Gada sākums tradicionāli ir nozīmīgs atskaites punkts Latvijas likumdošanā – brīdis, kad spēkā stājas daudzi normatīvie akti, kas pērn pieņemti. Šķiet, ka Rūpnieciskā īpašuma izmantošanas un aizsardzības jomā izmaiņu vēriens šogad ir bijis plašāks nekā parasti – Latvijas uzņēmējiem ir jārēķinās ar atšķirīgu komercķīlu regulējumu un jāpierod pie attiecīgās kategorijas lietu izskatīšanas jaunas kārtības tiesās.
Pieaugošā tendence ieķīlāt rūpniecisko īpašumu lika Saeimas deputātiem izšķirties par virkni svarīgu grozījumu Komercķīlas likumā, kas stājās spēkā 2015.gada 1.janvārī. Grozījumi paredz, ka Latvijas nacionālās preču zīmes, dizainparaugus, pusvadītāju izstrādājumu topogrāfijas, Latvijas un Eiropas patentus turpmāk varēs ieķīlāt vienīgi kā komercķīlu.
Agrāk šos aktīvus bija iespējams ieķīlāt divu dažādu procedūru ietvaros:
1) fiziskās personas – uz iesnieguma pamata Patentu valdes vestajos reģistros;
2) komersanti – vēršoties ar pieteikumu Uzņēmumu reģistrā. Atbilstoši agrākajam regulējumam, reģistrējot komercķīlu,
Komersantiem bija jāziņo par ķīlas tiesību nodibināšanu Patentu valdei. Šobrīd ieķīlāšana notiek vienīgi saskaņā ar Komercķīlas likuma noteikumiem, bet atzīmi par komercķīlu Patentu valdes reģistros ieraksta, pamatojoties uz Uzņēmumu reģistra sniegto informāciju. Jāņem vērā, ka komercķīlas reģistrācijas pieteikumu tagad var iesniegt tikai elektroniski. Šāda kārtība atvieglo ķīlas nodibināšanas procesu un novērš grūtības precīzas informācijas saņemšanā par to, vai konkrētais rūpnieciskā īpašuma objekts ir ieķīlāts.
Jāatzīmē, ka līdz ar grozījumu spēkā stāšanos, Patentu valdē reģistrētās ķīlas nav nepieciešams obligāti pārreģistrēt Komercķīlu reģistrā, un attiecīgie ķīlas līgumi būs spēkā arī turpmāk, neatkarīgi no tā, pēc kādiem noteikumiem sākotnēji notika ieķīlāšana.
Pozitīvi vērtējams tas, ka līdz ar grozījumiem atrisināts jautājums par konkrētās komercķīlas priekšmetā ietilpstošo rūpniecisko īpašumu. Praksē līdz šim nereti gadījās, ka tiek ieķīlāta visa komersanta manta vai lietu kopība, bet reģistrējamie rūpnieciskā īpašuma objekti pieteikumā netiek izdalīti atsevišķi. Šādi varēja rasties neskaidrības par to, vai attiecīgais rūpnieciskais īpašums ir vai nav ieķīlāts. Spēkā stājušās izmaiņas paredz, ka, ja attiecīgā komercķīla reģistrēta vai pieteikta komercķīlu reģistrā līdz 2014.gada 31.decembrim, uzskatāms, ka attiecīgie aktīvi, kas pieteikumā netika izdalīti atsevišķi, ir ieķīlāti.
2015.gada 1.janvārī spēkā stājušies arī grozījumi Civilprocesa likumā, kas paredz tā saucamo “tīro tiesu instanču” ieviešanu. Ko tas nozīmē rūpnieciskā īpašuma objektu īpašniekiem? Agrāk lietas par patenttiesību, preču zīmju un ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu aizsardzību kā pirmās instances tiesa izskatīja apgabaltiesa. Līdz ar grozījumu spēkā stāšanos šī kārtība ir būtiski mainījusies un lietas par patenttiesību, pusvadītāju izstrādājumu topogrāfiju, dizainparaugu, preču zīmju un ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu aizsardzību turpmāk pirmajā instancē izskatīs viena specializēta tiesa – Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa. Savukārt apelācijas instancē šāda veida lietas tiks skatītas apgabaltiesā, bet kasācijas instancē – Augstākās tiesas Civillietu departamentā.
Zīmīgi, ka lietas, kuras izskatītas apgabaltiesā kā pirmās instances tiesā un kurās sprieduma pasludināšanai noteikts datums pēc 2014.gada 31.decembra, apelācijas kārtībā, kā apelācijas instances tiesa, izskatīs tā pati apgabaltiesa, bet jaunā tiesas sastāvā. Šai sakarā tuvākajā nākotnē būs iespēja pavērot, vai šāda nolēmumu pārsūdzēšanas kārtība būs pamats sūdzībām par Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 6.panta (tiesības uz lietas taisnīgu izskatīšanu) neievērošanu no valsts puses.