Kafijas pupiņu cenas, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kāpušas par 115%, būtiski dārgākas kļuvušas arī kakao pupiņas, liecina Trading Economics dati.
Kafijas cenas pasaules tirgū piedzīvojušas kāpumu jau vismaz pēdējos septiņus gadus, 2025. gada februārī sasniedzot 404,52 Amerikas Savienoto Valstu (ASV) dolārus par mārciņu (USD/Lbs). Salīdzinot ar 2019. gadu, kad kafija maksāja 95,47 USD/Lbs, cenas pieaugušas vairāk nekā četras reizes. Salīdzinot ar 2024. gadu, šā gada februārī būtiski kāpušas arī kakao, saulespuķu eļļas, sviesta, rapša, piena, tējas, palmu eļļas, apelsīnu sulas, siera un citu pārtikas produktu cenas, savukārt, vērtējot datus vairāku gadu griezumā, vērojams arī olīveļļas cenu pieaugums, liecina Trading Economics dati. Vietējie uzņēmēji nenoliedz - cenu kāpums ietekmē arī Latvijas tirgu.
Patērētāji izjūt pieaugumu
Vislielāko cenu pieaugumu Latvijas veikalu plauktos pēdējos gados varam novērot, pērkot tādus produktus kā olīveļļa, sviests, piena produkti, kafija un kakao, atzīmē Ingūna Gulbe, Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja. “Nupat veiktajā pētījumā secināts, ka pārtikas mazumtirdzniecības cenas katrā valstī visbūtiskāk ietekmē tieši pasaules pārtikas cenas, tāpēc likumsakarīgi - ja cenas pasaules biržā kāpj, tās palielinās arī veikalu plauktos. Milzīgu pieaugumu, salīdzinot ar 2020. gadu, piedzīvojušas olīveļļas cenas. Ja 2020. gadā olīveļļa maksāja 2737,94 ASV dolārus par metrisko tonnu (USD/mt), tad pērnā gada februārī šī cena sasniedza jau 10 067,17 USD/mt, kas ir gandrīz četras reizes vairāk.
Paredzams, ka šobrīd olīveļļas cenas varētu samazināties, taču pagaidām nav nekādu indikāciju, ka uz leju varētu iet arī citu pārtikas produktu cenas,” spriež I.Gulbe.Cenu pieaugumu pasaules biržā viņa galvenokārt skaidro ar nelabvēlīgajiem laikapstākļiem. “Divus gadus pēc kārtas Eiropā piedzīvojām sausumu, kā rezultātā būtiski sadārdzinājās olīveļļa. Dabas apstākļi ietekmēja arī kakao un kafijas audzētājus, kuri šobrīd pakļauti arī Eiropas Savienības (ES) atmežošanas noteikumiem. Parasti kafijas un kakao audzētāji ir mazi zemnieciņi, un bieži nav iespējams izsekot, vai viņu piedāvātā produkcija nav audzēta vietā, kur kādreiz bijis mūžamežs, ko pieprasa ES jaunie noteikumi. Tā ietekmē samazinās kopējais Eiropā tirgojamās kafijas piedāvājums un pieaug arī cena. Tāpat situāciju sarežģī arī ģeopolitiskie apstākļi - gan karš Ukrainā, gan arī nemieri Sarkanajā jūrā, kas nu ir kļuvusi kuģošanai bīstama, tāpēc kuģi ir spiesti kravas vest apkārt Āfrikas kontinentam. Tas viss sadārdzina pārtikas izmaksas, tāpat kā elektrības, gāzes un degvielas cenu palielināšanās, kā arī Latvijā noteiktās minimālās algas pieaugums. To visu mēs redzam pārtikas produktu gala cenās, un nekas neliecina, ka tās tuvākajā laikā varētu samazināties,” spriež I.Gulbe.
Visu rakstu lasiet 25.februāra žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.