Pērnajos gados attīstījās nozares, kas balstītas uz iekšzemes pieprasījumu, kuru noteica strauji augošais kreditēšanas apjoms.
Baltijas TOP 300 pārstāvēto uzņēmumu apgrozījuma dinamika kopumā atspoguļo pēdējo gadu ekonomikas attīstības tendences. No pirmajiem divdesmit uzņēmumiem pusei darbības joma ir vairum un mazumtirdzniecība. «Attiecīgi būvniecība, importēto būvmateriālu tirdzniecība un automašīnu tirdzniecība ir tās nozares, kurās gaidāms visstraujākais apgrozījuma samazinājums,» secina PricewaterhouseCoopers Efektivitātes uzlabošanas konsultāciju vadītāja Baiba Apine.
Latvijā – mežsaimniecība
«Izteikta pārsvara nav nevienai atsevišķai nozarei, piemēram, divdesmit lielāko Baltijas TOP 300 iekļuvušo Latvijas uzņēmumu sarakstā nevienu nozari nepārstāv vairāk kā trīs uzņēmumi,» tā B. Apine.
«Latvijas ekonomikas stāvoklis šobrīd būtu vieglāks, ja TOP augšgalā būtu vairāk lielāku pievienoto vērtību radošu nozaru, piemēram, mežsaimniecības un mežizstrādes, kokapstrādes, metālapstrādes, celtniecības materiālu ražošanas uzņēmumu,» atzīst B. Apine. Šeit gan jāpiebilst, ka Latvijas uzņēmumi ir nenoliedzami līderi mežsaimniecībā, mežizstrādē un kokapstrādē ar diviem uzņēmumiem – Latvijas Valsts meži un Latvijas finieris, kā arī metālapstrādē ar Liepājas metalurgu, salīdzinot ar uzņēmumiem, kas šajās nozarēs strādā Lietuvā un Igaunijā.
Lietuvā – mazumtirdzniecība
«Nedaudz izteiktāka atsevišķu nozaru dominante ir vērojama Baltijas TOP 300 iekļauto Lietuvu pārstāvošo uzņēmumu saraksta augšgalā – 20 lielāko vidū septiņu uzņēmumu pamatdarbība ir saistīta ar mazumtirdzniecību, savukārt pārējo vidū ir četri ražošanas uzņēmumi un pēc šī rādītāja Lietuva apsteidz gan Latviju, gan Igauniju (pa vienam uzņēmumam katrai),» norāda B. Apine. Lietuvas dominante mazumtirdzniecības sfērā un ekspansija tuvākajās kaimiņvalstīs šobrīd ir nepārspējama. Arī pārtikas rūpniecības TOP 10 astoņi uzņēmumi ir no Lietuvas un tikai pa vienam no Latvijas un Igaunijas.
Igaunijā – būvnieki
«20 lielāko Baltijas TOP 300 iekļauto Igaunijas uzņēmumu vidū ir pieci vairumtirdzniecības uzņēmumi, kas ir vairāk nekā salīdzinošā Latvijas un Lietuvas uzņēmumu izlasē. Atšķirībā no Latvijas un Lietuvas 20 lielāko Igaunijas uzņēmumu vidū ir spējuši iekļūt arī uzņēmumi, kuru pamatdarbības nozares ir būvniecība un automašīnu tirdzniecība,» tā B. Apine. Uzņēmuma Järvevana, kas iepriekš bija pazīstams ar nosaukumu Merko ehitus, apgrozījums audzis par 25 %, kas ir mazāk nekā tuvākajiem konkurentiem, tomēr uzņēmums saglabājis stabilas līderpozīcijas būvnieku TOP.
Baltijas līderi pa darbības jomām pēc apgrozījuma 2007. gadā
Vieta Vieta TOP 300 Valsts Uzņēmums Lielākie mazumtirdzniecības uzņēmumi 1 2 Lietuva Vilniaus prekyba, grupė 2 8 Latvija Rimi Latvia SIA 3 9 Lietuva Palink, grupė 4 14 Lietuva Senukų prekybos centras, UAB 5 20 Igaunija Tallinna Kaubamaja AS 6 21 Lietuva Norfos mažmena, UAB 7 23 Igaunija Rimi Eesti Food AS 8 34 Lietuva Aibė Baltic, grupė 9 47 Lietuva Rimi Lietuva, UAB 10 69 Lietuva Lietuvos kooperatyvų sąjunga, KB Lielākie naftas pārstrādes un tirdzniecības uzņēmumi 1 1 Lietuva Mažeikių nafta, AB 2 6 Lietuva Lukoil Baltija, UAB 3 12 Latvija Oil Logistic SIA 4 17 Latvija Latvija Statoil SIA 5 32 Lietuva Lietuva Statoil, UAB 6 37 Latvija Neste Latvija SIA 7 61 Igaunija Eesti Statoil AS 8 72 Latvija LUKoil Baltija R SIA 9 77 Igaunija Neste Eesti AS 10 132 Latvija OPT SIA Lielākie būvniecības un ceļu būves uzņēmumi 1 24 Igaunija Järvevana AS 2 49