Banku nozare Centrālajā un Austrumeiropā (CAE) turpina atgūties no finanšu krīzes radītajām sekām, un banku vadītāji nākamajos divos gados prognozē turpmāku peļņas un apgrozījuma palielināšanos vai vismaz noturēšanos tādā pašā līmenī, liecina KPMG šogad veiktais banku nozares pētījums KPMG Banking Executive Survey 2014.
Latvijas banku stratēģijā ir novērojama pieaugoša tendence ievērot samērīgu līdzsvaru starp taupību un ilgtermiņa investīcijām, lai arī pašlaik CAE reģionā kopumā izmaksu samazināšana un optimizācija dominē pār ilgtermiņa izaugsmes investīcijām. Baņķieri bažīgi atzīmē arī tirgus regulācijas palielināšanos un ar to saistītu izmaksu pieaugumu,.
«Eiropas valstu ekonomika pamazām atveseļojas, tomēr tas vēl tiešā veidā neatspoguļojas banku sektora optimismā,» atzīst Ondrejs Fikrle, KPMG partneris, kurš atbild par finanšu pakalpojumiem Baltijas valstīs. «Viens no banku vadītāju bažīguma iemesliem ir nākamajos piecos gados sagaidāmā nozares regulācijas palielināšanās. Jautājums, ko sev uzdod visi pētījuma dalībnieki, ir – cik reāli bankām izmaksās sektoru regulējošie noteikumi. Paši ieviešamie noteikumi bankām šobrīd jau ir vairāk vai mazāk zināmi, taču to galīgās izmaksas kļūs zināmas tikai pēc to ieviešanas, kad varēs redzēt regulācijas patieso ietekmi uz banku darbības rezultātiem».
CAE reģionā par situāciju nozarē vislielāko optimismu pauž banku vadītāji Slovēnijā, bet visnegatīvāk uz ekonomisko situāciju raugās banku pārstāvji Ungārijā un Baltkrievijā. Reģionā kopumā vairāk nekā 70% respondentu prognozē, ka to ieņēmumi 2014. – 2015. gadā pārsniegs vai būs līdzīgi 2013. gada līmenim, un gandrīz puse atzīst, ka sagaida labākus rezultātus nākamajā gadā. Jāuzsver, ka salīdzinājumā ar 2012. gadu, kad tika veikts iepriekšējais KPMG banku nozares pētījums, situācija ir nozīmīgi uzlabojusies: ja šogad 40% respondentu nozares stāvokli raksturo kā labāku, tad 2012. gadā šādu atbildi sniedza vien 13%.
CAE reģiona bankas samērā lielāku uzmanību arī turpmāk veltīs izmaksu optimizācijai, lai arī ir novērojami pirmie signāli, ka bankas atrodas stabilās pozīcijās, lai tuvākajos gados no optimizācijas varētu pārslēgties investīciju un izaugsmes virzienā. Atšķirībā no pārējā CAE reģiona bankām kopumā vispozitīvāk uz ieguldījumiem ilgtermiņa attīstībai raugās banku vadītāji Latvijā, Lietuvā un Čehijā, savukārt visskeptiskākie ir baņķieri Austrijā, Ungārijā un Serbijā. Interesanti, ka šobrīd investīcijas Latvijā vairāk plāno bankas, kuru darbībā lielāks īpatsvars ir starptautisko klientu apkalpošanai.
Pētījums arī parādīja, ka bankas arvien vairāk uzmanības velta tehnoloģisku jauninājumu ieviešanai un interneta banku priekšrocību izmantošanai klientu apkalpošanā. Līdz ar to pieaugs investīcijas jaunu interneta rīku izstrādē un ieviešanā, kā arī cīņai ar kibernoziegumiem, kas banku nozarē kļūst par arvien nozīmīgāku jautājumu.
KPMG šogad veiktajā banku nozares pētījumā KPMG Banking Executive Survey 2014 piedalījās banku vadītāji un finanšu nozares eksperti no 14 valstīm – Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Austrijas, Baltkrievijas, Čehijas, Ungārijas, Polijas, Slovākijas, Albānijas, Kosovas, Serbijas, Slovēnijas un Rumānijas.