Latvijas Bankas pozitīvais vērtējums par Latvijas tautsaimniecības attīstības perspektīvu pakāpeniski mazinās.
Globālās tautsaimniecības attīstības ciklam virzoties uz palēninājuma pusi un saglabājoties nenoteiktībai ārējā ekonomiskajā vidē, arī Latvijas tautsaimniecības izaugsme kļūst lēnāka un IKP kāpuma temps 2019. gada 1. ceturksnī bija lēnāks, nekā gaidīts, teikts LB Makroekonomikas norišu pārskatā.
Jau 2018. gada 2. pusgadā vājinājās eksporta sniegums un tika gaidīta lēnāka tautsaimniecības izaugsme, tomēr tika prognozēts, ka 2019. gadā ārējo faktoru nelabvēlīgo ietekmi lielā mērā kompensēs iekšzemes faktori. 1. ceturkšņa rezultāti liecina par stabila iekšzemes pieprasījuma saglabāšanos, tomēr ar kāpuma palēnināšanās tendenci.
Tāpēc Latvijas tautsaimniecības izaugsmes vērtējums 2019. gadam ir samazināts. Tomēr uzsāktie apjomīgie investīciju projekti un arvien jauni publiskotie ieguldījumu plāni ļauj prognozēt, ka turpināsies investīciju aktivitāte. Kopumā skatījums uz izaugsmi ietekmējošajiem faktoriem tuvākajā nākotnē nav būtiski mainījies, un prognoze 2020. gadam netiek mainīta.
Pasaules tautsaimniecībā gaidāmā ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās un ekonomiskā noskaņojuma rādītāju kritums, tajā skaitā, eiro zonas ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās dēļ, noteicis arī vairāku Latvijas nozīmīgāko tirdzniecības partnervalstu izaugsmes prognožu samazināšanu, tāpēc ārējais pieprasījums 2019. gadā augs būtiski lēnāk nekā iepriekšējā gadā un būs viens no IKP prognožu lejupvērstajiem riskiem.
Tieši eksporta rādītāji pasliktinājušies straujāk, nekā gaidīts, nosakot prognožu korekciju.
Lai gan labvēlīgus finansēšanas nosacījumus Latvijā veicina ECB monetārās politikas stimulētās zemās procentu likmes, līdzšinējais kreditēšanas kāpums Latvijā joprojām bija lēns. Savukārt situācija darba tirgū un ienākumu kāpums nodrošināja stabilu noguldījumu atlikuma palielināšanos. Ārējās vides negatīvā ietekme uz darba tirgu vēl nav vērojama.
Pieprasījums pēc darbiniekiem joprojām pārsniedz piedāvājumu, un bezdarba līmenis turpina sarukt. Inflācija bija tuva prognozētajai (svārstījās aptuveni 3% līmeni), naftas cenu kāpuma ietekmē vairāk augot enerģijas cenām. Mēreni palielinājās pakalpojumu cenas, atspoguļojot augošās darbaspēka izmaksas. Latvijas Bankas inflācijas prognoze 2019. un 2020. gadam netiek mainīta, augstāku naftas cenu ietekmi līdzsvarojot ekonomiskās aktivitātes lēnākam kāpumam.