KPMG Enerģijas un komunālās saimniecības konsultāciju biroja sagatavotais Centrāleiropas un Austrumeiropas atjaunojamās elektroenerģijas pārskats 2008 liecina, ka Latvijā 38.75%* no patērētās elektroenerģijas bija saražoti no atjaunojamajiem energoresursiem. Tas ir lielākais īpatsvars jauno Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vidū (netika vērtēta Kipra un Malta, kuras neatrodas Centrālajā un Austrumeiropā). Ar 31.4% patēriņa īpatsvaru Latvijai seko Rumānija, bet ar 23.96% īpatsvaru – Slovēnija.
Tostarp Latvijas kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā –elektroenerģijas patēriņš no atjaunojamajiem energoresursiem ir viszemākais starp jaunajām ES valstīm. Lietuvā tas ir 2.83%, bet Igaunijā – 1.91%. Minēto atšķirību atjaunojamo energoresursu izmantošanas īpatsvarā Baltijas valstīs veido tas, ka Latvijā enerģijas ražošanai plaši tiek izmantota hidroenerģija, kas ir atjaunojams resurss. Savukārt pārējās Baltijas valstīs gandrīz viss enerģijas apjoms tiek iegūts no neatjaunojamiem resursiem - Lietuvā no atomenerģijas, bet Igaunijā - no degslānekļa, Db.lv informē Vita Krieviņa, KPMG Baltics SIA mārketinga speciāliste.
Centrālajā un Austrumeiropā lielāks atjaunojamo energoresursu īpatsvars patēriņā nekā Latvijai vēl ir tikai ES neietilpstošajās Albānijā (88.66%), Bosnijā un Hercegovinā (69.9%), kā arī Melnkalnē (39.8%).
KPMG Enerģijas un komunālās saimniecības konsultāciju birojs pētījumā norāda, ka Centrālās un Austrumeiropas valstis arvien vairāk pievēršas atjaunojamo energoresursu izmantošanai un to veicina gan strauji augošās enerģijas cenas, gan klimatiskās izmaiņas pasaulē. Turklāt šī reģiona valstīs līdz ar ekonomisko attīstību palielinās pieprasījums pēc enerģijas.
Tomēr atjaunojamās enerģijas izmantošana reģionā kopumā joprojām ir attīstības sākumā, jo, piemēram, tādus alternatīvās enerģijas avotus kā biomasa un vējš sāka izmantot tikai 2002. gadā. Kaut arī enerģijas ražošana no šiem atjaunojamo resursu avotiem palielinās, tās īpatsvars joprojām ir neliels.
Tādēļ, lai sasniegtu ES nospraustos mērķus – līdz 2020. gadam 20% kopējā enerģijas daudzuma saražot no atjaunojamiem resursiem – Centrālās un Austrumeiropas valstīm enerģijas sektorā būs jāinvestē lielas naudas summas.
Reģiona valstīm ir milzīgs potenciāls piesaistīt investīcijas vēja enerģijas, hidroenerģijas un biomasas enerģijas ražošanas jomā, secināts pētījumā. Šo projektu rentabilitāti veicina arī ES atbalsts. Turklāt, lai samazinātu siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisijas, ES emisiju kvotu tirdzniecības sistēmas nodeva par enerģiju, kas iegūta uz cietā kurināmā bāzes, tuvāko gadu laikā atjaunojamo enerģiju padarīs konkurētspējīgāku.
Ņemot vērā vairākus faktorus, kas ietekmē atjaunojamās enerģijas attīstību reģiona valstīs, Pīters Kiss (Peter Kiss), KPMG Centrāleiropas un Austrumeiropas reģiona Enerģijas sektora vadītājs, skaidro: „Ņemot vērā atjaunojamās enerģijas potenciālu, elektroenerģijas tirgus apjomu, ES mērķus un saistošas atbalsta programmas, vispievilcīgākās valstis investīcijām vēja un biomasas enerģijas un/vai hidroelektroenerģijas ražošanā ir Polija, Rumānija, Čehija, Horvātija, Ungārija, Slovēnija un Bulgārija, lai gan salīdzinoši labas investīciju iespējas ir arī citās valstīs, piemēram, Albānijā un Maķedonijā, to hidroelektroenerģijas potenciāla un valsts regulēto tarifu dēļ.”
* pārskatā analizēti 2006.gada dati.
KPMG Baltics SIA ir Latvijas Republikā reģistrēta Šveices kooperatīva KPMG International dalībfirma. KPMG Baltics SIA ietilpst reģionālas prakses sastāvā, kura ietver KPMG dalībfirmas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.
Baltijas valstu praksē strādā vairāk kā 350 darbinieku, kuri labi pārzina Baltijas valstu uzņēmējdarbības vidi, kā arī ir ieguvuši plašu starptautisku pieredzi. KPMG Baltijas valstu biroji savā starpā apmainās ar tādiem resursiem kā nozaru speciālisti, labākā prakse, pieredze un informācija. 2007.gada oktobrī KPMG Baltijas valstu praksei pievienojās Baltkrievija.