Jau kādu mēnesi Latvijā iespējams tikt pie pasēm zaļos vākos, kas ļoti līdzinās Latvijas Republikas pasei. Tā ir drukāta uz speciāla papīra ar aizsardzības mehānismiem pret viltošanu un speciālu svītru kodu dokumenta elektroniskai nolasīšanai.
Latvijas čigānu barons Rudēvičs pēc neveiksmīga starta politikā tagad lolo ideju par vienotu čigānu valsti. Viņš ir pārliecināts, ka jau drīzumā Olimpiskajās spēlēs čigānu tautības pārstāvji startēs zem savas valsts karoga. Viens solis šajā virzienā jau sperts – tagad čigāniem pieejamas pašiem savas pases.
Pieteikuma anketas jau tiekot saņemtas par pasu saņemšanu. Pašas pases tiek izgatavotas Anglijā, bet galvenā lapa drukāta Latvijā. Jau esot iespiestas aptuveni miljons šādu pasu, taču to nav iespējams pārbaudīt. Tāpat nav zināms, cik šādas pases izsniegtas Latvijā. Rudēvičs saka - vairāki desmiti.
Pēdējā tautas skaitīšanā tika saskaitīts, ka Latvijā dzīvo nedaudz vairāk par astoņiem tūkstošiem čigānu. Nesaskaitīti varētu būt vēl kādi divi – trīs tūkstoši. Pēdējos gados ekonomiskās krīzes dēļ daudzi aizbraukuši uz ārzemēm. Palikušie šeit uz vietas ar nabadzību cīnās pašu spēkiem. Pases paraugs, cietajos vākos, vizuāli ir ļoti līdzīgas Latvijas Republikas pasei. Arī tur ierakstīti visi galvenie personas dati, nav tikai personas koda.
Rudēvičs skaidro: Latvijā tā ir problēma, lai saņemtu maznodrošinātā statusu un tiktu tā Sarkanā Krusta sarakstos ir diezgan lielas problēmas. Tā kā es runāju ar līderu pārstāvjiem un viņi saka, ka tā ir diezgan liela elle, lai to nokārtotu, jāiet uz pašvaldību, jādeklarējas, jāpierāda, ka tev nav darba un ienākumu. Čigānam tas ir ļoti grūti.
Kāpēc Latvijas Sarkanais Krusts nācis pretim čigānu pasu izdevējam, Nekā Personīga organizācijā paskaidrot neviens nevarēja. Sadarbības līgumā pat paredzētas kopīgas aktivitātes, lai sekmētu čigānu pasu atdzīšanu Latvijā, kā arī iekļaut pasu turētājus vietējās un starptautiskās sociālā atbalsta programmās. Sadarbība ar Sarkano krustu nav vienīgā Rudēviča ideja. Viņaprāt pasu īpašnieki varētu saņemt arī atlaides, iegādājoties dažādas preces krīzes laikā.