Lēš, ka nākamā gada vidējā naftas cena var būt tuvu 90 USD atzīmei, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Līdz ar naftas cenas samazināšanos pašlaik viens no finanšu tirgū visplašāk apspriestajiem jautājumiem ir – vai melnā zelta vērtība turpinās sarukt. Analītiķi izceļ, ka naftas tirgu aptvērusi liela neskaidrība par pasaules ekonomikas spēju augt ātrāk un bagātīga šī resursa piegāde. Tas neizslēdz to, ka naftas cena patiešām no pašreizējā līmeņa var nonākt vēl zemāk. Šajā pašā laikā daudzi tirgus dalībnieki tomēr sākuši likt likmes uz melnā zelta cenas palielināšanos.
Interesanti, ka investori šobrīd dažādos naftas fondos iegulda naudu straujākajos tempos divu gadu laikā, kas liecina – daudzi ir pārliecināti par to, ka melnā zelta cenu kritums sevi ir izsmēlis. Bloomberg ziņo, ka četros lielākajos ASV biržās tirgotajos fondos, kuru cenas atkarīgas no naftas vērtības izmaiņām, investori kopš šā mēneša sākuma ieplūdinājuši līdzekļus aptuveni 340 miljonu ASV dolāru apmērā, kas ir visvairāk kopš 2012. gada oktobra. «Ir daudzi investori, kuri grib izmēģināt noķert krītošu nazi. Pastāv viedoklis, ka naftas cenas kritumam kaut kur būtu jābūt grīdai. Pietiekami daudz investoru uzskata, ka ilgākā termiņā naftas cenai būtu jāvirzās 100 ASV dolāru par barelu atzīmes virzienā,» norāda ETF.com eksperti. Tāpat daļa analītiķu norāda, ka naftas cenas kritums ir bijis pārāk straujš, kas palielina kādu cenas atlēciena iespējamību.
Ziemeļjūras naftas Brent cena joprojām uzskatāma par ļoti zemu. Šo piektdien šīs markas jēlnaftas vērtība atradās pie 86,3 ASV dolāru atzīmes par barelu. Kopš jūnija vidū sasniegtajiem augstākajiem punktiem Brent jēlnaftas piegāžu kontraktu vērtība Londonas preču biržā ir samazinājusies jau par ceturto daļu, bet 12 mēnešu skatījumā – par 21%.
Savukārt ASV vieglās jēlnaftas (West Texas Intermediate) cena kopš jūnija vidus ir samazinājusies par 24% – līdz 81,4 ASV dolāru atzīmei par barelu, bet gada skatījumā – par 16,2%. Jāpiebilst, ka ASV naftas cenas atrašanās 80 ASV dolāru par barelu atzīmes tuvumā apdraud ASV slānekļa naftas ieguves revolūcijas turpināšanos. Pie tik zemas cenas vairāku ASV «slānekļa labumu» projektu komerciālā jēga esot zem jautājuma zīmes, raksta Bloomberg.
Protams, ļoti daudz kas būs atkarīgs no tā, kā tuvākajā laikā lems rīkoties Jēlnaftas Eksportētājvalstu organizācija (OPEC), kas iegūst aptuveni 40% no pasaulē patērētā melnā zelta. Dati liecina, ka OPEC septembrī naftu vidēji dienā ieguva 30,47 milj. barelu apmērā, kas ir visvairāk kopš 2013. gada augusta. Tāpat vismaz pagaidām kādus skaidrus signālus par to, ka savus naftas ieguves apjomus varētu samazināt, lai attiecīgi celtu tirgus cenu, nav devusi OPEC ietekmīgākā dalībvalsts – Saūda Arābija.
Visu rakstu Nafta var ilgstoši palikt lēta lasiet 27. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.