Trīs dienas pirms Rīgas apgabaltiesa plāno skatīt pieteikumu par Latvijas Krājbankas bankrota procedūras sākšanu, ar prasību atcelt no amata maksātnespējīgās bankas administratoru SIA KPMG Baltics nolēmusi vērsties arī izdevniecība Žurnāls Santa. Pirms tam ar šādu prasīnu tiesā jau vērsās Kredītiestāžu noguldītāju un kreditoru aizstāvības apvienība, kas pārstāv vairākus privātos Krājbankas kreditorus.
Žurnāls Santa neredz citu iespēju, kā aicināt tiesu atcelt maksātnespējas administratoru SIA KPMG Baltics, pretējā gadījumā bankas kreditoriem savus uzkrātos un zaudētos līdzekļus banka neredzēt, uzskata izdevniecības pārstāvis advokāts Aldis Gobzems.
«Diez vai kāda no valsts un pašvaldības institūcijām, uzņēmējiem vai privātpersonām Latvijā, kas bankas kraha rezultātā zaudēja grūtā darbā nopelnītos vairāk nekā 70 tūkstošus latus, vēlas «atdāvināt» maksātnespējas administratoram un viņa algotajiem speciālistiem savu naudu,» pauda A. Gobzems.
Advokāts norādīja, ka viņam nav izprotamas augstās maksātnespējīgās bankas ikmēneša uzturēšanas izmaksas. «Kāpēc pēc maksātnespējas procesa uzsākšanas bankā vēl strādā tik liels skaits darbinieku? Vai patiešām šajā posmā ir nepieciešams uzturēt tik daudz bankas speciālistu? Vai tas ir normāli, ka administratīvās izmaksas mēnesī sastāda pus otra miljona latu?» jautā A. Gobzems.
«Rodas iespaids, ka maksātnespējas administrators vilcina laiku, jo pretējā gadījumā grūti atrast pamatojumu, kāpēc līdz šim nav apstrīdēts neviens nozīmīgs bankas darījums kreditoru interesēs, kas ir ierasta prakse maksātnespējas procesos? Kāpēc bankas maksātnespējas administrators kā vērā ņemamu sava darba sasniegamu uzskata bankas kredītņēmēju atmaksātos aizdevuma procentus?» norādīja advokāts. Tāpat viņš pauda neizpratni par nepieciešamību par «nesamērīgi augstām likmēm algot daudzus bez attiecīgās pieredzes esošus konsultantus. Tāpat A. Gobzems norāda, ka «nav arī saprotams, kā interesēs un pilnvarojumā rīkojās bankas maksātnespējas procesa administrators, kad Baltijas Aviācijas Sistēmas akciju pārņemšanu veica citu personu vārdā. «Tas ir kā minimums apšaubāmi un pretlikumīgi,» uzskata Žurnāls Santa pārstāvis.
Db.lv jau rakstīja, ka sūdzību, kurā pieprasīts atcelt Krājankas maksātnespējas procesa administratoru SIA KPMG Baltics, iesniegusi arī Kredītiestāžu noguldītāju un kreditoru aizstāvības apvienība, kas pārstāv vairākus citus privātos Latvijas Krājbankas kreditorus. Apvienība sūdzībā Rīgas apgabaltiesai norāda, ka KPMG Baltics «līdzšinējā darbība liecina par kreditoru interešu ignorēšanu un nekompetenci, pieņemot lēmumus Krājbankas maksātnespējas procesa būtiskākajos jautājumos». «Ignorējot sanācijas iespēju, administrators mērķtiecīgi cenšas panākt Krājbankas bankrota procedūras pasludināšanu, kas ir pretrunā kreditoru interesēm,» pauda apvienība.
Arī Vladimirs Antonovs pārmet KPMG Baltic neieinteresētību Latvijas Krājbankas glābšanā.
Savukārt KPMG Baltics norādīja, ka līdzšinējās un arī turpmākajās dienās dažādu personu plānotās aktivitātes saistītas ar vēlmi izdarīt spiedienu uz tiesu, kurai 29. martā jālemj par MAS Latvijas Krājbanka bankrotu. «Visas šīs agresīvās darbības, kas vērstas uz KPMG Baltics vārda nomelnošanu un profesionalitātes apšaubīšanu, ir tikai un vienīgi šo personu interesēs. Nav noslēpums, ka daudzām personām, iepriekšējās bankas vadības prettiesiskās rīcības dēļ, bankā ir iestrēguši lieli līdzekļi, kurus viņas visiem līdzekļiem tagad cenšas atgūt, nerēķinoties ar citu kreditoru interesēm,» savā paziņojumā iepriekš norādīja administrators, piebilstot, ka, viņuprāt, visas sūdzības tiesā iesniegtas vienīgo ar mērķi panākt attiecīgajām personām vēlama administratora iecelšanu, lai varētu realizēt savas intereses uz citu kreditoru rēķina.
Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) līdz šim nekādus pārkāpumus KPMG darbībā nav saskatījusi un norāda, ka auditorkompānija rīkojas saskaņā ar likumu.