Olimpiskās spēles Pekinā, kas sākas šodien (8. augustā), kļūs par vērienīgākajām gandrīz pēc visiem iespējamiem rādītājiem, arī finanšu, raksta laikraksts Dienas bizness.
Ķīnas pieeja Olimiādes-2008 organizēšanai ir attiecīga tās svaigi iegūtajam jaunās lielvalsts statusam, proti, ar vērienu un pompozitāti, un tā vēsturē ieies kā līdz šim dārgākā. Pekinas attīstībai Olimpiādes priekšvakarā iztērēti vairāk nekā 40 miljardi ASV dolāru, pirmdien paziņoja Ķīnas galvaspilsētas valdības pārstāvis Lū Čži. Bet kopējā tēriņu summa Ķīnas galvaspilsētas sagatavošanai spēlēm gala rezultātā var pārsniegt 44 miljardus dolāru.
«No 2001. līdz 2008.gadam infrastruktūras, transporta, ekoloģijas attīstībā ieguldīti apmēram 40,9 miljardi dolāru,» paziņoja Lū Czins preses konferencē. «Nav svarīgi, notiktu olimpiāde vai ne, bet mums tas bija jāizdara pilsētnieku labā.»
Pēc viņa sacītā, bez minētās summas kopējā olimpisko spēļu budžetā iekļautas arī visu orgkomitejas rīkoto pasākumu izmaksas un sporta objektu būvei un rekonstrukcijai tērētā nauda. Neskatoties uz milzīgo summu, olimpiskie tēriņi tikai viens procents no Ķīnas IKP, taču ar to Ķīna ir uzlikusi latiņu, kuru daudziem nākamo olimpiāžu rīkotājiem, ieskaitot Londonu 2012.gadā, diezin vai izdosies pārvarēt. Kā uzskata Johana Gūtenberga institūta Maincā (Vācija) profesors Holgers Proiss, patlaban daudzi Starptautiskās olimpiskās komitejas locekļi uzskata, ka nepieciešams atrast iespēju mazināt olimpisko spēļu izdevumu vērienu, lai uz to rīkošanu varētu pretendēt vairāk pilsētu. Šobrīd tikai pilsētas desmit varētu atrast šim nolūkam 50 miljardus dolāru.
Jau skaita peļņu
Tomēr olimpiāde sola tās organizatoriem ne tikai izdevumus, bet arī peļņu, tiesa salīdzinājumā ar tēriņiem — nelielu. Tomēr arī šajā sadaļā Ķīna plāno rekordu. No spēļu translācijām tiks iegūti 1,7 miljrdi dolāru, sponsoru devums būs apmēram 900 miljoni plus vēl daudzi miljoni no reklāmas un biļešu pārdošanas u.c. No tūristiem Ķīna cer iegūt vairāk nekā 400 miljonus dolāru. Pēc Pekinas tūrisma pārvaldes aprēķiniem, spēles Pekinā apmeklēs no 400 līdz 450 tūkstošiem ārvalstu viesu, vēstī China Daily. Bez tam tiek gaidīta arī liela tūristu plūsma no citiem valsts reģioniem, katrs no kuriem, pēc organizatoru domām, iztērēs galvaspilsētā vismaz 205 dolārus, galvenokārt transportam un precēm ar olimpisko simboliku.
Bet ir arī ilgtermiņa ieguvumi. Pekinas iekšzemes kopprodukts, pateicoties Olimpiādei-2008, sasniegs viena triljona juaņu atzīmu (146,2 mljrd. USD), vēstī aģentūra Siņhua. Pēc Pekinas statistikas biroja datiem, pēdējos sešos gados Ķīnas galvaspilsētas IKP audzis vidēji par 12,4% gadā. Pārskaitot uz vienu iedzīvotāju, šogad tas pārsniegs 8000 dolāru pretstatā 3262 dolāriem 2001.gadā.
Milzu iespēja biznesam
Olimpiskās spēles ir ne tikai sporta, bet arī biznesa svētki, un «komercija šodien jūtama Pekinas gaisā tikpat daudz, cik smogs», raksta The Economist. Kompānijām olimpiskās spēles ir zelta ādere mārketinga jomā. Sporta preču ražotājiem nav labāka skatloga kā olimpiskais. Jebkura kompānija, kura kaut ko tirgo, nopērkot biļeti Pekinas olimpiādes sponsoru ložās, var iegūt pieeju 1,3 mijrdus lielajai ķīniešu auditorijai, nemaz nerunājot par miljardiem skatītāju visā pasaulē.
«Ja jūs gribat iegūt iespēju biznesa attīstībai nākotnē, tad olimpiskās spēles ir tas, kas jums vajadzīgs…, saka profesors Proiss.
Ņemot vērā strauji augošo Ķīnas tirgus potenciālu, nav pārsteidzoši, ka tā piesaistījusi arī visas pasaules miljardieru paaugstinātu uzmanību, kuri olimpiskās spēles vēlas izmantot kā iespēju ieņemt vietu tirgū ar 1,3 miljrdiem patērētāju. Pēc žurnāla Forbes informācijas, to miljrdieru vidū, kuri tā vai citādi piedalīsies spēlēs, ir Nike un Adidas sporta preču ražotāji un tirgotāji, luksusa preču veikalu un viesnīcu ķēžu īpašnieki, nekustamā īpašuma biznesa pārstāvji, arī bijušais Microsoft vadītājs Bils Geitss.
Sola ekonomikas bumu
Šis pieaugums turpināsies arī nākotnē, jo olimpiādei būvētie objekti, nerunājot nemaz par infrastruktūru, vēl ilgi nesīs gan tiešu, gan netiešu peļņu. Eksperti optimistiski vērtē Ķīnas ekonomikas attīstību pēc olimpiskajām spēlēm, bet sporta ekonomikas nozares angļu profesors Kriss Gretens domā, ka tās nesīs peļņu vismaz sešu miljardu dolāru apmērā. Kopējā ieguldījumu summa uzlabos situāciju transportā un sakaros Pekinā, kas savukārt vēl 40 – 50 gadus dos būtisku ekonomisku efektu.
Visticamāk, Olimpiādes rīkošana provocēs ekonomikas bumu valstī, uzskata starptautiskās reitingu aģentūras Standard&Poor’s analītiķi. Pēc viņu domām, milzīgie ieguldījumi Pekinas infrastruktūrā pozitīvi ietekmēs tūrismu un investīciju plūsmu, kā arī kopumā nostiprinās Pekinas pozīcijas. Bez tam viņi norāda, ka lielākā dala līdzekļu ir ieguldīta dzelzceļu, lidostu pasažieru termināļu attīstībā, kas būs labs impulss pilsētas augsmei. Viņi vērš uzmanību arī uz to, ka daudzi olimpiādei uzceltie objekti izstrādāti, ņemot vērā to tālākas izmantošanu komerciāliem mērķiem.
Tēla spodrināšanai
Visticamāk, ar laiku izdosies atgūt gandrīz pussimtu miljrdu dolāru, ko iztērējusi Ķīnas valdība un investori, lēš eksperti. Ja arī nedaudz neatgūs, par to neviens neraudās. Naudas Ķīnai tāpat pietiek, jo valsts ir pasaules līdere zelta un valūtas rezervju ziņā. Bet rīkot olimpiādi ne vienmēr izdodas pat visvarenākajām pasaules valstīm. Prestižs un Ķīnas kā jaunas lielvalsts ārējā atzīšana Pekinai tagad acīm redzami ir svarīgāka, nekā miljardi dolāru. «Tā kā Ķīnas ekonomika pārkarst valsts valdībai ir pat izdevīgi, lai valsts no spēlēm negūtu lielu peļņu,» izdevumam RBC daily saka kompānijas CrossMediaCommunications eksperts Aleksandrs Jakuba. Turklāt pēc eksperta domām, olimiāde Ķīnai lielo vilcienos ir tēla spodrināšanas projekts.