaši vēlos izcelt iedzīvotāju atbildes, nosaucot vienu uzņēmēju, kurš, pēc viņu domām, ir labs paraugs citiem uzņēmējiem.
Jāpiebilst, ka šajā jautājumā netika doti atbilžu varianti, turklāt tika lūgts minēt nevis vienkārši kādu veiksmīgu uzņēmēju, kurš pirmais ienāk prātā, bet gan tādu, kas varētu būt labs paraugs citiem. Neslēpšu, tas bija jautājums par simboliem vai precīzāk – par pozitīviem simboliem sabiedrībā.
Pētījuma rezultāti liecina, ka 43% respondentu nav spējuši nosaukt nevienu uzņēmēju, kuru uzskatītu par veiksmīgu paraugu citiem. 2% apgalvo kā tādu nemaz neesot. Savukārt topa līderi ar salīdzinoši nelielu minēšanas biežumu ir Aivars Lembergs (8%), Gunārs Ķirsons (5%), Vitālijs Gavrilovs (3%), Bils Geitss (2%) un Raimonds Gerkens (2%).
Iedzīvotāju atbildes spilgti parāda, ka Latvijā uzņēmējdarbības jomā ir pozitīvu simbolu trūkums, jo gandrīz puse aptaujāto nespēj nosaukt nevienu veiksmīgu uzņēmēju. Vienlaikus atbildes arī vēsta, kāda kopumā ir uzņēmējdarbības «seja» Latvijas iedzīvotāju skatījumā. Tieši citi cilvēki parasti ikvienam no mums kalpo par paraugu un iedvesmas avotu. Ja daudziem šādu paraugu nav, tad neizbrīna arī fakts, ka tikai 9% darbspējīgā vecuma iedzīvotāju apgalvo, ka ir kaut ko uzsākuši uzņēmējdarbības jomā. Savukārt absolūtais vairākums vai nu par uzņēmējdarbības sākšanu nav domājuši vispār, vai arī – ir domājuši, bet reālas darbības nav veikuši.
Jāsecina, ka minētie rezultāti labi sasaucas ar DNB Latvijas barometra Nr. 41 pētījuma datiem, kur respondentiem tika lūgts nosaukt cilvēkus, kurus vajadzētu svinīgi godināt valsts svētkos, 18. novembrī. Zīmīgi, ka toreiz starp nosauktajiem nebija gandrīz neviena uzņēmēja. Visbiežāk tika minēti politiķi.