Konkurences padomes (KP) zemās kapacitātes un nepietiekamo resursu dēļ pārkāpumu lietas atkritumu apsaimniekošanas jomā un būvnieku karteļa lietas izmeklēšana varētu ilgt divus gadus.
To otrdien žurnālistiem sacīja KP vadītāja Skaidrīte Ābrama.
«KP ir maza iestāde, tai ir ierobežota kapacitāte, jo nav pietiekamu resursu. Lietas izmeklēšanas notiks, nepārkāpjot likumā noteiktos divus gadus no lietas ierosināšanas. Šīs divas nav vienīgās KP izmeklēšanā esošās lietas, mums paralēli tiek izmeklētas arī citas pietiekami skaļas lietas,» sacīja Ābrama.
KP pārkāpuma lietu pret Rīgas pilsētas pašvaldību un SIA «Getliņi EKO» ierosināja šā gada 18.jūlijā, attiecīgi, lietas izmeklēšana ir jāpabeidz līdz 2021.gada 18.jūlijam.
Savukārt iespējamo būvnieku karteļa lietu KP ierosināja šā gada augusta sākumā, attiecīgi, tās izmeklēšana ir jāpabeidz līdz 2021.gada augusta sākumam.
«Iestāde ir smagā situācijā, esam jau vērsuši uz to arī valdības un Saeimas uzmanību. Arī OECD eksperti ir vērsuši uzmanību, ka situācija nav normāla,» sacīja Ābrama.
Jau vēstīts, ka Rīgas pilsētas pašvaldība un SIA «Getliņi EKO» noslēdza ar AS «Tīrīga» koncesijas līgumu uz 20 gadiem par jaunas atkritumu apsaimniekošanas sistēmas ieviešanu Rīgā, sākot pakalpojumu sniegšanu 15.septembrī. Savukārt KP, pamatojoties uz aizdomām par iespējamu līguma par Eiropas Savienības darbību 102.pantā noteiktā dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas aizlieguma pārkāpumu, ierosināja pārkāpuma lietu pret Rīgas pilsētas pašvaldību un «Getliņi EKO». Lai lietas izpētes laikā atkritumu apsaimniekošanas tirgū Rīgā saglabātu konkurenci, KP pieņēma lēmumu noteikt pagaidu noregulējumu, kas tostarp aptur noslēgto koncesijas līgumu.
Savukārt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) un KP septembra sākumā veica tiesas sankcionētas, neatliekamas izmeklēšanas darbības, pamatojoties uz aizdomām par iespējamu vismaz desmit lielāko būvniecības nozares uzņēmumu iesaisti noziedzīgos nodarījumos un Konkurences likuma pārkāpumos.
KNAB rīcībā esošie fakti liecina par iespējamu kukuļu lielā apmērā nodošanu un pieņemšanu, par iespējamu cenu saskaņošanu iepirkumos, ko izdarījuši iepirkumu pretendenti, kā arī par amatpersonu kukuļošanu ar mērķi nodrošināt uzņēmēju interešu realizēšanu ar iepirkumiem nesaistītos jautājumos. Savukārt KP veica izmeklēšanu par iespējamu Konkurences likuma pārkāpumu - aizliegtu karteļa vienošanos. Noziedzīgie nodarījumi veikti laikā no 2015.gada sākuma līdz 2018.gada vidum. Iespējamās kukuļu summas ir no 25 000 eiro līdz vairākiem simtiem tūkstošu eiro.