Politiskā un biznesa gatavība sola izvēršanos Latvijai attālajos tirgos, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Austrumāzijas visstraujāk augošajā Latvijas eksporta tirgū Korejā nule kā iesniegta diplomātiskā nota misijas atvēršanai, «lai tuvāko divu trīs mēnešu laikā mūsu pirmais diplomāts varētu ierasties Seulā sākt praktiskus darbus un nākamajā gadu mijā varētu arī akreditēt Latvijas pirmo rezidējošo vēstnieku Korejā,» sarunā ar DB saka Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs. Tas sakrīt ar šonedēļ Rīgā notiekošo «Āzijas nedēļu», kā to raksturo diplomāts – Āzijas-Eiropas sanāksmēm (ASEM jeb Asia-Europe Meeting) izglītības un zinātnes un satiksmes ministru līmenī. «Tik plaša mēroga starptautiski sarīkojumi Latvijā nekad nav bijuši, kad tiekas 52 dalībvalstu un vēl vairāku starptautisko organizāciju pārstāvji.
«Uz valsts atdzimšanas 25. gadadienas sliekšņa Latvija ir sasniegusi to brieduma bāzi, lai nopietni pievērstos arī attālām Āzijas valstīm,» saka A. Pildegovičs. Viņa vērtējumā to nosaka valstiskuma pieredze un nepieciešamā integrācijas pakāpe gan Eiropas politiskajos un ekonomiskajos procesos, gan globāli, «jau mazāk nekā pēc gada Latvijai kļūstot par OECD (Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas) dalībvalsti, kā arī darbojoties ANO un dažādās citās globālajās struktūrās».
Būtiska ir arī latviešu pašu interese par mums attālajiem pasaules reģioniem. «Ja skatāmies vēl plašākā reģionā no Persijas līča valstīm līdz Japānai, tad šobrīd latviešu interese par šo pasaules daļu ir stipri pieaugusi un nobriedusi arī nopietnām ekonomiskajām attiecībām. Apvienotajos Arābu Emirātos dzīvo ap 500 Latvijas valstspiederīgo, augoša ir kopiena Ķīnā, kas ir mērojama tuvu 100 cilvēkiem, vairāki desmiti latviešu ir arī Japānā. Valsts pārvalde, akadēmiskā sfēra, bizness, diaspora, goda konsulu tīkls un vēstniecības veido pietiekamo fundamentu, lai attiecībā ar šo reģionu valstīm, diplomātiski sakot, būvētu nevis nulles ciklu, bet jau otro un trešo stāvu.»
Valsts sekretārs norāda, ka Latvijas eksports arī uz Irānu jau trīs gadus pēc kārtas sasniedz 80 milj. EUR. Pārsvarā turp tiek eksportēti Latvijas graudi. «Un tas ir uz valsti, kuras attīstību lielā mērā bremzē starptautiskās sankcijas. Ja līdz savas ES prezidentūras beigām mums izdosies atrast risinājumus problēmām ar Irānas kodolprogrammu, tad Eiropai atvērsies sadarbība ar milzīgu reģionālo lielvaru.» A. Pildegovičs vērtē, ka arī Krievijas un Ķīnas konstruktīvās sadarbības dēļ «izredzes panākt vienošanos par šo vienu no lielākajām starptautiskajām problēmām vairāk nekā trīs desmitgažu garumā ir salīdzinoši labas».
Plašāk lasiet rakstā Latvija ir nobriedusi Āzijai pirmdienas, 27. aprīļa, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!