Oļegs Deripaska vēl pirms gada bija Krievijas bagātākais oligarhs. Tagad viņš ar aptuveni 20 miljardiem USD lieliem parādiem kalpo par brīdinājumu citiem, raksta Newsweek.
Ziedu laikos O. Deripaska bija pārāk aizņemts, lai veltītu savu laiku tukšām formalitātēm. Savos 40 gados viņš ar 44 miljardu USD vērtu kapitālu bija kļuvis par bagātāko Krievijas uzņēmēju. Tomēr arī viņš neuzdrošinājās neierasties uz konferenci Krasnodarā, kurā Vladimirs Putins izvēlējās savu pēcteci Krievijas prezidenta amatam – Dmitriju Medvedevu. Oligarhs konferencē ieradās un apsveica D. Medvedevu, taču pasākumu pameta pat nenoturējis ieplānoto runu.
Toreiz Krasnodaras senators Aleksandrs Počinoks pauda viedokli, ka veiksme bija apžilbinājusi O. Deripasku. «Viņš ticēja, ka spēj pašu dievu satvert aiz bārdas,» teica politiķis.
Augstāk minētie notikumi risinājās 2008.gada janvārī. Šā gada pavasarī O. Deripaska ar D. Medvedevu tikās atkal – šoreiz kā vienkāršs cilvēks. Viņa finanšu impērija varēja sabrukt kuru katru mirkli, ja vien Krievijas prezidents nepanāktu, ka viņa kreditori nepieprasa steidzami atdot 7.4 miljardus USD lielos parādus. Turklāt šī summa nav pat puse no oligarha kopējām parādsaistībām.
Prezidents oligarha lūgumam palīdzēt negribīgi piekrita. Vēlāk bijušais multimiljardieris uz tikšanos ar Krievijas finanšu ministru Alekseju Kudrinu ieradās tērpies džinsos un neskūtu vaigu. Kāds ministrijas darbinieks, kurš nevēlējās lai tiktu atklāts viņa vārds, stāstīja, ka O. Deripaska tikšanās laikā izskatījies pārguris un bijis ļoti nerunīgs. Savukārt A. Kudrins nav sniedzis bijušo oligarhu mierinošas ziņas. «Būs bankroti,» ministrs teicis O. Deripaskam un citiem uz tikšanos atnākušajiem oligarhiem.
Newsweek norāda, ka stāsts par O. Deripaskas spožumu un postu nav tikai stāsts par jaunu oligarhu ar pārmērīgi lieliem sakariem. Tas stāstot par sistēmas trūkumiem, kas slēpušies aiz V. Putina vadītās Krievijas ekonomiskā uzplaukuma.
Žurnāls atgādina, ka D. Medvedevs solījis izbeigt Krievijā iesakņojušos patronāžas sistēmu, taču ar šādiem solījumiem bārstījies arī V. Putins.
O. Deripaskas līdzgaitnieki neslēpj, ka oligarhs darījumos un sadzīvē ir strups taču ārkārtīgi gudrs. «Viņš necieš muļķību gvelšanu un tukšas pieklājības frāzes,» atzinis kāds O. Deripaskas bijušais līdzstrādnieks. «Bet viņš ir gudrs. Viņš uzdod pareizos jautājumus un viņš ir ļoti mērķtiecīgs,» piebildis bijušais līdzgaitnieks.
Neewsweek secina, ka tieši stūrgalvība un prāta spējas ļāvušas O. Deripaskam pirms 20 gadiem no dzimtā ciematiņa Krievijas dienvidos nokļūt līdz Maskavas augstāk vērtētajām universitātēm.
Pēc grādu saņemšanas fizikā un ekonomikā viņš pamazām sāka būvēt savu impēriju. Topošais oligarhs no nule kā privatizēto rūpnīcu darbiniekiem individuāli atpirka ražotņu akcijas, līdz ieguva kontrolpaketi. Jau 1994.gadā viņam piederēja 20 % no Sajanogorskas Alumīnija lietuves un postenis uzņēmuma valdē.
Tieši šeit viņš izveidoja visā Sibīrijā strādājošu investīciju grupu un tika iejaukts cīņā par alumīnija industrijas kontroli pret citiem Krievijas metāla pārstrādes moguliem.
Politisko Tehnoloģiju centra prezidents Igors Buņins uzslavē O. Deripasku, kuram izdevies pārspēt viltībā «dažos no Krievijā bīstamākajiem vīriem». Tā dēvētajos alumīnija karos dučiem tā dalībnieku tika atrasti nogalināti un ASV Federālā Izmeklēšanas biroja uzsāktā izmeklēšana par O. Deripaskas iespējamajām saitēm ar Krievijas mafiju kļuva par iemeslu, lai atceltu viņam izsniegto ASV vīzu. Tomēr apsūdzības pret viņu celtas netika un O. Deripaska turpina noliegt, ka būtu darījis ko nelikumīgu vai, ka būtu saistījies ar organizēto noziedzību.
O. Deripaska bija tuvās attiecībās ar tā laika Krievijas prezidentam Borisam Jeļcinam pietuvinātām personām, piemēram Borisu Berezovski.
Sergejs Dorenko, kas tajā laikā bija Krievijā plaši pazīstams televīzijas ziņu vadītājs un bija labi pazīstams ar B. Jeļcinam pietuvinātajām personām, atceras O. Deripaska uzbāzīgo šarmu. «Viņš ļoti labi mācēja sadraudzēties,» saka S. Dorenko, atceroties, kā jaunais alumīnija magnāts televīzijas gaitenī viņu pieķēri,s teju pie pogas, lai iepazītos. «Ar B. Berezovski viņš iepazinās tādā pašā veidā. Savukārt ar B. Berezovska palīdzību – ar Kremļa personāla daļas vadītāju Valentīnu Jumaševu un V. Putinu,» atceras žurnālists.
B. Jeļcina ēras norietā O. Deripaska jau bija kļuvis par Krievijas alumīnija karali un ar Romānu Abramoviču izveidoja uzņēmumu RusAl. Vēlāk viņš aprecējās Poļinu Jumaševu – Kremļa bijušā personāla daļas vadītāja meitu un B. Jeļcina audžu mazmeitu.