Pēc divām nebijušas labklājības desmitgadēm šī gada pirmajā ceturksnī Eiropas valstu ekonomikas ir nonākušas krustcelēs, kas dažas valstis var nolikt uz tālākas izaugsmes takas, bet citas «atstāt putekļos», raksta aģentūra Reuters.
Tām valstīm, kas paļāvušās uz Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) aizdevumu (Latvija, Ungārija, Rumānija u.c.), samazinoties budžeta apgrozījumam un turpinoties lejupslīdei, jāmeklē veids, kā efektīvi samazināt budžeta izdevumus.
Piemēram, Latvijas jaunā valdībā meklē iespējas ierobežot tēriņus 40% apmērā, lai spētu gadu nobeigt ar budžeta deficītu, kas nepārsniedz 7%. Tas nepieciešams SVF noteikumu izpildei.
«Lielākās briesmas, ko saskatu es, ir, ka politiķi tik ļoti nobītos no sabiedrības spiediena, ka atceltu plānotās reformas, kas varētu ierobežot šo valstu izaugsmes iespējas vidēja termiņā,» runājot par sāpīgajiem budžeta izdevumu samazinājumiem, saka Eiropas Reformu centra direktora vietniece Katinka Bariša (Katinka Barysch).
Valstīm ES arī jāizvērtē, cik ātri tām būtu jāiestājas eirozonā un, vai tik populārais uz eksportu balstītais ekonomikas modelis joprojām ir visvairāk dzīvotspējīgs. Šos jautājumus ES līderi paredzējuši risināt piektdien, 15. maijā, ikgadējā sanāksmē Londonā, kuru organizē Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka.
«Ar konverģences procesu mēs esam nonākuši krustcelēs, un tagad patiešām ir jāskatās uz atšķirībām starp valstīm, kas ir turpinājušas reformas pēdējo 20 gadu laikā, un valstīm, kas vienkārši ir atvērušas savu ekonomiku,» norāda Danske Bank galvenais ekonomists Larss Kristensens (Lars Christense).
«Valstis, kas šobrīd atrodas sliktākajā situācijā, tur atrodas tāpēc, ka šo valstu reformu dinamika ir bijusi pārāk vāja. Taču sekas grūtībām, ar kurām šīs valstis patlaban saskārušās, padara šo reformu realizēšanu vēl grūtāku,» skaidro Henry Jackson Society starptautisko lietu eksperts Robins Šepards (Robi Shepherd).
Tās ES dalībvalstis, kas ir nodrošinājušās ar spēcīgu industriālo bāzi, izaugsmi varētu sagaidīt 2011. vai 2012. gadā, ja atjaunosies pieprasījums to galvenajā eksporta tirgū – eirozonā. Izaugsmi veicinās arī šo valstu valūtas, kas pārcietušas krīzi kļūs konkurētspējīgākas. Taču Baltijas valstis nebūs tik veiksmīgas. Šo valstu valūtas ir piesaistītas eiro, kas tās padara ievērojami dārgākas.
«Pirmā ceturkšņa IKP dati Baltijas valstīs nav tālu no šausminošiem. IKP krituma smaile [Baltijas valstīs] varētu sasniegt 25%, kas līdzinātos lejupslīdei, kāda tika piedzīvota pēc Padomju Savienības restrukturizācijas. Viņi [Baltijas valstis] neatgriezīsies līdz šī gada līmenim līdz 2016. gadam,» sacījis Capital Economics analītiķis Nīls Šērings (Neil Shearing).
Latvijas jaunā valdībā meklē iespējas ierobežot tēriņus 40% apmērā, lai spētu gadu nobeigt ar budžeta deficītu, kas nepārsniedz 5%. Tas nepieciešams SVF noteikumu izpildei.
«Lielākās briesmas, ko saskatu es, ir, ka politiķi tik ļoti nobītos no sabiedrības spiediena, ka atceltu plānotās reformas, kas varētu ierobežot šo valstu izaugsmes iespējas vidēja termiņā,» saka Eiropas Reformu centra direktora vietniece Katinka Bariša (Katinka Barysch).