Viens no straujāk augošajiem eksportētājiem pēc TOP500 datiem 2023. gadā Rikon AS pērn apgrozījumu palielinājis par trešdaļu, bet šogad to grasās palielināt vēl divas reizes, Dienas Biznesam apstiprināja uzņēmuma ekonomikas direktore Alīna Deimonta.
2023. gadā Rikon AS apgrozījums sasniedza 10,2 miljonus eiro un peļņa bija 315 tūkstoši eiro, bet 2024. gada provizoriskie apgrozījuma rezultāti ir 15 miljoni eiro un peļņa 600 tūkstoši. Savukārt 2025. gadā vismaz apgrozījuma rezultāti varētu dubultoties, ievērojot plānoto ražošanas apjomu pieaugumu. Dienas Biznesa izdevumā TOP500, kurā apkopoti 2023. gada tautsaimniecības rezultāti, Rikon AS ierindojas straujāk augošo eksportētāju TOP.
Nākošgad dubultos ražošanas apjomu
2024. gadā Rikon veiksmīgi realizēja līgumus Gruzijā, Uzbekistānā, Kazahstānā, Spānijā un Bosnijā un Hercegovinā. 2025. gadā Rikon plāno pabeigt projektus Turcijā un Slovākijā, kā arī atkārtotu pasūtījumu no Spānijas valsts dzelzceļa operatora ADIF 3 A-RMG (automātiskie portālceltņi), kas Rikon ierindos starp nedaudzajiem uzņēmumiem ar pieredzi pilnībā automātisko celtņu piegādē. Kopumā 2025. gadā RIKON piegādās 12 celtņus, vairāk nekā divkāršojot ražošanas apjomu salīdzinājumā ar 2024. gadu. Jāatzīmē, ka celtņi atšķiras atkarībā no projekta. "Katrs klients vēlas kaut ko atšķirīgu, un tam ir atšķirīgas prasības attiecībā uz celtņu specifikācijām. "Katrā projektā celtņi atšķiras pēc izmēra, celtspējas un citiem parametriem. Rikon vienmēr cenšas pielāgoties klienta vēlmēm," saka Alīna Deimonta.
Pieprasījums diktē sortimentu
AS "Rikon" ražo portālceltņus un konteinera celtņus Rīgas brīvostas teritorijā, vēsturiskā rūpnīcā, kas būvēta pagājušā gadsimta 70-tajos gados. Aktīvā celtņu komponentu ražošana sākās ap 1991. gadu, bet 2018. gadā Rikon AS uzsāka pilna cikla ražošanu - no celtņa projektēšanas līdz uzstādīšanai ostā.
Pēc praktiskā tirgus pieprasījuma šobrīd rūpnīcā pārsvarā ražo portālceltņus ar dažādu specializāciju. Piemēram, populāri ir RMG konteineru celtņi, kurus izmanto efektīvai konteineru pārkraušanai novietņu laukumos vai konteineru termināļos. Šādu celņu pierasījums ir gan Spānijā, gan Uzbekistanā, gan Slovākijā. Proti, nav būtiski, ka valstī nav lielu jūras ostu, konteineru pārkraušana notiek un celtņi tam nepieciešami.
Teorētiski Rikon var ražot celtņus ne tikai Dievidu valstīm, bet arī ostām galējos Ziemeļos, darbam pie ļoti zemām temperatūrām, tomēr patlaban pasūtījumu šajā segmentā nav.
Eksporta uzvaras un ambīcijas
"Vācijas tirgus mums ir īpašs izaicinājums, jo tajā darbojas četri lielākie Eiropas celtņu ražotāji, kurus mēs uzskatām par saviem konkurentiem. Vācijā mums ir pirmais projekts, kuru realizēsim 2026. gadā. Jau šobrīd tas ir uzsākts. Projektēšana un ražošana aizņem pusotru līdz divus gadus" – stāsta A. Deimonta. Lai nodrošinātu darbu turpmākajos gados, Rikon piedalās visos iespējamajos konkursos Eiropā, lai iegūtu jaunus pasūtījumus.
Nākotnes mērķa tirgi ir Francija, Maroka un Itālija, jo šajās valstīs ir attīstītas ostas un liels celtņu pieprasījums. Francijas tirgū Rikon jau ir pieredze. 2021. gadā celtņi tikuši piegādāti Marseļas ostai un projekts noslēdzies veiksmīgi.
Eiropas Savienības valstis ir kompānijas bāzes tirgus un Maroka kā merķtirgus šobrīd ir vienīgā valsts ārpus ES, tomēr tālākā perspektīvā Rikon pārdevēji ir gatavi raudzīties tālāk - uz Amerikas ostām.
Jauns dizains globālajam tirgum
Jautāts, vai tiek veikti kādi pasākumi, lai palielinātu zīmola starptautisko atpazīstamību, Deimonta uzsvēra, ka tikko ir pabeigta uzņēmuma jaunā zīmola izveide. "Savā ziņā tā ir uzņēmuma zīmola maiņa, jo zīmola maiņa nozīmē daudz un prasa ieguldījumus mārketingā," uzsvēra Deimonta, piebilstot, ka tuvākajos gados plānots ieguldīt līdzekļus ražošanas telpu paplašināšanā un modernizācijā Rīgā, Tvaika ielā 68B.