Ārzemju ekonomisti uzskata, ka apsverot SVF aizdevuma nepieciešamību, galvenā atšķirība starp Latviju, Igauniju un Lietuvu ir tā, ka Latvijā ir gadījums ar Parex. Tātad Parex gadījums lielā mērā ir cēlonis tam, kāpēc mums ir jāaizņemas tik daudz. Bet vai mēs esam labi informēti par Parex pārņemšanu?
Pagājušajā nedēļā deputāti ierosināja Saeimā izveidot Parlamentārās izmeklēšanas komisiju, lai izmeklētu Parex bankas pārņemšanu. Pagaidām nepieciešamo parakstu skaitu Saeimā nav izdevies savākt. Tomēr izskatās, ka daudzi jautājumi saistībā ar Parex pārņemšanu paliek neatbildēti un ir neskaidri. Ir daudzas lietas, kuras mums kā nodokļu maksātājiem un de facto Parex īpašniekiem būtu jāzina.
Piemēram:
1.Kas tad notiks ar mazākuma akcionāriem? Vai viņiem atļaus paturēt savas daļas, neskatoties uz to, ka valsts ir spiesta palielināt Parex kapitālu līdz pat 200 miljoniem latu? Valdība arī galvos par Parex sindicēto aizdevumu un segs pirmo maksājumu. Vai mazākuma akcionāri ieguldīs proporcionāli?
2.Kādā veidā notiek valsts naudas ieplūšana Parex kapitālā? Godmaņa kungs nesen minēja, ka kapitalizācija tiks īstenota kā subordinētais kapitāls, un tas nozīmē “ka nauda bankas kapitālā tiek ieguldīta uz laiku – uz vairākiem gadiem, bet pēc tam atgūta”. Tomēr vārdi subordinētais kapitāls neizraisa pārliecību, jo subordinācija pēc būtības nozīmē zemāku prasības prioritāti. Zemāku prioritāti attiecībā pret citu kapitālu?
3.Ziņas, ka Krasovicka kungs, iespējams, mēģina pārvilināt Parex darbiniekus un klientus uz citu banku izraisa jautājumu par to, vai valdība paredzēja noslēgt konkurenci ierobežojošu līgumu ar bijušajām Parex vadības galvenajām personām un īpašniekiem Krasovicka un Kargina kungiem? Parex banka pati saredz negodīgas konkurences pazīmes un jau ir nosūtījusi iesniegumus Konkurences padomei un Finanšu kapitāla tirgus komisijai. Proti, neko nebūs iespējams izdarīt, ja tāds līgums netika noslēgts.
4.Ar Nilu Melngaili beidzot ir noslēgts darba līgums, ziņo db.lv. Bet kā paliek ar Nilam Melngailim piederošās firmas Riga Capital (RC) kļūšanu par vienu no bankas konsultantiem par summu ne vairāk kā 50 000 eiro mēnesī? Tāds līgums būtu nepieņemams Rietumeiropā vai ASV, jo tas nozīmētu lielu interešu konfliktu. Vai var iedomāties, ka jaunais Citibank vai kādas citas lielas un daļēji nacionalizētas rietumu bankas vadītājs sāktu savu darbu ar līguma noslēgšanu ar sev piederošu firmu? Ko teiktu Obamas kungs?
Šie ir tikai daži jautājumi. Sakarā ar Parex svarīgumu Latvijas ekonomikai varbūt Saeimai tomēr jāizveido izmeklēšanas komisija?