Attiecībā uz elektroenerģijas tirgus atvērtību gala patērētājiem, - šobrīd un vēl divus turpmākos gadus starp Baltijas valstīm pastāvēs nevienlīdzīga attieksme.
To Db.lv sacīja AS Latvenergo Tirdzniecības attīstības daļas vadītājs Gatis Junghāns. Viņš norāda, ka Latvijā un Lietuvā kopumā vairāki tūkstoši juridisko patērētāju pērk elektroenerģiju tirgū, bet Igaunijā tikai ap 200 patērētāji. «Tādā veidā Igaunijas Eesti Energia šobrīd ir protekcionēts/ pasargāts no ārējiem konkurentiem. Laika periodā no 2013-1015. gadam varētu tikt pilnībā liberalizēti visu Baltijas valstu elektroenerģijas tirgi, tad konkurences noteikumi kļūs vienlīdzīgāki,» tā G. Junghāns.
«Attiecībā uz biržas ieviešanu Baltijā Latvenergo nostāja vienmēr ir bijusi un arī šobrīd paliek nemainīga - Baltijā ir jāstrādā vienai vienotai elektroenerģijas biržai Nord Pool Spot, lai viss tirdzniecības apgrozījums koncentrētos vienā tirgus vietā, nodrošinot efektīvu tirgus funkcionēšanu un caurspīdīgu elektroenerģijas tirgus cenu,» skaidro G. Junghāns. Viņš piebilst, ka esošais divu elektroenerģijas biržu modelis Baltijā nav devis vēlamo rezultātu - abas biržas Nord Pool Spot Igaunijā un Baltpool Lietuvā savā starpā dala jau tā ļoti ierobežoto tirdzniecības apjomu Baltijā, kā rezultātā abās biržās regulāri ir likviditātes deficīts, kas dažkārt atspoguļojas neadekvātās biržas cenās. DB jau rakstīja, ka SIA Enefit valdes priekšsēdētājs Aivars Tihane par šādu Latvenergo apgalvojumu bija pārsteigts, jo uzskata, ka Latvenergo tikai iegūst no cenu atšķirībām starp Baltijas biržām. Latvenergo prognozē, ka Latvija Nord Pool Spot cenu zonai varētu pievienoties līdz 2012. gada beigām, jo šobrīd Nord Pool Spot esot izvirzījis jaunu priekšnosacījumu biržas cenu zonas izveidei Latvijā, proti, vispirms EK jāpabeidz nodalītā pārvades sistēmas operatora sertifikācija, kas apliecinās, ka pārvades sistēmas operatora nodalīšana ir veikta atbilstoši likumodošanai, bet agrāk Nord Pool Spot publiski paziņojis, ka cenu zonas izveidei Latvijā nepieciešams veikt tikai izmaiņas LR likumdošanā.
Attiecībā uz elektroenerģijas bilanci, tuvākajos 5 gados Baltijas elektrostacijās gada griezumā varētu tikt saražots ap 80-90% no elektroenerģijas gada patēriņa. Igaunija varētu saglabāt nelielu eksportu, bet Lietuva turpinās importēt aptuveni pusi no nepieciešamās elektroenerģijas. Latvijai no 2013. gada pēc TEC-2 otrā 400 MW bloka nodošanas ekspluatācijā būs pietiekošas jaudas, lai saražotu 80% Latvijai nepieciešamās elektroenerģijas, kā arī atsevišķos periodos to eksportētu. Tomēr ekonomiskas optimizācijas nolūkos vietējā ražošana var tikt aizstāta ar importu gadījumos, kad gāzes elektrostacijās saražot elektroenerģiju būs dārgāk par importu, skaidro G. Junghāns.
«Baltijas atkarība no Krievijas elektroenerģijas importa parādās pamatā vasaras mēnešos, kad Baltijas koģenerācijas elektrostacijās ir samazināta ražošana dēļ maza siltumenerģijas patēriņa. Tāpēc vasarā elektroenerģijas cena tirgū Lietuvā un Latvijā var paaugstināties virs Somijas tirgus cenas. Līdz ar Estlink-2 nodošanu ekspluatācijā 2014. gada sākumā, un vēl pēc diviem gadiem arī Zviedrijas-Lietuvas elektrolīnijas nodošanas ekspluatācijā, elektroenerģijas importa un eksporta iespējas kļūs būtiski diversificētākas,» vērtē Latvenergo pārstāvis.