Mēdz teikt, ka pēc kara visi ir gudri. Tad nu, noslēdzoties kādiem zīmīgiem apaļiem atskaites periodiem, var atskatīties, kādiem aktīviem cenas pieauguma ziņā klājies vislabāk.
Kopumā 2019. gadā, neskatoties uz dažādiem ģeopolitiskajiem riskiem, cena strauji palielinājās ļoti daudziem finanšu aktīviem. Finanšu ziņu virsrakstos pārsvarā gozējas ASV akciju rekordi, lai gan daži no pašiem lielākajiem uzvarētājiem nākuši no tādām vietām, kur cenu pieaugumu tiem paredzēt bijis visai grūti un riskanti.
Krievija un GrieķijaViens no šādiem tirgiem ir, piemēram, Krievijas akcijas. To cena ASV dolāru izteiksmē 2019. gadā palēcās par veseliem 40% (Krievijas akciju RTS indeksa vērtība). Tik straujam kāpumam netraucēja ne Rietumvalstu rosīšanās sankciju frontē, ne Krievijas protesti.Pēdējos gados daudz kas mainījies nav, un šīs valsts ekonomikas nākotne ir atkarīga no notikumiem naftas tirgū. Ziemeļjūras jēlnaftas Brent vērtība 2019. gadā bijusi visai stabila, un pašās gada beigās tā pat piedzīvoja visai strauju kāpumu. Tiesa gan, šobrīd straujāku naftas cenas kāpumu daudzi izejvielu eksperti savās prognožu kristāla bumbās nesaskata (īstermiņā paredzēt tendences naftas tirgū gan ir faktiski neiespējami).
Aktīvi rosījusies arī Krievijas centrālā banka, kas piecas reizes samazinājusi rubļu refinansēšanas likmi (un tā palīdzējusi ekonomikai).Manāms viedoklis, ka agrākā Krievijas aktīvu izpārdošana varētu būt bijusi pārspīlēta. Valdot šādam fonam, piemēram, Hermes Investment Management analītiķi izceļ, ka ieguldījumi vairāku Krievijas izejvielu ražotāju vērtspapīros joprojām varētu būt pievilcīgi (ar nosacījumu, ja naftas cena saglabājas stabila). Protams, nākotnē potenciālajiem investoriem būtu jāņem vērā, ka Krievijas vērtspapīru tirgus ir ļoti spekulatīvs un tajā tendences var mainīties visai strauji.
Bezcerība nav mūžīga
Parasti nav gluži tā, ka totāla bezcerība ilgtu mūžīgi - to zināmā mērā var attiecināt arī uz tendencēm finanšu tirgos. Pēc sabrukumiem un cenu depresijām mēdz nākt atveseļošanās. Šādu stāstu var saistīt vēl ar Grieķijas akcijām. Tās šogad bijušas pašas veiksmīgākās visā Eiropā.Finanšu tirgos tiek slavētas Grieķijas reformas un kopējā atziņa, šķiet, ir, ka sliktākais šai valstij jau ir aiz muguras. Rezultātā, ja Grieķijas Athens General Composit akciju indeksa šā gada sākuma tiktu ieguldīti 10 tūkstoši eiro, tad tagad tie būtu pārvērtušies par 14,4 tūkstošiem eiro. Investējot Grieķijas akcijās, būtu jārēķinās ar paaugstinātu cenu svārstību risku (to pieaugums vērojams no ļoti zema līmeņa), un šādi ieguldījumi nebūs piemēroti visiem.
No 2018. gada februāra līdz novembra vidum šajā tirgū bija vērojams pamatīgs sasalums, kur Grieķijas kopējā akciju indeksa vērtība noplanēja zemāk par trešo daļu. Izaicinājumi šai valstij joprojām ir milzīgi (sevišķi, ja sāk bremzēties pārējās Eiropas ekonomika), piemēram, tas pats parāds šai valstij ir 181% apmērā ko IKP.Vēl uz pārējo fona 2019. gadā var izcelt Ukrainas valūtu - grivnu. Tās cena pieauga gandrīz visu 2019. gadu, kas bija būtiska pārmaiņa pēc ļoti volatīla perioda, kas sekoja Krievijas īstenotajai Krimas aneksijai. Piemēram, eiro cena Ukrainas grivnās šogad sarukusi vairāk nekā par 16% līdz 25,5 grivnu atzīmei. Bloomberg aptaujātie eksperti izceļ, ka grivnai pamatā stabilizēties palīdzējušas vairākas tirgum draudzīgas reformas un Starptautiskā Valūtas fonda palīdzības programma Ukrainai.
Mānīgā gaļa un pallādijs
Ja jāizvēlas no konkrētām akcijām, tad 2019. gadā pamatīgu traci, šķiet, sacēla gaļas aizvietošanas tēma. Šāda uzņēmuma Beyond Meat akcijas cena kopš savas gada sākuma debijas ASV Nasdaq biržā, investoriem jūsmojot par kompānijas piedāvāto gaļas aizstāšanu, līdz vasarai bija palēkusies par 500%. Tiesa gan, jau tad jautājumi bija par to, cik adekvāti šis uzņēmums ir novērtēts pēc tik galvu reibinoša pieauguma.
Burbulis gan visai ātri plīsa, un kopš vasaras vidus Beyond Meat akcijas cena atrodas brīvajā kritienā. Kopumā daudzi teic, ka mākslīgā gaļa, visticamāk, vairs no pasaules skatuves nepazudīs. Uz pārējo fona tiek izcelta arī tāda Ķīnas kompānija kā YanTai Shuangta Food, kas arī sākusi iespiesties mākslīgas gaļas nozarē. Rezultātā tās akcijas cena šogad palēkusies gandrīz par 200%.DB jau rakstījis - Tai pašai Āzijai pie mākslīgas gaļas var likt griezties nevaldāma cūku mēra izplatīšanās, kas pasaulē jau raisījusi strauju cūkgaļas cenu palielināšanos. Labāk uz šķīvja kaut ko tomēr likt, un Bloomberg modelē, ka mākslīgās gaļas popularitāte var turpināt augt. Tas līdzi sev var nest lielas investīcijas šajā nozarē, un gan attiecīgo tehnoloģiju attīstību, gan ražošanas kapacitātes palielināšanos.
Tiek vēl norādīts, ka arvien lielāku ganāmpulku uzturēšana pasaules gigantiskās apetītes apmierināšanai nozīmējusi lielākas kaitīgo gāzu emisijas, mežu izciršanu, ūdens un zemes piesārņošanu laikā, kad jau tā pieaug ar klimata izmaiņām saistītie izaicinājumi.No lielākajiem uzvarētājiem, ja vērtē cenas dinamiku, šogad jāizceļ arī pallādijs. Tā cena šogad palēkusies aptuveni uz pusi. Šo metālu izmanto auto katalizatoru ražošanā, un arvien labāki auto katalizatori atbilst zaļākas pasaules stāstam, kas savukārt strauji liek augt šādu metālu cenai.Jau ziņots - pieprasījums pēc pallādija jau gadiem pārsniedzis tā piedāvājumu, kas noplicinājis šī metāla uzkrājumus.
Daudz spekulācijas saistās, piemēram, ar Krievijas stratēģiskajiem pallādija uzkrājumiem. Vairāki eksperti uzskata, ka tie ir faktiski iztērēti, lai gan precīzi tas zināms nav. Rezumējot - pallādija ražošana jau ilgi ir atpalikusi no pieprasījuma (deficīta stadijā šis tirgus esot jau kopš 2012. gada, raksta finanšu ziņu portāls Barron's). Šo metālu pasaulē galvenokārt iegūst Krievijā un Dienvidāfrikā (kopumā vien divās lielās raktuvēs). Tiek ziņots, ka abās šajās valstīs lielākai pallādija ieguvei šķērslis esot bijis nepietiekamas investīcijas.Jānis Šķupelis