Ekonomikas straujā planēšana lejup lielai daļai pasaules valdību likusi pamatīgi pasvīst, domājot, kā šādos laikos stimulēt savas tautsaimniecības un dažos gadījumos – nogādāt naudu līdz ierindas patērētājam.
Tiek īstenoti arī dažādi eksperimenti, tostarp Eiropā ar savu versiju par šādiem stimuliem klajā nākusi, piemēram, Itālija. Tā atklājusi, ka strādā pie plāna, lai valsts iedzīvotājiem, kuri norēķinās ar maksājumu karti, atpakaļ varētu pārskaitīt līdz pat 10% no iztērētās summas.
Pašlaik pieejamā informācija liecina, ka viena persona šādā veidā varēs atgūt 300 eiro. Paredzēts, ka šāda programma valstī varētu turpināties vismaz līdz nākamā gada beigām.
Turklāt Itālija nākusi klajā arī ar tādu kā čeku loterijas papildu variantu. Proti, visi šie karšu pārskaitījumi reizē piedalīsies arī loterijā, kuras kopējais balvu fonds būšot 300 miljonu eiro apmērā, ziņo Bloomberg.
Redzams, ka Itālijas valdība šādā veidā grib nošaut vairākus zaķus ar vienu šāvienu. Viens ir palīdzēt patēriņam, otrs - stimulēt itāļus maksāt ar karti, bet trešais – mazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru, kas pēdējos gados bieži tiek sasaistīts ar skaidras naudas popularitāti.
Bloomberg ziņo, ka Itālijas ēnu ekonomikas daļa varētu būt 12% apmērā no tās IKP. “Mūsu valstī grūtākais uzdevums ir nevis likumu pieņemšana, bet gan to izpilde. Tāpēc es domāju, ka šis pasākums varētu darboties. Tā būtu brīvprātīga cilvēku rīcība, un tā varētu pakāpeniski mainīt patērētāju uzvedību,” notiekošo komentē, piemēram, Romas Luiss University pasniedzēji.
Itālija ir viena no tām Eiropas valstīm, kuras iedzīvotāji joprojām mīl pieturēties pie skaidras naudas.
Eirozonas parādu krīzes laikā Itālija pieņēma lēmumu par skaidras naudas darījuma summas ierobežošanu līdz 1000 eiro. Tiesa gan, mainoties Itālijas valdībai, sabiedrības spiediena rezultātā šādi noteikumi tika atcelti.
Daudzu pasaules valdību un centrālo banku izteikumi, un jau veiktās darbības pēdējo gadu laikā liecina, ka izvērsts pilnvērtīgs karš pret skaidro naudu. Tiek norādīts, ka tieši papīra nauda ir teju vai mūsdienu ekonomisko un finanšu problēmu pamatā. Proti, tās izmantošana saistās ar izvairīšanos no nodokļiem, naudas atmazgāšanu, izspiešanu, narkotiku tirdzniecību un daudzām citām smagām noziedzīgām aktivitātēm. Pēdējā laikā centrālās bankas pasaulē arī aktīvi pēta pārēju uz pilnībā digitālu naudu.
Finanšu ministri daudzās valstīs izmisīgi mēģina rast veidus, kā gūt papildu budžeta ieņēmumus, kas neietvertu jau esošo nodokļu palielināšanu, un valdībām ietaupīt var ļaut kaut vai maksas neesamība par fizisku banknošu drukāšanu un glabāšanu.