Latvijas Krājbankas maksātnespējas administratore auditorkompānija KPMG Baltics kopumā saņēmusi četrus Latvijas Krājbankas sanācijas priekšlikumus, pastāstīja kompānijas korporatīvo finanšu direktors Aivars Jurcāns.
Viņš norādīja, ka tostarp divi priekšlikumi ir «vairāk vai mazāk atbilstoši Kredītiestāžu likuma prasībām attiecībā uz sanācijas plāniem». Jurcāns gan atzina, ka neviens no pašlaik apskatītajiem sanācijas priekšlikumiem nav uzskatāms par pilnvērtīgu īstenošanas plānu.
Jurcāns norādīja, ka bankas sanācijas priekšlikumi tika iesniegti administratoram pēdējā brīdī ‒ pēdējais saņemts tikai 23.janvārī pulksten 13.45. Līdz ar to pašlaik plānu sīkāka izvērtēšana turpinās, bet sākotnējais vērtējums liecina, ka visos ir trūkumi.
Runājot par konstatētajiem trūkumiem, Jurcāns minēja, ka ir jautājums par atkarību no trešo personu lēmumiem, kuri pašlaik nav skaidri un ar kuriem plāna iesniedzēji nekādu vienošanos nav panākuši. Nepilnības saskatāmas arī iesniegtajos biznesa plānos. «Nebūtu pareizi un lietderīgi nevienai no ieinteresētajām pusēm, ja sanācijas process neved pie bankas ilgtspējīgas attīstības,» viņš paskaidroja.
Šādos apstākļos, pēc Latvijas Krājbankas maksātnespējas administratora pārstāvja teiktā, pieņemts lēmums lūgt Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK) dot iespēju vēl septiņu dienu laikā turpināt sarunas ar bankas potenciālajiem investoriem, lai rastu risinājumu par sanācijas modeli, kurš būtu dzīvotspējīgs un atbilstu kreditoru interesēm. «Ja vienošanās ar investoriem, ar kuriem pašlaik notiek sarunas, netiek panākta, mēs kā administrators esam spiesti rekomendēt bankrotu kā maksātnespējas risinājumu,» viņš uzsvēra.
«Mēs turamies pie viedokļa ‒ kamēr ir kaut mazākā iespēja rast sanācijas risinājumu, mēs vēlētos to rast. Ja neizdosies panākt vienošanos šajās septiņās dienās, izeja ir bankrots,» pavēstīja Jurcāns. Viņš nevēlējās komentēt, cik liela ir iespēja, ka tiks īstenota krājbankas sanācija, jo tās būtu spekulācijas.
KPMG Baltics pārstāvis nevēlējās atklāt konkrētus potenciālo investoru vārdus, kamēr vēl turpinās sarunas. «Ģeogrāfiski tā ir Ziemeļeiropa un reģions uz Austrumiem no Latvijas,» viņš pastāstīja. Trīs no plāniem ir saistīti ar struktūrām un investoriem, kuriem ir bankas darbības pieredze vai kas pārstāv bankas.
Jurcāns arī norādīja, ka investori tiešā veidā nav saistīti ar Latvijas Krājbankas akcionāriem.
KPMG Baltics vecākais partneris Stīvens Jangs savukārt informēja, ka KPMG Baltics ticies ar kreditoriem, Noguldījumu garantiju fonda, kā arī valdības pārstāvjiem.
Lai izvērtētu sanācijas priekšlikumus, sākotnēji izstrādāti vairāki kritēriji. Tie paredz, ka ieguldījumam bankas pamatkapitālā ir jābūt pietiekamam, lai tas atbilstu minimālajām kapitāla pietiekamības prasībām, bankas likviditāte jānodrošina tādā apmērā, lai tā atbilstu minimālajām likviditātes prasībām un bankai būtu pietiekami resursi atsākt ilgtspējīgu darbību. Par kritērijiem izvirzīta arī bankas kreditoru prasību restrukturizācija, lai banka varētu atsākt darbību, vīzija par bankas nākotni un biznesa plāns, kas nodrošinātu ilgtspējīgu bankas darbību, kā arī citi noteikumi, ko izvirzījis restrukturizācijas priekšlikuma iesniedzējs.
Pēc Janga teiktā, KPMG Baltics ņēmis vērā arī makroekonomikas aspektus. Viņš atzina, ka «pašlaik ir sarežģīti laiki un liela nedrošība banku sektorā», kas notiek visā pasaulē. Jāņem vērā arī grūtības eiro zonas valstīs, kuras var ietekmēt valstis, kas nav eiro zonā. «Patlaban Eiropas tirgū vairākas bankas cenšas pārdot savus aktīvus,» viņš minēja.
KPMG Baltics pārstāvis sacīja, ka informācija par Latvijas Krājbanku izsūtīta, izmantojot KPMG pasaules dalībfirmu tīklu. «Izmantojām šo globālo tīklu, lai redzētu, vai pasaulē ir kāds [investors], kas izrāda interesi par šo banku,» paskaidroja Jangs.
Jau ziņots, ka KPMG Baltics FKTK pirmdien, 23.janvārī, iesniedza bankas maksātnespējas risinājumu. Tajā administrators lūdzis FKTK iespēju tuvāko septiņu dienu laikā turpināt sarunas ar potenciālajiem investoriem. Ja šajā laikā saņemtos sanācijas priekšlikumus administrators neatzīs par īstenojamiem, KPMG Baltics piedāvātais krājbankas maksātnespējas risinājums būs bankas bankrots.
KPMG Baltics mēneša laikā no bankas maksātnespējas pasludināšanas bija jāizvērtē piemērotākais risinājums bankas tālākai nākotnei, proti, sanācija vai bankrota procedūra. Sanācijas priekšlikumu iesniegšanas termiņš beidzās 23.janvāra pulksten 24.
Rīgas apgabaltiesa pērn 23.decembrī Latvijas Krājbanku pasludināja par maksātnespējīgu. Par Latvijas Krājbankas maksātnespējas administratoru tika apstiprināta auditorkompānija KPMG Baltics.
FKTK padome 21.novembrī nolēma apturēt Latvijas Krājbankas visu finanšu pakalpojumu sniegšanu. Šāds lēmums tika pieņemts, pamatojoties uz konstatēto līdzekļu iztrūkumu bankā, par ko tika informēta Ģenerālprokuratūra. Valsts policija sākusi kriminālprocesu saistībā ar Latvijas Krājbanku.