Latvija ir valsts, kurā ārvalstu tūristi jūtas nelūgti – kopā ar tādām valstīm kā Bolīvija, Venecuēla, Krievija, Kuveita Latvija atzīta par vienu no nelaipnākajām valstīm pret ārvalstu tūristiem.
Tikmēr Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, komentējot šo Pasaules ekonomikas foruma pētījumu, norāda, ka Latvijas iedzīvotāji ir nevis nedraudzīgākie, bet gan vieni no paškritiskākajiem par savu attieksmi pret tūristiem.
«Turklāt paškritika, kas nereti robežojas arī ar sevis nepamatotu noniecināšanu publiskajā telpā un starptautiskajā arēnā, mums ir raksturīga ļoti daudzās jomās. Tā vietā, lai atzinīgi novērtētu to, ka ir uzlabojusies Latvijas tūrisma nozares kopējā konkurētspēja, ziņu virsrakstos saucam sevi par tūristiem nedraudzīgāko valsti, kas turklāt ir pretrunā ar pašu tūristu teikto TAVA veiktajā aptaujā, kurā Latvijas iedzīvotāju atsaucība novērtēta kā viens no galvenajiem faktoriem Latvijas apmeklējumam. Gan iedzīvotājiem, gan arī visu četru varu pārstāvjiem vajadzētu vairāk novērtēt un uzsvērt tās labās lietas, ko esam sasnieguši, ar kurām varam savu valsti pozitīvi paslavēt uz citu valstu fona. Pašiem par sevi stāstot un izceļot tikai negatīvo, ir maz cerību, ka mūsu valsti vairāk apmeklēs tūristi, gribēs šeit pavadīt vairāk sava laika, tērēt vairāk naudas un aicinās to darīt arī draugus, kas radītu papildu ieguvumus visai Latvijas ekonomikai un attiecīgi arī mūsu pašu labklājībai,» tā ministrs.
Pasaules ekonomikas foruma pētījumā Travel & Tourism Competitiveness Report 2013 valstis sakārtotas reitingā pēc to iedzīvotāju attieksmes pret ārvalstu tūristiem. Latvija 140 valstu konkurencē iekļuvusi pēdējā pieciniekā. Labākas pozīcijas par Latviju bijušas pat tādām valstīm kā Pakistāna, Saūda Arābija, Haiti, Čada – valstis, kurās pret ārzemniekiem nereti tiek veikti uzbrukumi.
Pētījumā aptaujāti iedzīvotāji, kuriem vajadzējis novērtēt, cik gaidīti viņu valstī ir ārvalstu tūristi. Attieksmi pret ārvalstu tūristiem vajadzējis atzīmēt ar skaitļiem no viens līdz septiņi, kur viens nozīmējis «ļoti negaidīti», bet septiņi - «ļoti gaidīti». Kopvērtējumā Latvija ieguvusi 5,2 punktus un ierindojusies 136. vietā.
Draudzīgākās pret ārvalstu tūristiem izrādījušās Islande, Jaunzēlande (abas 6,8 punkti), kā arī Maroka, Maķedonija, Austrija un Senegāla (visas četras – 6,7 punkti). Kaimiņvalstis Lietuva un Igaunija ieguvušas attiecīgi 5,8 un 6,4 punktus.
Draudzīgums un nedraudzīgums gan bijis tikai viens no vairākiem aspektiem, kas ņemti vērā, analizējot pasaules valstu konkurētspēju ceļošanas un tūrisma nozares jomā. Kopumā tūrisma nozares konkurētspējas jomā Eiropas valstis uzrādījušas labākās pozīcijas – pirmās vietas reitingā ieņemot Šveicei, Vācijai un Austrijai.
Db.lv jau vēstīja, ka Latvija tūrisma konkurētspējā ieņem 48 vietu pasaulē, liecina Pasaules ekonomikas foruma pētījums. Salīdzinot ar 2011. gadu, Latvijas pozīcijas gada laikā ir uzlabojušās par trijām vietām un atgriezušās 2009. gada līmenī.
Tūrisma topā Latvija atrodas starp Lietuvu un Kostariku. 47. vietā Pasaules Ekonomikas foruma topā atrodas Kostarika, bet 49. vietā – Lietuva. Kaimiņi igauņi šogad, salīdzinot ar 2011. gadu, topā noslīdējuši par piecām vietām un ieņem 30. pozīciju.
Latvija lielākajā daļā kategoriju, kas izmantotas reitinga izveidošanai, iekļuvusi starp piecdesmit pasaules labākajām valstīm tā, piemēram, tūrismu regulējošās likumdošanas ietvara jomā Latvija pasaulē ieņem 35. vietu, vides ilgtspējas jomā 18. vietu, gaisa transporta infrastruktūrā 47. vietu, bet biznesa infrastruktūrā – 40. vietu.