Igauņi nākamo Skype negaida un nākotnes attīstību sākumuzņēmumu (startup) jomā paredz veiksmīgiem atdarinātājiem un uzlabotājiem
Par spīti pat vairākos desmitos reižu mērāmajai riska kapitāla nozīmes atšķirībai mūsu ekonomikās, Latvijai šai jomā ir savas priekšrocības, saka Igaunijas Privātā un riska kapitāla asociācijas izpilddirektore Kristīna Vasilkova.
Šogad Baltijas riska kapitālistu gadskārtējā sanāksmē uzsvars bija uz Izraēlas piemēru. Cik daudz šī pieredze ir attiecināma uz šejienes tirgu?
Tā ir attiecināma. Izraēla ir pasaulē otrais lielākais riska kapitāla (RK) tirgus pēc ASV. Viena Izraēla piesaista vairāk RK, nekā visa Eiropa kopā. Apple, Microsoft – visām lielajām kompānijām ir R&D nodaļas Izraēlā. Kā šī pieredze attiecas tieši uz mums? Tā, ka ir jāmācās no jebkura laba piemēra – kā Izraēla to sasniedza.
Viena atbildes daļa ir pamatīga militārā industrija, kas dod uzrāvienu pētniecībai.
Tas gan. Un tomēr – kad mēs savās ziņās lasām par Izraēlu, tas pārsvarā ir kaut kas par karu un tādā garā, un ne tik daudz par biznesu, bet tā ir arī pasaules līmeņa «startapu nācija», kā to formulē kāda grāmata par šo tēmu.
Ja runājam par mūsu mazākajiem skaitļiem, tad šeit arī ir pamatīgas atšķirības. Es gan atturētos salīdzinoši vērtēt RK tirgu Latvijā, Igaunijā vai Izraēlā, jo katram ir sava situācija un savs darāmais, tomēr igauņi acīmredzami kaut ko ir izdarījuši tiešām pareizi, ja reiz jums RK daļa ekonomikā ir 37 reizes lielāka nekā Latvijai.
Tie varētu būt Eiropas Riska kapitāla asociācijas dati, un ar statistiku jābūt uzmanīgam. Ja tā ir industrijas pašas statistika, tad tā ņem vērā konkrētās valsts investoru ieguldījumu apjomu. Ja tā ir tirgus statistika, tad tā ietver vietējo un ārvalstu investīcijas valstī. Jūsu pieminētais skaitlis izklausās pēc otrā gadījuma.
Tā tas arī ir. Lai kāda būtu precīzā statistika, Latvijas RK tirgus dalībnieki paši vērtē, ka objektīvi atpaliekam attīstībā no jums par kādiem četriem gadiem. Vai tas ir tikai Skype faktors?
Skype ir ļoti liels faktors. Skype dibinātāju izeja jeb pārdošana un tajā nopelnītā nauda mūsu tirgum deva galveno grūdienu, lai rastos jauni startapi un turpinātos jaunu risku uzņemšanās. Var jau būt, ka Latvija ir kādus gadus iepakaļ, bet es uz statistiku sevišķi nepaļautos, jo mūsu tirgus ir tik mazs, ka vienā gadā šie rādītāji var mainīties dramatiski, un tas var notikt pat viena lielāka darījuma iespaidā.
Latvijas atšķirība ir lielāka paļaušanās uz ES finansējuma klātbūtni RK tirgū. Igaunijā publiskais finansējums laikam ir mazāks?
Mēs Igaunijā to uzskatām par jūsu priekšrocību un panākumu, kura dēļ jūsu RK tirgus ir salīdzinoši vairāk nobriedis. Varbūt jums ir mazāks RK daudzums pret IKP, bet jums ir šī labā strukturālā kārtība.
Latvija un Lietuva ap 2007. gadu sāka veidot savu RK tirgu ar ES finansējumu caur Eiropas Investīciju fonda (EIF) JEREMIE programmu. Iznākumā privātajā sektorā radās vairākas jaunas RK pārvaldības komandas, kas guva pieredzi, kā piesaistīt kapitālu, ieguldīt un pārvaldīt investīciju portfeļus. Igaunijas valdība turpretī nolēma nepievienoties JEREMIE, bet sākt paši savu Igaunijas Attīstības fondu un veikt publiskās riska investīcijas tieši. Iznākumā Igaunijā tik ļoti neattīstījās privātās RK kompetences, jo tas ir valdības fonds un pamatā tie ir arī valdības lēmumi, kur investēt. Pirms dažiem gadiem Igaunijā sāka domāt, ka varbūt nebija pareizi tā darīt, jo, ja jūs gribat attīstīt RK tirgu, tad ir nepieciešama konkurence, dažādi spēlētāji. Latvijā un Lietuvā ar JEREMIE ir attīstīta jauna RK fondu pārvaldnieku paaudze, bet Igaunijā mums ir tikai viens šāds fonds, turklāt – valsts kontrolē. Tāpēc mūsu sajūta ir, ka tirgus attīstībā tieši jūs esat soli priekšā, lai arī jums pagaidām nav tik daudz investīciju.
Visu interviju Izaugsme ir uzlabojumos lasiet 14. septembra laikrakstā Dienas Bizness.