Atsākoties mājokļu kreditēšanai, aizdevumu līgumos obligāti būtu jāiekļauj punkts, ka aizņēmēja atbildība aprobežojas tikai un vienīgi ar ķīlu, uzskata Latvijas Kredītņēmēju apvienības (LAKRA) valdes priekšsēdētājs Ainārs Gorenko.
Tas ļautu sabalansēt atbildīgu aizņemšanos un atbildīgu kreditēšanu. «Ja kredītiestāde atsakās šādu punktu iekļaut, tad jebkuram aizņēmējam jākļūst uzmanīgam pret šīs iestādes maldinošo komercpraksi, kas izpaužas kā visu iespējamo seku neizskaidrošana,» viņš uzsver.
Pēc apvienības paustā, bankas cenšas piesaistīt tos, kuri kaut kādu iemeslu dēļ nav paņēmuši kredītus agrāk, kā arī uz to, ka bankām šobrīd ir brīvie līdzekļi. Ja kāds ir nolēmis iegādāties nekustamo īpašumu uz kredīta, LAKRA iesaka pirms kredītlīgumu parakstīšanas obligāti konsultēties pie jurista un izvairīties no papildus galvotāju un ķīlu piesaistīšanas.
«Lai vēlreiz neuzkāptu uz tā paša grābekļa, aizdevumu līgumā nepieciešams iekļaut punktu, ka aizņēmēja atbildība aprobežojas tikai ar ķīlu, tad arī kredītiestādes būs atvērtas sarunām un līgumos nebūs citu zemūdens akmeņu,» uzskata A. Gorenko.
Tad, pamatojoties uz godprātīgu komercpraksi, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas licencētas finanšu iestādes uzņemtos līdzvērtīgu atbildību. «Pirms lēmuma pieņemšanas šī iestāde izvērtē aizņēmēja finansu stāvokli, īpašuma vērtību, iespējamos riskus nekustamā īpašuma un finanšu tirgos, turklāt katra kredīta piešķiršana ir speciālas kredītkomitejas lēmums (kas ir maksas pakalpojums) un aizņēmējs (pakalpojuma pircējs) būtu drošs par šāda kredīta ņemšanas sekām. Ja nebūtu bankas pārliecības, ka ķīla nodrošina kredītu, tad taču viņi to neizsniegtu,» viņš pauda.