Vēl jaunāka parauga pases būs nepieciešamas pēc aptuveni desmit gadiem, otrdien žurnālistiem pastāstīja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) priekšniece Maira Roze.
LETA 2022.gada oktobrī rakstīja, ka PMLP rīkotajā 9,8 miljonu eiro apjomīgajā iepirkumā par jauna parauga pasu sagatavju izgatavošanu un piegādi pieciem gadiem uzvarējusi Vācijā un Portugālē reģistrētu divu uzņēmumu - "Veridos GmbH" un "Imprensa Nacional-Casa da Moeda, S.A." - apvienība.
Iepirkumā izvēlēts lētākais piedāvājums, un kopumā tiks piegādātas 1 250 000 pasu sagataves. Pārvalde no pirmdienas sākusi izsniegt jaunā parauga pases par jauno valsts nodevu.
Jauna parauga pases ir nepieciešamas apmēram pēc astoņiem, desmit gadiem. "Ja tagad sāk izdot jauna parauga pases, tad pēdējie iedzīvotāji tās saņems apmēram pēc astoņiem gadiem un tā būs derīga vēl desmit gadus. Jārēķinās, ka šī pase būs apritē 18 gadus un tas nozīmē, ka nepieciešams skatīties uz jaunākajām tehnoloģijām, iet laikam līdzi, pasēs iestrādāt jaunus drošības elementus un arī mainīt dizainu," uzsvēra Roze.
Jaunās parauga pasēs ir daudzi drošības elementi - ultravioletās gaismas druka uz datu lapas un pirmās lapas puses, vīzu lapas ar krāsainu UV druku, optiski mainīgās tintes funkcija, kas iespiesta kā ozola lapa, kas parādās dažādās krāsās. Pasē ir arī vairāku lāzeru attēls, kas iestrādāts kartes virsmā, kā arī spilgta foto attēla krāsa un krāsains pases turētāja attēls, kas papildināts ar personas datiem. Tāpat pases īpašnieka portrets iegravēts caurspīdīgā logā.
Līdzšinējā parauga pase ir derīga lietošanai, ja tai nav beidzies termiņš.
Valsts nodevas apmērs par pases izsniegšanu ir 34 eiro līdzšinējo 30 eiro vietā, ja pasi izsniedz desmit darbdienu laikā. Ja pasi izsniedz divu darbdienu laikā, tad nodevas apmērs ir 60 eiro līdzšinējo 55 eiro vietā.
Tāpat noteikts saglabāt atvieglojumus personām, kuras atrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā, bērniem līdz 20 gadu vecumam, pensionāriem, personām ar I vai II grupas invaliditāti, kā arī bēgļiem un personām, kurām piešķirts alternatīvais statuss.
Jaunajos pasu paraugos ir iekļauti inovatīvi pretviltošanas risinājumi, kas pamatoti ar Eiropas Padomes Regulas prasībām par drošības elementiem un biometrijas standartiem dalībvalstu izdotajās pasēs un ceļošanas dokumentos. Šie risinājumi ļauj saglabāt un nodrošināt augstu pasu uzticamības un pretviltošanas līmeni, līdz ar to - arī augstu vietu Latvijai to pasaules valstu vidū, kuru pases ir atzītas par atbilstošām augstam drošības standartam.
Tāpat jaunā parauga pases ir papildinātas ar lapu skaitu no 34 uz 42 lappusēm, vairāk vietas paredzot vīzu atzīmēm, kā arī ierakstiem par pases turētāja nepilngadīgajiem bērniem.
Apzinot citu Eiropas Savienības dalībvalstu noteiktās nodevas apmēru par pases izsniegšanu, secināms, ka Igaunijā nodeva par pases izsniegšanu parastā kārtībā ir 45 eiro, Lietuvā - 50 eiro, savukārt no tām Eiropas Savienības valstīm, kuras atbildēja uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes iniciēto aptauju, zemākā valsts nodeva par pases izsniegšanu parastā kārtībā ir Zviedrijā - 34 eiro.
Esošā parauga pases pārvalde uzsāka izsniegt 2015.gadā. Lai nodrošinātu pasu aizsardzību pret viltojumiem, kā arī nodrošinātu to atbilstību jauna līmeņa drošības prasībām, Pārvalde veica pasākumus jauna parauga pasu izgatavošanai, tai skaitā iepirka pasu sagataves un pasu personalizācijai nepieciešamo tehnisko aprīkojumu.
Jau ziņots, ka 2023.gada nogalē sabiedrībā diskusiju izraisīja jautājums par pases nodevas celšanu. Pārvaldei ciešā sadarbībā ar Iekšlietu ministriju un Ministru kabinetu izdevās atrast risinājumu, kas ļāva būtiski samazināt plānoto valsts nodevu par pasi.
Daļu no iepriekš plānotās valsts nodevas izmaksām, piemēram, sertifikācijas pakalpojuma izdevumus, kas saistīti ar dokumentu drošību, ieguldījumus tehnoloģijās, lai nodrošinātu dokumentu sagatavošanu, plānots segt, piesaistot finansējumu no citiem avotiem, tostarp ES fondu līdzekļiem un valsts budžeta.