Kamēr arī Latvija nepievienosies Nord pool spot cenu apgabalam, par pilnvērtīgu Baltijas elektroenerģijas tirgu nevar runāt šodien raksta Dienas Bizness.
Tādi ir ekspertu secinājumi, izvērtējot pirmo trīs nedēļu rezultātus pēc Lietuvas pievienošanās Nord pool spot šā gada 18. jūnijā. Lietuvas cenu apgabalā bija novērojami ļoti strauji elektrības cenas kāpumi un kritumi no 70 - 17 eiro/MWh, tomēr Lietuvā elektrības cena bija caurmērā augstāka nekā Igaunijas un Somijas cenu apgabalos, kas Nord Pool spot ir pievienojušās jau agrāk. Tā kā Latvija īpaši komplicēta pārvades sistēmas operatora modeļa izveides dēļ, kas vēl ir jāsertificē Eiropas Komisijai, Nord Pool, visticamāk, pievienosies ne ātrāk kā pēc gada, Lietuvas un Igaunijas Nord Pool zonas joprojām ir savstarpēji izolētas un eksperti norāda uz cenu manipulācijas risku.
«Lietuvas trūkums ir tas, ka tā ir nogriezta no pārējā Ziemeļvalstu elektrības tirgus ar «balto plankumu» Latviju. Līdz ar to, lai arī Lietuvas apgabalā ir reāla tirgus cena, tomēr ierobežotas konkurences situācijā ar nepietiekošu tirgus likviditāti netiek veicināta elektrības ražotāju spēja un vēlme piedāvāt elektroenerģiju visos tirdzniecības intervālos. Tas tālāk var novest pie cenu manipulācijas,» vērtē enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš. Viņš uzskata, ka cena Lietuvā mainījās tik plašās robežās, jo ražotājiem bija sarežģīti izvēlēties nākošās dienas tirgus pozīciju starp piedalīšanos biržā vai divpusējos darījumos ar krieviem un baltkrieviem. «Interesanti bija redzēt tirgotāju un ražotāju rīcību uz Latvijas – Igaunijas robežas. Bija liels pieprasījums, bet ļoti neliels piedāvājums. Cenas Lietuvā kritās dienās, kad parādījās piedāvājums,» saka J. Ozoliņš, piebilstot, ka biržā pielietotais algoritms nākošās dienas fiziskai elektrības tirdzniecībai strādā labi un caur biržu iziet apmēram 2/3 Lietuvas diennakts enerģijas patēriņa.