Pēdējos gados izskan asa kritika no uzņēmēju, NVO, pašvaldību un valsts iestāžu puses par nesamērīgo administratīvo slogu un uzraudzību ES struktūrfondu jomā, kas ietekmē arī Latvijas spēju apgūt piešķirto finansējumu pēc iespējas efektīvāk. Situācijas sāpīgumu akcentē uzņēmēju atziņas, ka nesalīdzināmi vienkāršāk un ātrāk ir uzņemties kredītsaistības, nekā izmantot fondu piedāvātās iespējas, kā arī sabiedrisko organizāciju sacītais, ka vieglāk piedalīties starptautiskajos konkursos, kur projekta īstenotājam uzticas.
Vai tiešām nepieciešams iesniegt ES fondu uzraugošās iestādēs visus čekus un transporta biļetes, kam ir saistība ar projektu? Vai nepieciešams veikt neskaitāmus projektu auditus no dažādām uzraugošām institūcijām, vai arī iespējams izveidot sistēmu, lai atslogotu projekta īstenotāju no vēl viena kārtējā audita, kas saistīts ar dokumentu kopēšanu un skaidrojumu sniegšanu? Vai pirms apjomīgās projekta iesnieguma dokumentācijas sagatavošanas un iesniegšanas projektu konkursa komisijai ir iespējams organizēt projektu ideju priekšatlasi, lai uzzinātu, vai iecerētā projekta ideja var tikt finansēta no ES fondiem? Šie ir tikai daži no jautājumiem, kuri ne reizi vien izskanējuši ES fondu projektu īstenošanas procesā.
Ja, attaisnojot atskaišu sastādīšanu un daudzo pārbaužu veikšanu, teikts: «Tā nosaka Eiropas Savienība», daudzos gadījumos tas nav bijis patiess arguments. Bažās par ES finansējuma pareizu administrēšanu, institūcijas izveidojušais apjomīgāku kontroles mehānismu kā tas nepieciešams. Daudzajām pārbaudēm ir arī otra puse. Negodprātīgie projektu īstenotāji, kas pārāk labi pārzina Publisko iepirkumu likuma robus, civiltiesisko darījumu nianses un pierādījumu nastas nesēju jeb valsts institūciju spēju vai nespēju pierādīt nelikumīgu rīcību projekta īstenošanā. Negodprātīgo projektu īstenotāju rīcības rezultātā cieš visa ES fondu vadības sistēma, tiek palielināts kontroļu skaits, pieprasītas papildus atskaites visiem projektu īstenotājiem. Tātad, vai ES fondu projektu īstenošanā izveidojies apburtais loks? Jo vairāk pārkāpumu, jo vairāk kontroļu?
Ir nepieciešamas pārmaiņas.
Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.
Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.